×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
5. februāris, 2016
Drukāt

TV kanālu proporcija – pilnīgi ačgārna. Saruna ar Satversmes tiesas tiesnesi Inetu Ziemeli (27)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Valdības vadītāja Laimdota Straujuma, ziņojot Saeimai par nacionālo drošību, norādīja, ka “Latvijas drošības dienestu un stratēģiskās komunikācijas pētnieku apkopotā informācija liecina, ka Latvijas mediju vide jau daudzus gadus tiek izmantota, lai izplatītu Krievijā radītu vai Krievijas iniciētu tendenciozu informāciju par Latviju. Šī mērķtiecīgā dezinformācija šķeļ sabiedrību, kultivē šaubas par valsts suverenitāti”. Kāpēc tik ilgi tiek runāts par vienu un to pašu, bet tikpat kā nekas netiek darīts? Kāpēc Latvijas iedzīvotājiem tā informācija, kas plūst no Eiropas Savienības valstīm, ir iegūstama daudz grūtāk nekā tā, kas tiek sagatavota lielajā kaimiņvalstī? Uz šo un citiem jautājumiem atbildes sniedza Satversmes tiesas tiesnese, Rīgas Juridiskās augstskolas profesore Ineta Ziemele.

I. Ziemele: – Pēdējā laikā apdraudējumi, kas ir palielinājušies kopumā ne tikai Eiropā, bet arī pasaulē, liek nopietnāk pievērstiem tam, kas notiek Latvijas informatīvajā telpā. Tas šajā situācijā ir pozitīvi. Bet neatkarīgi no apdraudējumu fona informatīvās telpas stāvokļa jautājums ir ļoti svarīgs Latvijas valstij un tās demokrātiskajiem procesiem. Tā kā informācija ietekmē sabiedrības pilsonisko un politisko kultūru, tad situācijā, kāda tā ir Latvijā, acīm redzams, cik šis jautājums ir svarīgs. Mēs to esam atzinuši politiskās retorikas līmenī, kuras mums netrūkst, – Kultūras ministrijā ir izveidota mediju politikas nodaļa, zināma rosība notiek arī Nacionālajā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē, kas gatavojas nošķirt sabiedrisko un komerciālo mediju pārraudzību. Tas ir pareizi, tomēr nepietiekami, jo mēs arvien nesaucam vārdā īstās problēmas. Piemēram to, ka Latvija šajā it kā brīvajā informācijas tirgū ir zaudētāja, jo mūsu valstī nav dotas iespējas savstarpējai veselīgai komerciālo mediju konkurencei. Publiski gan informācija par mediju finanšu avotiem nav viegli pieejama, bet, skatoties vismaz uz to proporciju, kādā tiek retranslētas Krievijas Federācijā veidotās programmas un, piemēram, Eiropas Savienības valstīs veidotās programmas, var izdarīt secinājumus par ietekmēm.

Satversme, kas nostiprina demokrātisko plurālismu, noteic, ka ikvienam ir jābūt pieejamai dažādai un daudzpusīgai informācijai. No šādas 100. panta izpratnes izriet valsts pienākums veidot tādu mediju politiku, kas nodrošina Latvijas iedzīvotājiem iespēju iegūt dažādu informāciju. Tā kā dzīvojam Latvijas Republikā, kas ir arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalsts, primārajām ir jābūt iespējām iegūt informāciju par savu valsti un Eiropu raksturojošām tēmām. Diemžēl Latvijas iedzīvotājam, kas gribētu saņemt pietiekamās proporcijās šādu informāciju, tas netiek piedāvāts. Piemēram, pērkot “Lattelecom” oriģinālo paketi, man nav iespējas atteikties no tajā iekļautajiem oficiālajiem Krievijas kanāliem un to vietā saņemt kādu ES dalībvalsts kanālu. Maksājot par šo oriģinālo paku, Latvijas iedzīvotājam ir jāmaksā arī par šiem Krievijas kanāliem. Papildus tam, kā jau minēju, Latvijā raidošās komerctelevīzijas retranslē Krievijā ražotas programmas. Šāds kopējais piedāvājums Latvijas informatīvajā telpā rada jautājumus par šīs situācijas atbilstību Sa­tversmei.

Pievienot komentāru

Komentāri (27)

 1. Jau pirms diviem mūsu ģimene vienojās, ka mēs atsakāmies no TV abonēšanas. Jaunajiem, kā viņi paši izsakās , tā pļerkstēšana ”pie kājas ”. Arī mums, diviem pusmūža cilvēkiem, nav ne laika, ne vēlmes skatīties izdomātas muļķības mūžīgajos seriālos , veiksmes stāstus un kaujā saucienus. Katram ir savs dators, un katrs atrod savas ”ganības”. Latvijas ”ganības” arī internetā ir ar tik piesārņotas , ka labāk palikt neēdušam. Var jau visu ko aizliegt, var radīt vienu informatīvo telpu, bet kā var piespiest ar varu šo informāciju skatīties un klausīties ?

 2. Mūsdienu tehnoloģiju laikā ,kanālu paketēšana ,it īpaši ,ja skatās satelītu tv, ir apzināti veidots “naudas kāšanas” paņēmiens ,jo piespiedu kārtā “uzbāž” ne tikai angažētu saturu ,bet arī reklāmu. Rīgā esmu izmēģinājis 4 piegādātājus un šobrīd viens man dod iespēju skatīties arī 6 vācu kanālus , 6 britu un amerikāņu kanālus ,kādus 25 krievu ,pāris poļu ,ukraiņu ,lietuviešu “pasaules kanālu” !!! , baltkrievu ,ķīniešu ,japāņu ,indiešu ,taizemiešu ,ak ,jā – 2 jeņku sporta kanālus ,tad vēl 6 izziņas kanālus ,bet pamatā krieviski. Ir jāpadarbojas ,ko ne katrs spēj , bet tie nav ne Lattelekom ,ne Viasat (latviešus nīstoša sistēma),ne Baltkom . Vasarnīcā skatos Astra -vācu kanālus,to ir simti ,visi brīvajā bezmaksas apraidē .Un te nu interesanti , satelīts ,kuru izmanto Viasat ,pa brīvu raida kādus 10-15 ukraiņu kanālus .Skaņojot, paklausījos kanālu ,tulkojot ,”Melnā jūra “un” Donbass”. Par pēdējo domāju ,ka tas patiesi no turienes ,nekā ,raidījums bija no Kijevas ,ukraiņu valodā .Savukārt “Melnā jūra ” krieviski klāstīja ukraiņu pozīciju tādos izteicienos kādus nekad dzirdējis nebiju. Kāpēc šo kanālu neatrast nevienā Rīgas pakā ? Rīgas un Latvijas apraide ir nonākusi krievu un citu ārzemnieku kapitāla un reklāmdevēju rokās ,to interesēs tad arī darbojas ” tā dēvētie latvieši” .Nožēlojami.

 3. SAEIMA NEKAD NAV PILDĪJUSI LATVIEŠU TAUTAS VĒLMI,DZĪVOT LATVISKĀ VIDĒ,BET DRĪZĀK, DZĪVOT SAVĀ,LEIPUTRIJAS SULĀ,PIEŅEMT PAŠIEM SAVIEM 100 LOHIEM SAVUS LĒMUMUS!!!SAEIMA ATBALSTA TO<KAS NOTIEK RADIO-APRADĒ RUS-FREKFRENCĒS,NEKONTROLĒJOT RAIDLAIKA LAIKA APJOMU,UN RAIDLAIKA LOJOLITĀTI LATVIJAS POLITIKAI!!!KAS PAR TO IR ATBILDĪGS??

 4. “Kāpēc tik ilgi tiek runāts par vienu un to pašu, bet tikpat kā nekas netiek darīts?”
  – – – – – – – – – – –
  Tāpēc ka varas struktūras vēl arvien kontrolē vecie komūnisti un viņu domu biedri. Pirmais solis situācijas uzlabošanā: ATVĒRT ČEKAS MAISUS tūlīt !

 5. Jāsauc paļīgos Rembo un Rokijs! Vēl vairāk Hoļivudas, vēl vairāk svensonu šovu un vācu karnevālu – un viss Oki-doki.

 6. nevar būt latvijā šie okupācijas kanāli,tā nāves sērga jālikvidē,kad parādīsies rietumu kanāli

  • rietumu kanāli neparādisies , jo nav pieprasijuma. raidit jau var kaut vai ķīniski, bet ja nav skatitāju tad nav reklāmas , nav reklāmas nav ienākumu un tad par ko to kanālu uzturet? tāpat nu sāks te vāciski, angliski rādit (satelits jau gan rāda) un? kas par to maksās? tie pārsimt skatītāji kas to gribēs un skatisies? nu ne taču. ja pareizi atceros tad viena kanāla tikai retranslešamna maksā tuvu miljonam gadā neskaitot visādas licenzes, autoratlidzibas….. kas par to maksās? tie 10 skatitāji reizi mēnesī kas ieslēgs?

 7. Jā,latvieši ir dīvaina tauta,piemērs; stāv bariņā 6 latvieši,runā latviski,tad pienāk viens krievs un automātiski visi 6 latvieši sāk runāt krieviski,interesanti,es pati to esmu redzējusi,ha,ha,ha,!

  • latvieši tiešām ir dīvaini Atbildēt

   pat šizofreniski var teikt. par saviem nodokļiem uztur telvizijas kanālus kuri praktiski ir nebaudāmi un atdeve nav pat ne desmitā tiesa no apēstās naudas, bet tajā pat laikā kritizē citus kanālus ka tie lūk raida un sastāda konkurenci, ka tos skatās….bet taisat tādu tv programmu ka visi skatisies neatraujieties, par to naudu ko tv saņem noteikti to var izdarit ja grib, un neviens citus kanālus neskatisies. kanālu skaits bez kvalitātes jau neko nemaina varat kaut 100 kanālos to ltv garlaicibu raidit, ja nav skatītāju tad 0 efekts

  • Šī mazvērtība ir jāpārvar.

 8. Bravo, Ineta! Tieši 90. mums sanāca pāris reižu tikties publiskos pasākumos un man nekādi nebija pieņemama tieši Jūsu liberālā nostāja vairākos jautājumos, tajā skaitā arī valodas. Ar patiesu gandarījumu un prieku izlasīju šo interviju un saprotu, ka, iespējams, savu nostāju esat mainījusi. Tas patiesi priecē un rada pārliecību, ka šobrīd esat cilvēks īstajā vietā. Paldies Jums!

 9. Paši liberāļi pūta (veidoja), paši arī deg!
  Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra direktors Jānis Bērziņš:
  “Komentējot nereti izskanējušo apgalvojumu, ka Latvija ir Baltijas vājākais punkts, Bērziņš uzsvēra, ka nav pareizi runāt par konkrētu valsti. «Faktiski vājākais punkts ir visa ES sabiedrība kā postmoderna sabiedrība. Krievija izmanto totāla kara jēdzienu, kas nozīmē, ka tas nav vienkārši valsts pret valsti, bet gan viena sabiedrība pret otru sabiedrību. Nācija pret nāciju. Tas nozīmē, ka mobilizācijas līmenim jābūt tādam, ka katrs cilvēks ir gatavs karot kaut kādā veidā,» uzsvēra eksperts.
  Šādā līmenī ES postmodernajā sabiedrībā mobilizēt cilvēkus nav iespējams, kas tādējādi ir arī problēma.”
  BNS.TvNet, 1.03.2015

 10. pusgadu tehnisku problēmu dēļ neredzēju ne TV3,ne LNT,ziniet-pārsteigums kāds?TUR TAK JOPROJĀM NAV KO REDZĒT!!!Vieni vienīgi stulbinoši šovi,vecas Holivudas filmas un citi štrunti….

 11. ” Brīvā Latvija”! Krievu TV Okupētā Latvija! Nesen biju ieradies Latvijā, atvaļinājumā. TV labāk neslēgt iekšā. Vieni krievu kanāli! Pilnīgs Absurds, Vāprāts! Un tik daudz krievu Rīgā, nekad nav bijis!

  • tagad visa pasule vainiga Atbildēt

   ka tu sei pasules staigulis tāpat kā vel 500 000 latvijas iedzivotāju. ? te tu nekam nedereji un aizmuki, palika tie kam pietika uzņemibas te atrast darbu.

 12. Lattelecom vajag likvidēt to TV pakešu sistēmu.Izvēlos kanālus ,un par tiem maksāju.Tagad man jāmaksā un jāsponsorē kanāli,kuru saturs ir vērsts pret manu valsti.Man ir kauns no igauņu draugiem.

 13. Latvijā Valsts apmaksātiem masu mēdijiem ir jābūt tikai Valsts valodā. Tieši tāpat, kā visām Valsts izglītības iestādēm jau sen bija jābūt ar apmācību Valsts valodā.

 14. cenzori bāžas pa visām spraugām iekšā. proporcija lūk nepatīk, jāslēdz ciet, visa pasaule vainiga ka nespēj izveidot normālus un saturigus tv kanālus

 15. “… kultivē šaubas par valsts suverenitāti” – kādas šaubas? kam ir šaubas par valsts suverenitāti? Pieaugušiem cilvēkiem viss skaidrs jau gadus 10 tieši pateicoties latviešu mēdijiem!

 16. Paldies par rakstu un Ziemeles k-dzes viedoklim vienmēr var piekrist par visiem 100%.Diemžēl šādi domājoši nav mūsu gudrie prāti un tos,kuri tādi ir .noēd bez sāls.Ļoti ,ļoti bēdīgi.Es (ne tikai) nesaprotu,kāpēc man vajadzīgi n-tie kanāli.kurus es neskatos,bet par kuriem taču jāmaksā.Vai šeit nav darbs tiesīsargam?

 17. Vadosajos amatos tiek ielikti cilveki ,kuriem ir kremla skeleti skapi. Vini ir spiesti stradat gan prieks EU , gan uz kremli . Latvijas labumam maz kas paliek pari. Labi ,ka esam NATO un EU . Citadi te butu Piednestras tipa teritorija.

 18. Ziemelei taisnība, ikviens, kas pabijis Eiropā, par to var pārliecināties, kaut vai viesnīcas nr.
  Latvijas TV privātie kanali , īpaši LNT un TV 3, rāda galvenokārt tikai krievu, turku un latīņamerikas prastus seriālus. Vai tad šo kompāniju vadība nejēdz, ka tādi raidījumi kā “glābsim ģimeni”krievu gaumē un ekstrasensu murgi pazemo normālu skatītāju?
  Nerunājot par bēgļu jautājuma nekritisku izvērtēšanu, kad sabiedrība būtībā tiek kūdīta pret krāsainajiem.

 19. Kad tiks nomainīts mazlatviskais NELPL sastāvs? Atbildēt

  Runājot par TV kanāliem – kāpēc NEPLP locekļi Ainārs Diamants un Dainis Mjartāns ir par valsts apmaksātu TV kanālu krievu valodā? Kāpēc šie biedri negrib latviskot Latvijas mediju telpu, kura patiesībā ir ļoti krieviski, jo NEPLP pēdējā laikā (iepriekš par komercradio atbildēja Mjartāns, bet nu šo atbildību un “ievārīto putru” viņš ļoti nevīrišķīgi un gļēvi ir pārlicis uz sievietes Duļevskas pleciem – tā pirms dažām dienām bija rakstīts LA) ir iedevis licenci krieviski gan radio Skonto plus, gan vēl daudzām radiostacijām (ja nekļūdos, tad Latvijā krievisko radiostaciju ir vairāk kā latvisko)?
  Šie biedri it kā atbalsta brīvo tirgu – un brīvajā tirgū “Lattelekomam” ir izdevīgi tirgot paketes, kur krievijas krieviskie kanāli priekš Latvijas tirgus iet līdzi kā obligāta piedeva. Kāpēc šie biedri nostājas pret brīvo tirgu tajā brīdī, kad tirgus pierāda, ka t.s. Latvijas krievus neinteresē Latvijā radīts saturs krieviski – konkrēti ir runa par TV5 (šo kanālu t.s. Latvijas krievi pietiekami neskatījās un pietiekami ar reklāmas naudu neatbalstīja)? Krieviem, atbilstoši brīvajam tirgum, nav jādod valsts apmaksātu kanālu krieviski (kāpēc nedod kanālu igauņiem, ukraiņiem, poļiem, bet tikai krieviem?), bet kāpēc Dimants, Mjartāns un tie pārējie no NEPLP tomēr grib, lai būtu tāds valsts apmaksāts kanāls?

  • ka tā ir vienīgā iespēja krieviski runājošajiem (visvairāk tiem, kas latviski nerunā – iemesli nav svarīgi, svarīgs fakts) sniegt tādu informāciju, kas atbilst mūsu valsts vērtībām, nostādnēm, dzīvei Eiropā, kā arī vienīgā iespēja stāstīt par dzīvi Latvijā krieviski runājošajiem ar tiem tēliem/personāžiem, kas viņiem ir svarīgi. Tv kanāls krieviski nav pārkrievošana, bet gan donkihotiska cīņa par Latvijas krieviski runājošo prātiem, jo skaidrs, ka Krievijas izklaidējošā propagandas šļura būs ietekmīgāka. Un LTV kanālam krievu valodā nav nekāds sakars ar sarunvaldou veikalos, kafejnīcās un uz ielām. Ir jābūt stipri alternatīvi apdāvinātam, lai iedomātos, ka tikai tādēļ visi pēkšņi sāks runāt krieviski. Katrā gadījumā man 95% gadījumu nav problēmu ar vietējiem nelatviešiem runāt latviski. Un tikai dēļ viena kanāla šo paradumu mainīt nedomāju.

   • Tā ir diskriminācija! Kāpēc tv kanālu vajag tieši krieviem? Kāpēc nebūs valsts apmaksāta TV kanāla priekš igauņiem, lietuviešiem, ukraiņiem, baltkrieviem, čigāniem un citām Latvijā dzīvojošajām tautībām? Vai tāpēc, ka daži pie varas esošie latvieši baidās no krieviem? Baidās, ka krievi Rīgā kļūs par “zaļajiem cilvēciņiem” un sarīkos kariņu?
    Un, galu galā, kas tur slikts, ja krievi dzīvo Krievijas informatīvajā telpā? Neizskatās (un tam nav nekādu pierādījumu), ka krievi krievijas tv kanālu ietekmē gribētu uztaisīt valsts apvērsumu Latvijā! Kas tur slikts, ka krievijas tv ietekmē krievi balso par SC? Kas slikts, ja krievi Krimas okupāciju uzskata par taisnīgu un demokrātisku? Kas tur slikts, ka krievi krievijas tv ietekmē uzskata, ka 1940.gadā nenotika Latvijas okupācija? Daudziem krieviem ir no latviešiem atšķirīga izpratne par vēsturi un politiskajiem procesiem, bet tas nerada un neradīs latviešu-krievu karu, jo krievi arī saprot, ka zem putina dzīva Latvijā būs briesmīga.
    Ja mērķis ir kanāls kanāla dēļ (ķeksītis priekš NATO vai Dimantam savā CV), tad tas ir stulbi.
    Jāmeklē cits risinājums – jāpanāk tādus apstākļus, lai krievi būtu spiesti skatīties TV latviešu valodā.

Draugiem Facebook Twitter Google+