×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
9. oktobris, 2016
Drukāt

Viļņas estrāde: dziesmas, karsējmeitenes un alus (1)

1. Pacilātu sajūsmu nejūt

1no4
Publicitātes (www.lithuaniantravel.lv) fotoPublicitātes (www.lithuaniantravel.lv) foto

Pavisam drīz sāksies visu triju Baltijas valstu un arī Somijas neatkarības simtgades atzīmēšana un šovasar “KZ” jau rakstījām par igauņu pragmatisko gatavošanos svētkiem (“KZ” 2016. gada 27. jūlijā). Šoreiz noskaidrojām, kā tiek apsaimniekota un kādā kārtībā ir Lietuvas Dziesmu svētku estrāde.

Lietuvas galvaspilsētas Viļņas lielākais – Viņģa – parks (Vingio parkas) atrodas nepilnu divu kilometru attālumā no Seima un Nacionālās bibliotēkas. Šai vietai ir vēsturiska nozīme, jo lielākā daļa 20. gadsimta beigu Lietuvas atmodas kustības “Sajūdis” tautas demonstrāciju ir notikušas tieši Viņģa parka brīvdabas estrādē. Toreiz lēsts, ka tautas sanākšanās pulcējušies līdz pat 300 tūkstošiem lietuviešu.

Tieši “Sajūdis” laiks lietuviešiem liekas visnozīmīgākais saistībā ar Viņģa parka estrādi. Protams, reizēm tur notiek arī dažādi lielkoncerti. Estrādē ir uzstājies gan sers Eltons Džons, gan Lady Gaga. Savukārt dziesmu lielkoncerts parka estrādē ir tikai viens no 6. jūlija – senās Lietuvas karalistes vienīgā īstā karaļa Mindauga jeb valstiskuma dienas – svētku daudzajiem notikumiem. Viņu ar pāvesta Innocenta IV svētību kronēja 1253. gada 6. jūlijā. Mindauga dienu kā oficiālus valsts svētkus svin kopš 1991. gada 6. jūlija. Godinot kādreizējo diženumu, Lietuva šajā dienā to atceras ar festivāliem, svētkiem un gadatirgiem – īpaši Kernavē (Ķērnavā), kura ir pirmā Lietuvas dižkunigaitijas galvaspilsēta un atrodas 40 kilometrus no Viļņas. Lietuvas Dziesmu svētku interneta mājas lapā gan uzsvērts, ka svētki ir ļoti nozīmīgs kultūras notikums, ko emocionālā pacēluma ziņā varot pielīdzināt Grieķijas antīkajām olimpiskajām spēlēm. Tiesa, sarunājoties ar lietuviešiem, tik pacilātu sajūsmu nejūt. Mani sarunu biedri uzskata, ka īstās dziesmu svētku tradīcijas ir kaimiņvalstī Latvijā un tas, kas notiek pie viņiem, ir tikai skaists koru mūzikas koncerts.

  1. Pacilātu sajūsmu nejūt
  2. Atšķiras no Tallinas
  3. UZZIŅA
  4. Tāds pats koncerts kā pārējie

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Mums ir vairāk jāmācās analitika, javelta enerģija tautsaimniecības attīstībai, fiziskiem vingrigājumiem.
    Dziesmusvētki ir ievazājums no vācu okupācijas un padara tautu pajolīgu. Un ari kora dziedāšanas skaņa man nepatik.
    Mēc okupnatu ieliktā čipa dziedam un dancojam kā antiņi, bet nevaram izaugt līdz savai neatkarīgai apziņai.

Draugiem Facebook Twitter Google+