×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
27. maijs, 2012
Drukāt

Vācijā miris no cietuma izbēgušais nacistu kara noziedznieks

fricis

90 gadu vecumā miris nacistu kara noziedznieks Klāss Karels Fābers, kurš savulaik izbēga no cietuma Nīderlandē. Bijušais SS virsnieks ieņēma otro vietu Simona Vīzentāla centra sarakstā ar vēl brīvībā esošajiem nacistu kara noziedzniekiem. Fābers nomira ceturtdien Ingolštatē, Bavārijā, kur viņš vairākus gadu desmitus dzīvoja kā brīvs cilvēks.

Vācu okupētajā Nīderlandē Fābers dienējis īpašā SS vienībā, kas nogalinājusi par antivāciskiem uzskatītus civiliedzīvotājus, šādi atriebjoties par pretošanās kustības uzbrukumiem.

Par 22 ebreju nogalināšanu Fāberam Nīderlandē 1947.gadā tika piespriests nāvessods. Gaidot soda izpildi, viņš 1952.gadā kopā ar vēl sešiem bijušajiem nacistu virsniekiem izbēga no Bredas cietuma Nīderlandes rietumos. Kopš 1952.gada viņš dzīvoja Vācijā kā brīvs cilvēks, bet viņam piespriestais sods tika aizstāts ar mūža ieslodzījumu, kad Nīderlande atteicās no nāves soda.

Fāberam savulaik tika piešķirta Vācijas pilsonība, jo viņš dienējis SS. Vācija vēl joprojām atzīst pilsonības, kuras nacistu diktators Ādolfs Hitlers piešķīra SS dienošajiem karavīriem. Vairākiem mēģinājumiem panākt viņa izdošanu nav bijis rezultātu, jo Vācija neizdod savus pilsoņus.

1957.gadā Vācijas tiesa pierādījumu trūkuma dēļ noraidīja pret viņu uzsākto lietu. Bavārijas prokuratūra norādīja, ka Nīderlandei jāiesniedz jauni pierādījumi, lai Fāberu varētu tiesāt atkal. Nīderlande 2010.gada novembrī izdeva Eiropas aresta orderi Fābera apcietināšanai un pieprasīja viņa izdošanu, taču Bavārijas likumsargi atteicās viņu apcietināt.

Vācijas prokuratūra janvārī paziņoja, ka vērsusies tiesā ar prasību, pieprasot, lai Fāberam liktu izciest viņam piespriesto mūža ieslodzījumu Vācijā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+