Foto: Unsplash

4 fakti par cilvēka mēli, ko jūs līdz šim nezinājāt 0

Cilvēka mēle ir muskuļots orgāns (kopumā mēlē ir 16 muskuļi), kas pārklāts ar gļotādu. Šis nelielais orgāns izpilda daudzas funkcijas: nodrošina garšu izjūtas un izpilda arī fiziskas funkcijas, palīdz apstrādāt pārtiku un piedalās rīšanas procesā.

Reklāma
Reklāma
3 lietas, ko nedrīkst glabāt mājās: tās sola bēdas un nelaimes
Kokteilis
Pirmo reizi grupas vēsturē koncerts atcelts šāda iemesla dēļ. Guntars Račs paziņo par grupas “bet bet” koncerta pārcelšanu
VIDEO. Līdakas slavenā frāze “aizver muti” ir pārspēta! Evika Siliņa uz Smiltēna runu reaģējusi vēl rupjāk 274
Lasīt citas ziņas

Mēle palīdz pareizi izrunāt skaņas un nosaka balss tembru. Bez mēles nav iespējama runa. Zīdaiņiem mēle palīdz arī krūtsbarošanas procesā. Bet ko vēl mēs nezinām par savu mēli?

1. Kāds ir mēles izmērs?

Vidēji pieauguša cilvēka mēle ir 5 cm gara. Turklāt tā ir tikai redzamā mēles daļa. Pasaules Ginesa grāmatas rekords pieder Nikam Stoberlam no Kalifornijas (ASV), viņa redzamās mēles daļas garums ir 10,1 cm.

2. Cik uz mēles ir garšas receptoru?

CITI ŠOBRĪD LASA

Uz cilvēka mēles atrodas no 2000 līdz 10000 garšas receptoru. Ļaudis, kam šis skaitlis ir tuvāks maksimālajam ir izcili garšu degustatori. Cilvēkiem, kam šis skaitlis ir mazāks – bieži ir problēmas ar garšas noteikšanu. Garšu receptori cilvēka acij nav redzami. Katras 10-14 dienas tie atjaunojas.

Sievietēm ir vairāk garšas receptoru. Tas nav pārsteidzoši, jo sievietēm biežāk garšo saldumi, nekā vīriešiem. Līdz ar vecumu garšas receptori samazinās, kā rezultātā bieži cilvēkiem līdz ar gadiem mainās garšas sajūtas.

3. Mēle “trubiņā” – ģenētika?

1940.gadā amerikāņu zinātnieks Alfrēds Sturtevants izvirzīja teoriju, ka spēja mēli salikt “trubiņā” ir dominantu gēnu rezultāts (tas ir – tā ir ģenētika). Un ka to izdarīt spēj tikai tie ļaudis, kam šāds talants piemīt.

Tomēr 1950.gadā pētījumā piedalījās 33 dvīņu pāri un 7 gadījumos Sturtevanta teorija neapstiprinājās: viens no dvīņiem to varēja izdarīt, bet otrs – ne. Jāteic, ka joprojām, arī mūsdienās, nav nekādu zinātnisku izskaidrojumu tam, kāpēc vieni to prot, bet citi – nē.

4. Mēles krāsa – cilvēka veselības stāvokļa indikators

Vesela cilvēka mēles krāsa ir bāli rozā. Ja organismā notikušas kādas izmaiņas, arī mēle maina krāsu.

Bāla – trūkst vitamīnu, nepilnvērtīgs uzturs;
Balta – atūdeņošanās, sēnīšu infekcija, gripa;
Dzeltena – zarnu – kuņģa trakta darbības vai aknu problēmas. Tāpat tādā krāsā mēle var būt smēķētājiem;
Sarkana – infekciju saslimšanas, iekaisumi;
Spilgti sarkana – problēmas ar sirds darbību, asins saslimšanas;
Zilgana – aknu saslimšanas

Reklāma
Reklāma

Kad jūs tīrat zobus, pārbaudiet savas mēles krāsu. Neignorējiet, ja pamanāt novirzes. Ja mēles krāsa, ja konstatējāt novirzes, tomēr nemainās pēc vairākām dienām, noteikti konsulējaties ar ārstu. Mediķi apgalvo, ka mēles krāsa ir nopietns indikators jūsu vispārējās veselības stāvokļa diagnosticēšanā.

Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.