
Jo siltāka vasara, jo aktuālāka pēdu un nagu sēnītes ārstēšana 0
Siltā laikā, kad dodamies uz pludmali, tikties ar draugiem, ceļojumā, arī uz darbu, tiek vilktas sandales vai cita veida apavi, kurus valkājot redzamas pēdas un nagi – līdz ar to katram vēl svarīgāka ir gan kāju estētika, gan, pirmkārt, veselība. Tāpēc vairāk pievēršam uzmanību pēdu kopšanai, tam pieejamajiem līdzekļiem, un nereti ir nepieciešama sēnīšu infekcijas ārstēšanai. Pēdu un nagu kopšanai noderīgus padomus atgādina podoloģe “Veselības centru apvienībā” Inese Blūma un “Mēness aptiekas” farmaceite Linda Fevraļeva.
“Vasaras sezonā iesaku slēgtos apavus nomainīt uz atvērta tipa apaviem, nenēsāt zeķes, pēc iespējas staigāt basām kājām,” stāsta podoloģe “Veselības centru apvienībā” Inese Blūma, pie kuras ikdienā pacienti nāk ar sūdzībām ne tikai par pēdu ādas sabiezējumiem un plaisām, varžacīm, pēdu pirkstu deformāciju, bet arī vīrusa un sēnīšu infekcijām.
Savukārt “Mēness aptiekas” farmaceites Lindas Fevraļevas vērojumi liecina, ka sevišķi siltajā sezonā pieprasītāki ir līdzekļi pēdu un nagu sēnītes ārstēšanai, un arī Inese Blūma atzīst: “Sēnīšu infekcija diemžēl ir populāra. Pirmais solis uz atveseļošanos ir diagnostika – mikroskopija un uzsējums. Ārstēšana katram cilvēkam norit individuāli, atkarībā no kopējā veselības stāvokļa un pavadošajām sūdzībām. Ja ārstēšana ir uzsākta savlaicīgi, tad izmanto lokālās darbības medikamentus, piemēram, speciālus krēmus, ārstniecisko nagu laku.” Slimībai progresējot, ārstēšanas process komplicējas, norāda podoģe: “Tad nepieciešama sistēmiska ārstēšana ar antimikotiskiem līdzekļiem. Gan medikamentoza, gan nemedikamentoza terapija prasa ievērojamu laiku. Tāpēc savlaicīga pēdu mikozes ārstēšana ir kā profilaktisks pasākums onihomikožu attīstībai. Nepabeigta un patvaļīgi pārtraukts mikozes ārstēšana veicina sēnīšu rezistences attīstību gan pacientam, gan populācijai kopumā. Sēnīšu infekcijas slimības veiksmīgu ārstēšanu sekmē dermatatologa un podologa sadarbība.”
Kājām ārstējošas vanniņas
“Ja iegūta ādas sēnīšu infekcija, tad aptiekā pieejams dažādu preparātu klāsts infekcijas ārstēšanai – gan losjoni, gan krēmi, gan geli, kuri lietojami uz tīras ādas 2-3 x dienā, vismaz 1-2 nedēļas pēc simptomu izzušanas. Papildus jāpievērš uzmanība arī higiēnas pasākumiem un apavu apstrādei ar līdzekļiem, kam ir fungicīda (pretsēnīšu) iedarbība. Pēdām papildus var izmantot arī vanniņas ar skuju ekstraktu, kas mazinās sēnīšu sporu vairošanos,” padomu sniedz farmaceite Linda Fevraļeva.
Kāju nagu sēnītes infekcijas ārstēšanai aptiekā bez receptes pieejamas nagu lakas, kas uzklājamas uz naga un ādas ap tā vienu reizi dienā, taču jārēķinās, ka nagu sēnītes ārstēšanas process ir ilgstošs un aizņems vismaz 6-12 mēnešus. Ja iegūta bakteriāla infekcija, tad var kājas vannot, ūdenim pievienojot kālija permanganātu (zilos graudiņus) 5-10g uz litru ūdens, pārtikas etiķi (tējkaroti uz 1l ūdens) vai kliņģerīšu tinktūru. “Ja rodas aizdomas, ka pašu spēkiem nesanāk tikt galā ar infekciju, noteikti vajadzētu vērsties pie ārsta stāvokļa izvērtēšanai!” aicina farmaceite.
Vajadzības gadījumā arī recepšu medikamenti
Podoloģe Inese Blūma atgādina, ka recepšu medikamentus vajadzības gadījumā izraksta dermatologs vai ģimenes ārsts. Ātra un precīza patogēno sēnīšu diagnostika ir veicama, piemēram, “Centrālajā laboratorijā”. Savukārt podologs novērtē problemātiskās un bojājuma skartās vietas, veic pēdu aprūpes procedūru, kā arī iesaka atbilstošus pēdu kopšanas līdzekļus.