Foto – Shutterstock

Ierobežo uzturā baltos miltus, lai būtu veselas vēnas! Astoņi jautājumi par vēnām 0

Vēnu slimības var piemeklēt abus dzimumus un izraisīt veselības problēmas. Ko vajadzētu ievērot, lai tas nenotiktu? Svarīgākos jautājumus par vēnu veselību uzdodam vienam no labākajiem šīs jomas speciālistiem – ārsta Pēterim Gerkem, Veselības centra 4 Baltijas vēnu klīnikas ķirurģijas nodaļas vadītājam, asinsvadu ķirurgam, flebologam.

“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Lasīt citas ziņas

 

1. Kādi simptomi liecina, ka vēnas ir bojātas?

CITI ŠOBRĪD LASA

Slimības sākuma stadijā cilvēks dienas beigās parasti jūt smagumu kājās, ir diskomforts arī pēc sporta nodarbībām, var rasties nemotivēta kāju nieze, pietūkums potīšu rajonā, naktīs – krampji. Par hipertensiju jeb palielinātu venozo asinsspiedienu signalizē sīko asinsvadu tīklojums, kas lielākoties parādās uz kāju augšstilbiem, kur šie asinsvadi vairāk lokalizēti. Venozās asinis no maziem asinsvadiņiem saplūst lielākos un lielākos, līdz aizplūst līdz centrālajai vēnai. Ja mazie asinsvadiņi nevar savas asinis atdot tālāk, jo ir bojāta lielā vēna, asinis pa to vairs nevar normāli aizplūst, tās nonāk vēnu zaros jeb smalkajos asinsvados, un to sieniņas sāk paplašināties. Laika gaitā, arvien vairāk paplašinoties vēnu sieniņām, sāk veidoties vēnu mezgli – attīstās vēnu varikoze.

2. Kuras ir izplatītākās vēnu slimības?

Tās ir hroniska vēnu mazspēja, varikoflebīts jeb virspusējo vēnu sieniņu iekaisums, flebotromboze, kad tiek nosprostotas dziļās vēnas, tāpēc attece notiek tikai pa virspusējām vēnām, kas paplašinās, vēnās veidojas asins recekļi jeb trombi. Flebotrombozi var izraisīt traumas, hormonālā ķīmijterapija, arī vēnu sieniņu iekaisums. Savukārt, savlaikus neārstējot hronisku vēnu mazspēju, var rasties ne vien vispārējs vēnu iekaisums, bet arī neatgriezeniskas strukturālas izmaiņas ādā – veidojas brūni pigmentācijas plankumi un ādas sabiezējumi. Smagākā hroniskās vēnu mazspējas izpausme ir venozā trofiskā čūla, kurai ir tendence pakāpeniski izplesties.

Ir cilvēki, kam hroniskā vēnu mazspēja visu mūžu ir sākuma stadijā – neattīstās ne vēnu varikoze, ne ir izmaiņas audos. Slimība neprogresē, jo tiek ievērots veselīgs dzīvesveids, cilvēks nestrādā fiziski smagu darbu vai visu dienu nesēž birojā pie datora, nestāv kājās karstās telpās, respektīvi, nav faktoru, kas varētu izraisīt vēnu slimību progresēšanu. Vai arī cilvēks, kam ir iedzimta vēnu mazspēja, to zinot, valkā kompresijas zeķes.

Lai pasargātu sevi no vēnu patoloģijas, noteikti jādzer šķidrums pietiekamā daudzumā, jāievēro, ka nedrīkst ilgstoši sauļoties (ieteicams pusstundu pasauļoties, tad nopeldēties vai aplaistīties ar vēsu ūdeni vai pagulēt ēnā), nav ieteicams arī regulāri karsēties pirtī vai iet karstā vannā.

Ir grūti pateikt, kad var attīstīties tromboze. Cilvēkam var būt vēnu varikoze, it kā lielu sūdzību nav, varbūt tikai kājas ir smagākas. Bet te viņš atsit kāju pret beņķīša malu, sasituma zonā izveidojas iekaisums – asins receklis, kas nobloķē vēnas zaru. Veidojas lokālā tromboze, ko var samērā veiksmīgi ārstēt. Taču, ja atraujas kāds tromba gabaliņš, kas ar asinsriti nokļūst plaušās, var rasties lielas problēmas – nosprostojas plaušu asinsvadi, tiek traucēta skābekļa uzņemšana organismā un ir apgrūtināta elpošana. Vēl lielāki sarežģījumi var būt, ja tromba gabaliņš nokļūst mazajā iegurnī un tālāk vēdera lielajā vēnā, kas savāc asinis no visas ķermeņa apakšdaļas. Ja tā notiek, venozā asinsrite apstājas.

3. Vai vēnu slimības attīstās strauji?

Nē, tās parasti attīstās gadiem ilgi, ja vien šo slimību izraisītāja nav kāda trauma vai onkoloģiska saslimšana. Taču noteikti jāievēro, ka vēnu slimības pašas nepāriet, piemēram, hroniska vēnu mazspēja nekur nepazudīs, ja vēnas netiks operētas. Ar zālēm šo slimību var tikai apārstēt, nevis izārstēt. Ja būs visi tie ārējie faktori, par kuriem runājām iepriekš, hroniskā vēnu mazspēja noteikti progresēs.

 

4. Vai jāpievērš uzmanība arī uzturam?

Īpašu nosacījumu nav, taču dārzeņus un augļus vajadzētu iekļaut ēdienkartē. Tie satur daudz vitamīnu un mikroelementu, kas veicina asinsvadu sieniņu stiprību un uzlabo atteci.

Vajadzētu ierobežot balto miltu produktu un saldumu patēriņu. Kaitējumu asinsvadiem nodara stiprie alkoholiskie dzērieni.

5. Kādi izmeklējumi vēnu slimības gadījumā tiek veikti, lai noteiktu diagnozi?

Ātrākais, precīzākais un lētākais izmeklēšanas veids ir asinsvadu duplekssonogrāfija. Ja ir bijuši vēnu iekaisumi, trombi, ļoti labs izmeklējums ir digitālā flebogrāfija. Kompjūtertomogrāfijas laikā vēnā tiek ievadīta speciāla kontrastviela, kas iezīmē venozās asinsrites loku, – to var redzēt līdz pat sirdij. Var ļoti precīzi redzēt, kurā vēnas daļā izveidojies sašaurinājums, vai ir pārtraukumi asins plūsmā, kādi vēnu mazspējas kompensācijas zari izveidojušies.

6. Vai ar medikamentiem vēnu slimības nevar izārstēt? Noteikti nepieciešama operācija?

Ar medikamentiem nevar izārstēt hronisko vēnu mazspēju un atjaunot vēnu vārstuļus, taču var uzlabot vēnu funkciju, pastiprināt vēnu sieniņu muskuļu tonusu, lai būtu labāka asins plūsma. Ar zālēm var izšķīdināt trombus, kas izveidojušies kā hroniskās vēnu mazspējas sekas, var uzlabot asins mikrocirkulāciju audu zonās, kur ir traucēta venozā attece, bet pašu venozo mazspēju ar zālēm nav iespējams izārstēt, nepieciešama operatīva iejaukšanās. Bet ne jau visos gadījumos iespējams operēt.

Kājās ir divas vēnu sistēmas: dziļo vēnu sistēma, par kurām plūst aptuveni 85% asiņu, un virspusējo vēnu sistēma, pa kurām attiecīgi plūst pārējie 15% asiņu. Ja virspusējās vēnās ir kāda problēma (vārstuļu mazspēja, trombi, varikoze), to novēršam operējot. Dziļās vēnas nevaram operēt viena iemesla dēļ – ja šīs vēnas izoperē, asins plūsma kājās gandrīz apstājas.

Problēmas dziļajās vēnās jānovērš ar asiņu šķīdinātājiem, ar kompresijas terapiju. Ar šo slimību ir jāsadzīvo, jo vēnu rekonstrukciju veic ļoti reti.

7. Kādi ir vēnu operāciju veidi?

Pamatā tiek veiktas vēnu lāzeroperācijas, bet ir arī citas mazinvazīvas metodes: tvaika ķirurģija, radiofrekvenču ķirurģija un biolīmes ķirurģija. Pirmās trīs ir termiskas metodes, bet biolīmes ķirurģija – ķīmiska.

Šīs metodes atšķiras ar to, kā iedarbojas uz bojāto vēnas daļu. Lāzers to apstaro un iztvaicē bojāto vēnu slānīti, vēna pēc tam aizaug. Bojājumu apstrādājot ar 120 ºC karstu tvaiku, olbaltumu ķēde, kas atrodas vēnas bojātajā daļā, denaturējas un saraujas. Vēnu sieniņa kļūst kā cieti novārīts olbaltums. Var teikt, ka tā pati sevi aizspiež ciet un pārtrauc asiņu patoloģisko plūsmu. Tvaika ķirurģijas metodi parasti izmanto, ja vēnām ir ļoti liels diametrs.

Izmantojot radiofrekvenču ķirurģijas metodi, uz vēnas sieniņu iedarbojas ar radiomagnētisko lauku, kas izžāvē sieniņu gluži kā mikroviļņu krāsns, un asins plūsma pa šo asinsvadu tiek pārtraukta. Šo metodi pārsvarā izmanto, ja bojāti neliela izmēra asinsvadi.

Savukārt biolīme tiek izsmidzināta vēnas iekšpusē – asinsvadu vienkārši aizlīmē ciet. Šī ir vislabākā metode, jo nav vajadzīga nekāda anestēzija un pēc operācijas nav jāievēro nekādi ierobežojumi, piemēram, nav jāvalkā kompresijas zeķes, drīkst sportot un iet karstā vannā. Biolīmes ķirurģiju parasti izmantojam gadījumos, ja ir bojātas stumbrvēnas, taču tām nav daudz sānu zaru.

8. Vai pēc operācijas vēnu slimība var atgriezties?

Ja bojātais vēnu posms ir kvalitatīvi izoperēts, recidīva nekad nav. Taču jāatceras, ka cilvēkam ir četras lielās stumbrvēnas. Ja vienu, kas ir bojāta, izoperē, paliek trīs. Dzīves laikā arī tās var bojāties, bet tam nav nekādas saistības ar izoperēto vēnu.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ilze Aizsilniece: Vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju ir ļoti nopietnas veselības problēmas
VIDEO. Ķīnā nopietni pieiet Covid-19 inficēto izķeršanai. Kā to dara lidostās? 2
Kādēļ pēc ilgāka darba ar datoru sāk grauzt un sūrst acis? 7
Sargā sevi no gripas un citiem vīrusiem – tie uzņem apgriezienus visā Eiropā
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Latviju šķērsos jaunas nokrišņu zonas. Kurās dienās snigs visvairāk? Prognoze nākamajai nedēļai
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas?
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Dzalbs: Tiek prognozēts, ka gripa šogad varētu būt diezgan smaga un skart lielu iedzīvotāju daļu 69
“Gribam žeņšeņu arī Latvijā!” Ar ko šobrīd nodarbojas Vides risinājumu institūta pētnieki? 4
Galvas mežģis – kā atrast bērnam piemērotāko pulciņu? Šeit dažas atbildes 1
Bērnu slimnīcas virsārste: Katru diennakti vismaz pieciem mazuļiem atklājam respiratori sincitiālo vīrusu 11
Latvijā būtiski pieaug RSV izraisītās infekcijas izplatība – sevišķi bīstama šī infekcija ir jaundzimušajiem 13
Pavēro krācēju! Miega apnoja var izraisīt dzīvībai bīstamas veselības problēmas 3
Cietusī spriedumu nesagaida… Paziņoti tiesas spriedumi rekordsenās – pirms 30 gadiem ierosinātās – krimināllietās
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
Saldus novadā grāvī ieslīdējis autobuss 11
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien svin 85. dzimšanas dienu 3
Latviju šķērsos jaunas nokrišņu zonas. Kurās dienās snigs visvairāk? Prognoze nākamajai nedēļai
Mūžībā devies latviešu dziesminieks un jumiķis Haralds Sīmanis
“Nešaubījos, ka došos karot!” Jurko stāsts par kaujām līdz spēku izsīkumam un ko karam nodarīja korupcija 74
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Latvijas futbola izlases treneru korpusā jaunākā pozīcija ir mentālais treneris
23:03
Patversmē neapmierina higiēniskās prasības, jo nespējnieki sabāzti vienā istabā. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
22:33
Cik tālu pavirzījusies lieta par ar dienesta telefona iespējamu izblēdīšanu Ģirģena vajadzībām?
21:57