×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
18. februāris, 2016
Drukāt

VIDEO: Valensa komunistiskā režīma laikā bijis slepeno dienestu informators (5)

Foto - LETAFoto - LETA

Lehs Valensa

Polijas institūts, kas atbildīgs par komunistu laika noziegumu izmeklēšanu, ceturtdien paziņoja, ka jaunatklātie dokumenti liecina, ka bijušais valsts prezidents Lehs Valensa komunistiskā režīma laikā bijis slepeno dienestu informators.

Slepenpolicijas failā “ir sadarbības vienošanās, ko parakstījis Lehs Valensa [segvārds] “Boleks””, reportieriem Varšavā sacīja Polijas Nacionālā piemiņas institūta (IPN) vadītājs Lukašs Kaminskis.

Valensa ceturtdien sociālajos medijos noraidīja šos paziņojumus, sakot, ka “tur nevar būt nekādi materiāli, kurus es būtu parakstījis”.

Aizdomas par viņa sadarbību ar komunistu slepenajiem dienestiem uzvirmoja pēc tam, kad Polijas prokuratūra konfiscēja dokumentus, kurus nelikumīgi glabāja komunistiskā režīma virsnieka ģimene.

Polijas Nacionālā piemiņas institūta preses pārstāve trešdien informēja, ka tas prokurori ir konfiscējuši dokumentus nelaiķa ģenerāļa Česlava Kiščaka mājās. Kiščaks bija pēdējais komunistiskā režīma iekšlietu ministrs.

Dokumenti tika atklāti pēc tam, kad Kiščaka atraitne piedāvāja institūtam pārdot dokumentus par slepenu informatoru “Boleku” – tāds segvārds minēts arī aizdomās par Valensas saistību ar slepenajiem dienestiem. Prokuratūra dokumentus konfiscēja, jo likums paredz to nodošanu izmeklētājiem.

Nobela Miera prēmijas laureāts un kustības “Solidaritāte” dibinātājs Valensa vairākkārt ir noliedzis jebkādas aizdomas par sadarbību ar režīma slepenajiem dienestiem un 2000.gadā īpašā tiesa attaisnoja viņu tādās apsūdzībās.

2000.gada tiesa secināja, ka 1985.gadā Iekšlietu ministrijas ziņojumā sīki tika aprakstīta profesionālu viltotāju izmantošana, lai safabricētu dokumentus, kas radītu iespaidu, ka Valensa ir algots aģents. Tajā teikts, ka daži viltoti dokumenti tika nosūtīti arī Nobela prēmijas piešķiršanas komitejas locekļiem 1982.gadā, lai liktu šķēršļus prēmijas piešķiršanai Valensam.

Valensa kļuva populārs 1980.gada augustā, kad viņš vadīja streiku Gdaņskas kuģu būvētavā, kas piespieda varas iestādes uzsākt sarunas un ļāva izveidot arodbiedrību “Solidaritāte”, kas bija pirmā brīvā arodbiedrība padomju bloka valstīs. Valensa kļuva par “Solidaritātes” līderi. 1983.gadā Valensam piešķīra Nobela Miera prēmiju. Pēc komunistiskā režīma sabrukuma no 1990. līdz 1995.gadam viņš bija Polijas prezidents.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Lehs ir malacis,iefiltrējās un sagrāva melīgo, komunistisko iekārtojumu Polijā un Austrumu Eiropā.

  2. boļševiku irsas irš !

  3. Padomājiet ar prātu: komunistu iekšlietu ministrs Polijā, ģenerālis Kiščaks, kurš visu laiku “glabājis” kompromitējošus dokumentus par Valensu, kurus viņš pats nezin kāpēc nav laidis apgrozībā, bet tos tagad konfiscējuši Polijas prokurori. Valensa taču būtībā ar savu “Solidaritāti” sagrāva komunistisko režīmu Polijā, bet komunists Kiščaks, kurš ir tieši atbildīgs par šī režīma saglabāšanu, viņu kā “stukaču” visu laiku ir piesedzis! Cik tur ir loģikas un patiesības?

Draugiem Facebook Twitter Google+