Latvijā
Sabiedrība

Vaškeviča filmas īstie autori atklāj aizkulises 16

Ekrānšāviņš no “Nekā personīga” sižeta.

Pērnā gada septembrī ar Eiropas Parlamenta deputāta Andreja Mamikina atbalstu Briselē notika filmas ”Neērtais Vaškevičs, uzbrukums valstij” izrādīšana. Kā jau liecina nosaukums, filma ir par to, kā Latvijā vajā bijušo augsta ranga VID un Finanšu ministrijas ierēdni Vladimiru Vaškeviču un viņa sievu Ināru Vilkasti.

Filmas īstie autori vērsušies pie TV3 raidījuma “Nekā personīga” un atklāj – lielākā daļa šajā filmā iekļauto “faktu” patiesībā ir izdomājums.

Pirms publiskās izrādīšanas parlamentā, filma piedalījās kādā festivālā Londonā un atnesa tās titros norādītajam autoram polim Andžejam Kiliševskim-Tarkovskim balvu.

Maskaviete Natālija ir atmaskojošās filmas par Vilkastes un Vaškeviča ciešanām idejas autore. Vairākus gadus viņa un viņas sapulcinātā komanda strādāja pie šīs filmas. Natālija uzklausīja Vilkastes stāstu par neticamo patvaļu pret miljonāri un viņas vīru un nolēma, ka no šī stāsta var sanākt grāvējs.

Komanda strādāja nopietni, analizēja dokumentus, meklēja pavedienus. Taču stāstam gali negāja kopā. Natālija nespēja pamatot, kā Vilkaste no padomju tirdzniecības darbinieces kļuvusi par miljonāri nekustamo īpašumu jomā. Un kāpēc visa valsts mašinērija metusies virsū vienai sievietei. Filmēšanas grupa savstarpēji sarakstījās, ka šīs tēmas ir bīstamas, tām nav pierādījumu.

“Pēc mūsu filmēšanas Austrijā, mēs sapratām, ka viss, ko mēs darām, – visa filma – ir uzbūvēta uz viltojumiem. No sākuma līdz beigām. Viltojums ir pati Ināra Vilkaste no žurnāla Forbes saraksta, viltojums ir stāsts par Vaškeviču, tā ievainota patmīlība, viltojums ir Vilkastes un Vaškeviča šķiršanās, viltojums ir arhitekts, pēc tam jau tālāk viltojums ir ārsts, un tā tālāk un joprojām. Viss stāsts, ko viņa vēlējās izstāstīt, ir balstīts uz viltojumiem,” stāstīja Natālija.

Pēc visiem šiem viltojumiem no filmēšanas grupas aizgāja Natālijas līdzautors. Grupa darbu vairs neturpināja. Vilkaste lūdza filmu viņai atdot, taču saņēma atteikumu.

Saistītie raksti

2016. gada rudenī filma negaidīti nu jau ar Andžeja Tarkovska vārdu parādījās nelielā Londonas filmu festivālā un pēcāk tika prezentēta Eiroparlamentā. Natālija domā, kā kāds no apmēram 10 cilvēku lielās grupas kādu no filmas montāžas variantiem atdevis Vilkastei. Tagad grupa veido filmu, kā tapa šī viltotā filma.

Filmas melnie materiāli rāda, ka liela daļa ekspertu runā no priekšā uzrakstītiem tekstiem un Austrijas ārsts patiesībā ir Vaškeviča ģimenes draugs, vēsta raidījums “Nekā personīga”. Dokumentālā filma būvēta kā īstam grāvējam pienākas – ir mīlestība, nodevība, atriebība, ļaunie un labie.

LA.lv