Ilustratīvs foto

21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība 0

Ērču encefalīts šogad vēl nav konstatēts nevienā no „Centrālās laboratorijas” (CL) veiktajiem testiem, savukārt Laimas slimība ir noteikta 82 jeb 21% ērču, vēl viena mazāk zināma ērču izraisīta slimība – ērlihioze – noteikta 9 jeb 2% ērču. Centrālās laboratorijas speciālisti kopš ērču mošanās pavasarī pārbaudījuši jau vairāk par 1500 ērcēm, kas atnestas uz laboratorijas filiālēm Rīgā un citviet Latvijā, tām pārbaudot sešu veidu vispārējos slimību ierosinātājus.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Lasīt citas ziņas

55% iedzīvotāju pēc atrašanās dabā rūpīgi apskata visu ķermeni, tā pārliecinoties, vai nerāpo, nav piesūkusies ērce, noskaidrots „Centrālās laboratorijas” un pētījumu aģentūras „Norstat” veiktajā aptaujā. Procentuāli tik augsts šāds paradums ir gan jebkuras vecuma grupas sievietēm, gan vīriešiem visos Latvijas reģionos. 35% atbildējuši, ka ir vakcinējušies pret ērču encefalītu un seko vakcinācijas kalendāram. 30-39 gadus veco iedzīvotāju vidū šādi atbildējuši visvairāk respondentu – 39%, bet nevienā no vecuma grupā nav mazāk par 32% to, kuri ir vakcinējušies.

Pierīgā no aptaujātajiem iedzīvotājiem ir visaugstākais vakcinēto skaits – 43%, bet vismazāk Latgalē – 27%. Vēl 31% aptaujāto minējis, ka lieto izsmidzināmus un smērējamus preparātus ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, un sieviešu vidū šī metode ir populārāka nekā vīriešu.

CITI ŠOBRĪD LASA

27% savās atbildēs norādījuši, ka valkā apģērbu un galvassegu, kas pasargā no ērcēm. Šādi rīkojas galvenokārt 18-29 gadus un 60-74 gadus vecie iedzīvotāji. Vēl 25% atzinuši, ka pēc atrašanās dabā rūpīgi nomazgājas – tā atbildējušas 28% sievietes un 22% vīrieši. Kurzemē šāda veida piesardzība ir populārākā – 32% respondentu apstiprinājuši, ka nomazgājas pēc atrašanās dabā. Salīdzinoši Vidzemē šādi rīkojas tikai 21% aptaujāto.

10% respondentu izvairās atrasties brīvā dabā, parku zālienos – nedaudz piesardzīgāki par pārējiem šādā veidā ir iedzīvotāji vecumā no 30-49 gadiem, kā arī iedzīvotāji Vidzemē, Zemgalē un Pierīgā. Vēl 12% iedzīvotāju necenšas izvairīties no ērcēm – par tām nedomā!

“Pārbaudot ērces laboratorijā uz ierosinātajam ļauj laicīgi noskaidrot, vai ērces ir inficētas, pirms vēl parādījušies slimību simptomi. Jāsaprot – ja ērce ir inficēta, tas nenozīmē, ka cilvēks saslims. Ja gadījumā rezultāts ir pozitīvs, svarīgi ir sekot līdzi savam veselības stāvoklim un, pamanot simptomus, vērsties pie ģimenes ārsta, ja ir aizdomas par tomēr notikušu inficēšanos. Uzreiz veikt arī antivielu testu nav lietderīgi. Jānogaida trīs četras nedēļas, līdz tās būs izstrādājušās. Ja pacients zina, ka ērce ir vai nav inficēta, viņš sevi var pasargāt no nevajadzīgā satraukuma, pārliecinoties, ka piesūkusies ērce nav bijusi bīstamo slimību nēsātāja.

Diezgan regulāri pie mums vēršas arī mājdzīvnieku īpašnieki, atsevišķās Latvijas teritorijās ērču ir ļoti daudz, un suņu pastaiga pa pļavu, mežu beidzas ar vienu vai vairāk piesūkušām ērcēm. Mājdzīvnieku īpašnieku piesardzība, vēršoties pie mums pēc palīdzības, ir pamatota, jo ērču babezioze suņiem var radīt smagus audu un orgānu bojājumus, dzīvnieks varbūt pat letāli!” stāsta “Centrālās laboratorijas” vadītāja un ārste Jana Osīte. Viņa atgādina, ka “Centrālajā laboratorijā” ērces tikai testē, bet noņemt rekomendē medicīnas iestādes pie medicīnas darbinieka.

Ko var uzzināt, pārbaudot ērci?

Šogad “Centrālās laboratorijas” pakalpojumu klāstā ir jaunums – tā ir iespēja noteikt sešus patogēnus (ēču pārnēsāto slimību paneli) – ērču encefalīta vīrusu, Laimas slimību jeb boreliozi, ērlihiozi, anaplazmozi, babeziozi un riketsiozi.

Var izvēlēties un noteikt vienu ērču pārnēsāto patogēnu – ērču encefalīta vīrusu vai Laima slimību jeb boreliozi. Ir iespēja arī izvēlēties un noteikt abus šos patogēnus. Tā kā tas ir maksas pakalpojums, tad katrā minētajā gadījumā būs atšķirīga cena par to.

Kā izvairīties no ērcēm

No ērcēm izvairīties ne vienmēr ir mūsu spēkos, bet, kā zināms, pret ērču encefalītu var pasargāt vakcīna! Ērces mīt tuvāk zemei un parasti pieķeras cilvēka kājām – ap potītēm, ceļiem. Taču jāņem vērā, ka mazam bērnam tā no garas zāles var pieķerties arī pleca un sejas līmenī.

Svarīgi ir pareizi apģērbties – bikšu galus liekot zeķēs, kreklu – biksēs, neaizmirstot par piegulošām apkaklēm un aprocēm. Vēlams, lai apģērbs ir gaišā krāsā, labāk, ja no sintētiska, slidena auduma – pie tā ērcei ir grūtāk pieķerties, ērci ir vieglāk pamanīt un notraukt. Jāatceras arī par galvassegu, jo, piemēram, sēņojot vai ogojot, pēc kārotajām meža veltēm ir jāpieliecas. Ja galvassegas nav, ērce var viegli ieķerties matos.

Uz apģērba un apaviem var arī izsmidzināt aizsardzības līdzekli, kas iedarbojas kā pret insektiem, tā arī ērcēm. Ja no pastaigas mājās pārnes ziedus vai zarus, pirms ienešanas tos apskatot jānopurina; tāpat svarīgi ir parūpēties par savu pastaigu biedru un četrkājaino draugu – regulāri pārbaudot, vai mājdzīvnieks nav atnesis mājās kādu ērci. Svarīgi ir būt vakcinētam, pārskatīt savu vakcinācijas kalendāru un pārliecināties, ka ir atbilstoši saņemta vakcīna pret ērču encefalītu.

Noņemto ērci var nodot jebkurā „Centrālās laboratorijas” filiālē vai specializētajos Covid-19 testu nodošanos punktos arī brīvdienas!

Reprezentatīva iedzīvotāju aptauja „Centrālā laboratorija” sadarbībā ar pētījumu aģentūru „Norstat” 2022. gada maijā veikta visā Latvijā, aptaujājot 1001 iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Respondenti snieguši atbildes, izvēloties vairākus atbilžu variantus.

Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs apzināti “cepinās” saulē karstākajā dienas laikā
Alkohols smadzenes sasniedz 30 sekunžu laikā. Kā tas ietekmē katru mūsu orgānu?
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 15
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Jana Kļava: Mācāmies nodrošināt pacientu vienlīdzību arī Latvijā
Nesteidz sauļoties: pret ādas vēža draudiem izturamies vieglprātīgi
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Valciņa: Katrs nepiešķirts eiro medikamentiem nozīmē kāda cilvēka nāvi – tik vienkārši!
Kad ir jāsāk pieskatīt savu sirdi?
Enerģijas vairotājs koenzīms Q10: uzlabo sirdsdarbību, muskuļu un smadzeņu darbību
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Viņa būtība bija cīņa par brīvu Latviju! Vilnis Zaļkalns Zviedrijā
21:42
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
21:39
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54