×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.1°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
29. decembris, 2016
Drukāt

Spilgtā un emocionālā Evas Arutas realitāte

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā līdz 29. janvārim skatāma mākslinieces, rakstnieces, žurnālistes, vairāku dokumentālo filmu autores Evas Arutas izstāde “Realitāte”. Jau vairāk nekā piecus gadus māksliniece pēta realitātes tēmu, kas sākās ar mākslinieces socioloģisko aptauju par tēmu: “Kas ir realitāte?”

Izstādes “Realitāte” darbi atspoguļo mākslinieces dzīvesstāsta fragmentus: spilgtus un monotonus, emocionālus un mierīgus. “Darbos var saskatīt Evas sapņus un pārdzīvojumus, viņas jūtas un vēlēšanās. Katra glezna ir kā atsevišķs cilvēks. Akrila krāsas kārtas viņa klāj vienu uz otras, veidojot daudzkrāsu slāņus, bet citreiz tikai monotonus slāņus, kas simbolizē dzīves gaitu ar visām tās norisēm un apstākļiem. Viņas darbos redzamie tēli ir tik netverami, cik netverama ir pati realitāte. Te ir tikai sajūtas, rēgi, kas balansē starp redzamo un neredzamo,” skaidro izstādes kuratore Valentīna Smertjeva.

Māksliniece savos darbos meklē līdzsvaru starp cilvēka zemapziņu un ārēji, sociāli pieņemtiem priekšstatiem. Gleznās, instalācijās un video darbos viņa runā par sieviešu vietu kultūras, sociālajā un politiskajā dzīvē.

E. Aruta domā par to, kas veido mūs un mūsu realitāti, kur tad sākas “reālais”? “Katru dienu viņa pietiekami vērīgi seko sabiedrības un mākslas attīstībai. Mākslinieci uztrauc mūsdienu sievietes sociālais stāvoklis, tās tiesības. Visas šīs pārdomas tiek attēlotas viņas darbos. Tajos viņa risina arī apziņas un zemapziņas mijiedarbības jautājumus. Visvairāk mākslinieci interesē realitāte cilvēka bezapziņā, kas, viņasprāt, bieži vien ir reālāka par apziņas realitāti,” teic V. Smertjeva.

Kopš 2011. gada māksliniece ir strādājusi pie starptautiska multimediju projekta “metamorfozes” un “La Realtà”. Viņas filmā “Metamorfoze sieviete” pētīta sievietes lomas maiņa mūsdienu armēņu sabiedrībā. Šī filma tika izrādīta Drēzdenē, Vācijā.

Māksliniece piedalās starptautiskos plenēros un biennālēs Vācijā, Armēnijā, Latvijā, Austrijā, Latīņamerikā un Krievijā. E. Aruta ir kuratore starptautiskiem projektiem. Viņa bija viena no pirmajām māksliniecēm, kas aktualizēja jautājumu par sieviešu vietu mūsdienu Armēnijas sabiedrībā un aicināja uz saviem projektiem tikai sievietes – režisores, mākslinieces un dejotājas no dažādām pasaules valstīm.

Izstādi papildina vēl trīs psiholoģiskas īsfilmas. Tās ir mākslinieces eksperiments, kas mudina skatītāju aizdomāties par savas dzīves mērķu sasniegšanu.

Mākslinieces gleznas atrodas privātajās kolekcijās ASV, Vācijā, Krievijā, Ukrainā, Itālijā, Lielbritānijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+