Foto – Shutterstock.com

4 veidi, kā atjaunot dzīvības spēkus ajūrvēdas skatījumā 0

Ajūrvēdā, ir tāds jēdziens “Odžas”, kas burtiskā tulkojumā no sanskrita ir “spēks un vara”. Tā ir viena no vissmalkākām enerģijām cilvēkā.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Odžas-  ir apziņas bioloģiskā forma, dzīves sula. Saprātīgs cilvēks uzkrāj Odžas un pārvērš to pārpasaulīgās vibrācijas, neapdomīgais izlieto nelietderīgi, tādējādi aplaupot pats sevi.

Ārēji plūstošas ​​Odžas – tā ir „spīdēšana”. Iekšēji – tīras svētlaimes sajūtas.
Odžas trūkums izpaužas kā izsīkums, novājināta imunitāte un nervu sistēma. Tajā pašā laikā, cilvēka prāts un emocijas ir nestabilas, viņu kaitina troksnis un pat gaisma, rodas bailes, nemiers, nepacietība, bezmiegs, neuzticība saviem spēkiem, nespēja koncentrēt domas, atmiņas traucējumi, pretrunīga domāšana, nelīdzsvarotas emocijas.

Kas palielin dzīvības spēku:

CITI ŠOBRĪD LASA

1. Veselīga pārtika, jo īpaši medus un kausēts sviests. Ājurvēdā iesaka gatavot ar tādu sviestu ēdienu.

2. Labs miegs naktī.

3. Miers un patīkamas emocijas.

4. Radoša seksuālās enerģijas izmantošana.

Lai saglabātu Odžas, ir ne tikai jāievēro veselīgā dzīvesveida noteikumi, bet arī jāsaglabā sava garīgā tīrība, iemācoties kontrolēt savas jūtas un vēlmes.

Visvairāk Odžas spēka ir tādos pārtikas produktos, kuros ir daudz labas kvalitātes Mēness. Tie ir – anīss, krustnagliņas, ķimenes, baziliks, pētersīļi, dilles, mežrozītes, arbūzi, melones, ķirbji, gurķi, linu un olīveļļa, Indijas rieksti, visi piena produkti, rīsi, prosa, baltās pupiņas, aprikozes, banāni, kivi, hurma, āboli, vīnogas, plūmes.

Bet “čempioni” ir govs piens un zaļā kardamons, piparmētra. Tāpēc, ja trūkst spēka ir ļoti veselīgi vakarā dzert siltu govs pienu ar kardamonu un fenheli, pievienojot mazliet medus (tikai ne griķu, vislabāk ziedu). Vai uzvārīt piparmētru tēju, pievienojot tai zaļo kardamonu un ziedu medu.