×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
16. jūnijs, 2016
Drukāt

Valsts robežai nopērk 6 kvadrātmetrus par 1 eiro (2)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Valdība šonedēļ atļāva Iekšlietu ministrijai atsavināt kārtējos divus zemes gabalus Līdumnieku pagastā, lai varētu paplašināt pierobežas joslu. Latvijas valsts robežas platums ar Krievijas Federāciju ir 12 metri. Lai iezīmētu dabā robežas joslu un uzstādītu informatīvās norādes, no zemes īpašniekiem tiek atsavināta zeme, kas atrodas pie pašas valsts robežas. Kopš 2012. gada Latvijas un Krievijas valsts robežas joslas ierīkošanai atsavināti 72 īpašumi, savu kārtu gaida vēl 129. Pavisam paredzēts atsavināt 286 īpašumus. Atsavināšana gan pamatīgi aizkavējusies – šos darbus bija paredzēts veikt vēlākais līdz 2014. gada beigām. Atsavināto īpašumu platības ir dažādas – sākot no 6 hektāriem un beidzot ar 6 kvadrātmetru lielu zemes gabaliņu, par kuru īpašniekam valsts samaksājusi 1 eiro. Visdārgāk valstij izmaksājis kāds 0,34 ha gabaliņš Kārsavas novada Goliševas pagastā – zemesgabala “Līči 1” īpašnieks saņēmis 5347,88 eiro kompensāciju, kas ir 57 reizes lielāka nekā atsavinātā īpašuma kadastrālā vērtība. Kā liecina dati Valsts zemes dienesta kadastra informācijas sistēmā, tad šī 3400 m2 gabaliņa kadastrālā vērtība ir 94 eiro. Tas arī nozīmē, ka par atsavināto īpašumu samaksātā kompensācija – 15,7 tūkst. eiro/ha – ir divas reizes lielāka nekā cena, ko maksā lauksaimnieki par auglīgākajiem meliorētajiem tīrumiem Zemgalē.

Alūksnes novada Pededzes pagasta “Jaunērgļu” saimnieka Modra Tašmana māja ir faktiski uz robežas – Krievijas teritorija ir dažu desmitu metru attālumā. “Jaunērgļi” ir gandrīz kā Latvijas anklāvs Krievijas teritorijā – īpašumu no trim pusēm ietver robežgrāvis ar dzeloņstiepļu žogu, kas skar arī viensētas pagalmu. Modris tieši šonedēļ no vērtētāja “Vestabalt” saņēmis vēstuli, kurā vēstīts, ka pēc Jāņiem, 28. jūnijā, ieradīsies firmas pārstāvji, lai novērtētu pierobežas joslas izveidei atsavināmo īpašuma daļu. Pirms kādiem diviem mēnešiem gar robežu īpašumā iesprausti stabiņi, tie, iespējams, varētu liecināt par atsavināmo zemes joslu. Tajā ietilpst ne tikai daļa sakņu dārza, bet arī klētiņa. “Robeža no mājas būs 3-4 metru attālumā,” spriež Modris. Viņš atzīst, ka dzīve pie pašas robežas nav vienkārša. Savulaik no Krievijas puses pielaista uguns pirtiņai, kas bija uz pašas robežas. Šajā ugunsgrēkā nosvilušas vēl divas mājas.

Valentīna Matvejenko Ciblas novada Līdumnieku pagastā ir viena no gandrīz 300 īpašniekiem, kuriem atsavināta zeme robežas joslas paplašināšanai. Viņa ar sapratni uztver atsavināšanu: “Robeža ir vajadzīga, nav ko pārdzīvot.” Valentīnai atsavināti 0,19 ha, par ko samaksāts 200 eiro. Tā Krievijas pensijas saņēmējai ir liela nauda. “Es saku paldies Latvijas valstij. Pirms jaunā gada man saplīsa televizors. Man pat nebija 30 eiro, lai to saremontētu. Aizņēmos televizoru no draudzenes. Un te pēkšņi man valsts samaksāja 200 eiro. Par šo naudu es nopirku jaunu televizoru,” priecājas Valentīna. Atsavinātajā īpašumā audzis ne pārāk vērtīgs mežs – “pāris priežu un alkšņi”.

Visu rakstu lasiet 17. jūnija “Latvijas Avīzē” vai e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Kā tad bija līdz 1940 gadam? Tad robežjoslas nebija?

Draugiem Facebook Twitter Google+