×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.6°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
12. oktobris, 2013
Drukāt

Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanai Latvija plāno novirzīt 50 tūkstošus eiro

Foto-LETAFoto-LETA

Valdība otrdien lems par finanšu iemaksu Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanai, liecina valdības darba kārtība.

Latvija tam plāno novirzīt 50 tūkstošus eiro. Ārlietu ministrijai līdzekļi būs jāiemaksā Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas trasta fondā Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanai.

Latvija plāno papildus finansējumu novirzīt arī palīdzības sniegšanai Sīrijas bēgļiem, veicot iemaksu ANO Augstā komisāra bēgļu jautājumos Reģionālā reaģēšanas plāna palīdzības fondā. Arī palīdzībai bēgļiem plānots novirzīt 50 tūkstošus eiro.

Naudu plānots gūt no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.

Ārlietu ministrija norāda, ka kopš šā gada 21.augusta ķīmisko ieroču uzbrukuma Sīrijas galvaspilsētas Damaskas apkārtnē starptautiskā sabiedrība meklējusi veidus, kā reaģēt uz notikušo un novērst šādu uzbrukumu atkārtošanos. 27.septembrī ANO Drošības padome pieņēmusi rezolūciju, kas nosaka juridiski saistošus pienākumus Sīrijas valdībai saistībā ar ķīmisko ieroču lietošanas aizliegumu un to iznīcināšanu.

Ministrija uzsver, ka Latvija ir paudusi skaidru nostāju, nosodot ķīmisko ieroču izmantošanu Sīrijā un stingri iestājoties par starptautiskās sabiedrības rīcību, lai nepieļautu šādu notikumu atkārtošanos. Finansiāla iemaksa Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas trasta fondā Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanai dos iespēju Latvijai apliecināt savu nostāju ar praktisku palīdzību Sīrijas ķīmisko ieroču jautājuma risināšanā. Latvijai ir ierobežota ekspertīze, ko būtu iespējams izmantot Sīrijas gadījumā, tāpēc finansiāls atbalsts būtu piemērotākais palīdzības veids, pamato Ārlietu ministrija.

Ministrija informē, ka Eiropas Savienības (ES) ietvaros panākta vienošanās par kopīgu nostāju Sīrijas ķīmisko ieroču jautājumā un Latvijai būtu jāizrāda solidaritāte tās īstenošanā. ES plāno veikt papildus iemaksu trasta fondam, aicinot dalībvalstis rīkoties tāpat.

Pēc ministrijas sniegtās informācijas, atsaucoties uz ANO Augstā komisāra cilvēktiesību jautājumos biroja datiem, kopš nemieru sākuma 2011.gada martā Sīrijā ir nogalināti vairāk nekā 100 tūkstoši cilvēku. Sīrijā pārvietoto personu skaits sasniedz aptuveni 4,3 miljonus, savukārt bēgļu gaitās uz kaimiņvalstīm devušies aptuveni 2,2 miljoni iedzīvotāju.

Pieaugošais Sīrijas bēgļu skaits un ar to saistītā ekonomiskās un politiskās spriedzes palielināšanās rada draudus politiskajai stabilitātei reģionā, kā arī atstāj ietekmi uz drošības situāciju Tuvo Austrumu reģionā. Lai mazinātu krīzes ietekmi uz reģionu, ir nepieciešams nodrošināt humāno palīdzību tiem, kam tā nepieciešama un atbalstīt valstis, kas uzņem Sīrijas bēgļus.

ANO ir uzņēmusies galvenā koordinatora lomu starptautisko donoru iemaksu administrēšanā Sīrijas bēgļu atbalstam un humānās krīzes risināšanai. Latvija 2012.gadā ANO Humanitārās palīdzības koordinācijas centra Sīrijas ārkārtas palīdzības fondā ir veikusi iemaksas 43 000 eiro apmērā.

Ņemot vērā kraso Sīrijas bēgļu skaita pieaugumu un humānās situācijas pasliktināšanos reģionā, Latvijai ir nepieciešams sniegt finansiālu atbalstu 50 000 eiro apmērā, veicot iemaksu ANO Augstā komisāra bēgļu jautājumos Reģionālā reaģēšanas plāna palīdzības fondā. Finansiālu atbalstu Sīrijas bēgļu atbalstam reģionā jau ir sniegušas citas ES dalībvalstis, informē ministrija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+