Ekonomika
Nauda

Savstarpējie aizdevumi apiet bankas 3

Foto-Shutterstock

Šobrīd Latvija ierindojas 1. vietā kontinentālajā Eiropā pēc piesaistīto investīciju apjoma savstarpējo aizdevumu platformās.

Par Latvijas finanšu tehnoloģiju jeb “FinTech”, konkrētāk, savstarpējo aizdevumu platformu veiksmes stāstiem “Mintos” un “Twino” vairs nevajadzētu brīnīties. Vien pāris gadu laikā caur abām kompānijām finansēti aizdevumi jau krietni virs 400 miljoniem eiro, padarot tos par vieniem no visstraujāk augošajiem savstarpējo aizdevumu platformu uzņēmumiem Eiropā. Tomēr Latvijā ir vēl virkne citu – 
mazāku.

 

1. vietā Eiropā

Kā rāda jaunākie Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas dati, pirmajā pusgadā caur Latvijas platformām investēts gandrīz četras reizes vairāk nekā šajā laika posmā pērn un par septiņiem miljoniem vairāk nekā visa 2016. gada laikā.

Svarīgi, ka finansēti dažādu veidu kredīti – gan maziem un vidējiem uzņēmumiem, gan privātpersonām. Platformās izvietoti kredīti no vairāk nekā 10 dažādām valstīm, tostarp Lietuvas, Igaunijas, Čehijas, Dānijas, Polijas, Spānijas u. c. Nesen šim sarakstam pievienojusies arī Ķīna.

Asociācijas vadītājs Gints Āboltiņš norāda, ka Latvijas savstarpējo aizdevumu platformas turpina audzēt savus rādītājus, arvien vairāk nostiprinot pozīcijas Eiropas tirgū. “Lai gan vēl nav apkopoti dati par darbības rādītājiem citās Eiropas valstīs, prognozēju, ka šobrīd Latvija ierindojas 1. vietā kontinentālajā Eiropā pēc piesaistīto investīciju apjoma. Savukārt, vērtējot izaugsmes iespējas nākotnē, kritiski svarīgs būs nozares darbību regulējums, kuru šobrīd izstrādā Finanšu ministrija,” sacīja G. Āboltiņš, piebilstot, ka likumam ir jābūt konkurētspējīgam, lai platformas varētu attīstīties arī nākotnē. Kā “LA” atklāja FM pārstāvis Aleksis Jarockis, augustā likumprojektu plānots izsludināt valsts sekretāru sanāksmē. “Termiņš apstiprināšanai Ministru kabinetā ir plānots 2017. gada 31. oktobris – atbilstoši valdības rīcības plānā noteiktajam,” sacīja A. Jarockis, apstiprinot, ka aizķeršanās neesot.

Viens no “Capitalia” klientiem ir, piemēram, trifeļu ražotājs “Taste Caps!” Uzņēmuma īpašniece Ilze Garanča man sacīja, ka šāds aizdevums ir ar lielākiem procentiem (32%) nekā bankās, un arī izvērtējums ir gana rūpīgs – sava varēšana jāpierāda sava varēšana. Tomēr arī ieguvumi ir. “Viņi neprasa ķīlu, ko grib bankas. Tāpat arī aizdevumu var nokārtot pāris dienu laikā. Man pirms sezonas sākšanās vajag apgrozāmos līdzekļus, lai varētu laicīgi uzsākt ražošanu ziemas sezonai un to neviena banka nedod. Uzņēmumam šī ir iespēja strādāt,” norādīja I. Garanča.

 

Kā strādā savstarpējo aizdevumu platformas

Savstarpējie aizdevumi nozīmē iespēju aizdot un aizņemties naudu “no rokas rokā”, izvairoties no tradicionālajām institūcijām piemēram, bankām.

Aizdevumu platforma saved kopā investorus un aizņēmējus no dažādiem kredītu izsniedzējiem, kas piedāvā īstermiņa aizdevumus, hipotekāros, biznesa aizdevumus u. c.

Aizdot var dažādos veidos, tostarp cilvēks – cilvēkam, uzņēmums – uzņēmumam u. c. veidos.

Kāpēc investori izvēlas riskēt? Šādā veidā ir iespējams gūt lielāku peļņu nekā, piemēram, banku piedāvātajos depozītos. Gadā ieguldījumu var pavairot līdz pat 15%.

 

LA.lv
LA
LA.lv
Ekonomika
Izstrādāts īpašs risinājums pabalstu saņemšanai maznodrošinātajiem
18 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
Iestāžu digitalizācija ļauj būtiski ietaupīt – valsts aicina vairāk izmantot e-pakalpojumus
19 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
Jaunās valdības dāvana Latvijai nākamajā simtgadē būs sabrukuši autoceļi, pauž ceļu būvētāji 2
19 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SD
Sandra Dieziņa

Laukos
Firma Liepājā, īpašnieki – Krievijā, uz kuģa – ukraiņi un krievi. Kā zvejnieki kļūst par shēmotāju ķīlniekiem
10 minūtes
ĢZ
Ģirts Zvirbulis
Latvijā
Partijas “iepauzē” ar valdības veidošanu
28 minūtes
LE
LETA
Dabā
Kādi laikapstākļi gaidāmi 18.novembrī? Jaunākā sinoptiķu prognoze
21 minūtes
LA
LA.lv
Ekonomika
Valstij pasniegti īpaši Latvijas simtgades ģerboņi
1 stunda
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Trampa draugi iznāk no skapja
1 stunda