Foto – Shutterstock

Kā sadzīvot ar alerģiju pret mājdzīvniekiem 0

Nereti nupat iegādātais kaķēns vai kucēns cerētā prieka vietā izraisa alerģisku reakciju. Bieži vien organisms pie mīluļa ar laiku pierod un tā mazinās, taču dažkārt izpausmes saasinās arvien vairāk un draugam jāmeklē cits saimnieks.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Lasīt citas ziņas

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas alergoloģe Ieva Cīrule atzīst, ka salīdzinoši mazāks risks ir turēt mājās dzīvnieku bez apmatojuma, taču arī tie alerģiskam cilvēkam var būt bīstami: organisms reaģē ne tikai uz dzīvnieka spalvām, bet arī siekalām, urīna daļiņām un citiem izdalījumiem.

Ja ir vai agrāk bijusi alerģija pret putekļu ērcītēm, ziedputekšņiem vai pārtiku, pirms dzīvnieka iegādes derētu veikt asins­analīzes vai proves, uzpilinot uz ādas alergēnu, izdarot vienu milimetru dziļu dūrienu un pēc 15 minūtēm vērojot organisma reakciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Nevis vīruss, bet alerģija

Alerģiju var izraisīt dzīvnieka āda, spalvas, viņa izdalītie sekrēti, kā arī tieša saskarsme, četrkājaino draugu glāstot vai ja tas nolaiza ādu. Tā mēdz izpausties ar iesnām, acu asarošanu, šķaudīšanu un apgrūtinātu elpošanu, kā arī apsārtumu vai niezošiem izsitumiem uz ādas. Šādas izpausmes var parādīties uzreiz pēc ienākšanas telpā, kurā atrodas dzīvnieks, vai arī pēc neilga laika.

Kā novērojusi daktere I. Cīrule, parasti, sākoties iesnām, acu niezei un skrāpēšanas sajūtai kaklā, cilvēks to nesaista ar alerģiju un domā, ka saķēris kādu vīrusu.

Smagi mēdz izpausties alerģija pret zirgiem. Šajā gadījumā jutīgajam pietiek, ja kāds no mājiniekiem pakāris gaitenī drēbes, kas bijušas mugurā izjādes laikā. Dažiem izteiktas alerģiskas izpausmes rada zivis. Tad bīstams var izrādīties vaļējs akvārijs, jo zivju olbaltumi izdalās apkārtējā vidē, izraisot iesnas, acu asarošanu, klepu un elpošanas grūtības. Tad līdzīga reakcija mēdz būt arī no zivju zupas aromāta.

Bieži sastopama alerģija pret mājās nelūgtajiem grauzējiem pelēm un žurkām, kuras savairojas, cilvēkiem negribot, piemēram, daudz šo dzīvnieku alergēnu atklāti skolās.

 

Jauniešu problēma

Alerģija pret dzīvniekiem raksturīga galvenokārt jaunībā. Visbiežāk tā sākas pirmsskolas vai skolas vecumā un parasti ar laiku mazinās, līdz izzūd. Pētījumi liecina: ja bērns piedzimis laukos, kur apkārt daudz dzīvnieku, problēmas rodas retāk, nekā iegādājoties mīluli pilsētas miteklī, kad mazais jau paaudzies.

Ar laiku imūnsistēma kļūst mazāk aktīva un organisms vairs tik vētraini nereaģē uz svešām olbaltumvielām, tomēr līdz ar mūža ilguma pagarināšanos alerģiju novēro arvien vēlīnākā dzīves posmā. Vecumdienās paaugstinātu jutīgumu pret dzīvniekiem mēdz veicināt dažādi medikamenti, kas izraisa alerģisku reakciju.

Problēmas var rasties pēkšņi, kaut gan agrāk nav bijušas, piemēram, pārceļoties uz dzīvi mājoklī, kur mīt kāds četrkājains mīlulis. Ja iepriekš nav būts noslēgtā vidē kopā ar dzīvnieku, negaidot var atklāties alerģija.

Jāņem vērā, ka sīkās alergēnu daļiņas no spalvām, siekalām, urīna un fēcēm telpā, kur uzturējies dzīvnieks, saglabājas pat trīs četrus mēnešus, kaut arī tā tiek uzkopta.

Alerģijai pret dzīvniekiem ir sezonāls raksturs. Vissliktāk slimnieki jūtas rudenī un pavasarī vēsā un mitrā laikā. Telpas mazāk vēdinot, tajās pieaug alergēnu koncentrācija.

Ja ir vēl kādi citi nelabvēlīgi faktori, piemēram, mājās dūmo krāsns, notiek remonts vai kāds smēķē, gļotādu kairinājuma dēļ nepatīkamās izpausmes var saasināties vēl vairāk.

Alerģiskam cilvēkam nevajadzētu doties uz cirku un dzīvnieku izstādēm. Jo noslēgtāka telpa ar sliktāku ventilāciju, jo iespējama izteiktāka reakcija.

 

Kā sadzīvot

Ja arī pie sava mīluļa izdodas pierast, pret citiem dzīvniekiem alerģiskas izpausmes var saglabāties. Jutīgiem cilvēkiem problēmas mēdz rasties sabiedriskās vietās, kur izplatījušies dzīvnieku izdalītie alergēni, piemēram, ja telpā blakus apsēžas kāds, kuram mājās ir četrkājains draugs.

“Alerģija rada lielas neērtības, jo, piemēram, apgrūtina mazbērna ciemošanos pie vecvecākiem,” atzīst I. Cīrule. Šo problēmu var atrisināt, mēbeles un mājdzīvniekus apstrādājot ar speciāliem līdzekļiem, kas satur eikalipta ekstraktu un citas dabiskas, veselībai nekaitīgas izejvielas. Tos izsmidzinot telpā, iespējams mazināt alergēnu koncentrāciju gaisā. Protams, ciemošanās reizei jāsāk gatavoties nevis tikai iepriekšējā vakarā, bet vismaz pāris nedēļas iepriekš.

Lai nebūtu jāatsakās no dzīvnieka, ļoti svarīga ir regulāra telpu mitrā uzkopšana, kā arī putekļsūcēja izmantošana. Ja žēl šķirties no mīluļa, jāgādā, lai viņš neuzturētos telpā, kur visilgāk atrodas alerģiskais cilvēks. To nevajadzētu arī laist gultā, kurā guļ alerģijas slimnieks. Vēlams iegādāties nevis mīkstās mēbeles, bet ādas vai mākslīga materiāla, kas mazāk uzsūc dzīvnieku alergēnus un ir vieglāk kopjamas ar mitru lupatu. Ieteicams atteikties no paklājiem, aizkaru vietā izvēlēties žalūzijas. Jo vairāk mājās sedziņu un tepiķu, jo smagākas mēdz būt alerģijas izpausmes.

Dzīvnieku vismaz reizi nedēļā vajadzētu ķemmēt, mazgāt un apstrādāt ar speciālu līdzekli, kas mazina alergēnu izplatību. Svarīgi ir ierīkot mājās labu ventilāciju un telpas regulāri vēdināt.

Ja ir pietiekami liela motivācija, var izmantot specifisko imūnterapiju, organismu pakāpeniski pieradinot pie alergēna. Šajā gadījumā izdara atšķaidīta dzīvnieka alergēna koncentrāta injekcijas, ko sākumā ārsts veic ik nedēļu, bet vēlāk – reizi mēnesī. Otrs variants ir katru rītu pilināt zem mēles medikamentu, ko var darīt katrs pats mājās. Imūnterapija palīdz 60 – 80% gadījumu. Vai tā būs efektīva, iespējams novērtēt apmēram gada laikā, taču ārstēšana jāturpina trīs gadus.

Vieglas alerģijas gadījumā pašsajūtu uzlabos antihistamīnus saturoši medikamenti, kurus iepūš degunā vai kaklā, pilina acīs vai lieto iekšķīgi. Ja mājās ir dzīvnieks, medikamentus izmanto pastāvīgi, bet, ja tā nav, – periodiski, pirms došanās uz vietu, kur tie mīt.

SAISTĪTIE RAKSTI

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
Katrs piektais Latvijas iedzīvotājs apzināti “cepinās” saulē karstākajā dienas laikā
Alkohols smadzenes sasniedz 30 sekunžu laikā. Kā tas ietekmē katru mūsu orgānu?
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 15
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Jana Kļava: Mācāmies nodrošināt pacientu vienlīdzību arī Latvijā
Nesteidz sauļoties: pret ādas vēža draudiem izturamies vieglprātīgi
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Valciņa: Katrs nepiešķirts eiro medikamentiem nozīmē kāda cilvēka nāvi – tik vienkārši!
Kad ir jāsāk pieskatīt savu sirdi?
Enerģijas vairotājs koenzīms Q10: uzlabo sirdsdarbību, muskuļu un smadzeņu darbību
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Viņa būtība bija cīņa par brīvu Latviju! Vilnis Zaļkalns Zviedrijā
21:42
Garšīgas svētku receptes cukura diabēta pacientiem
21:39
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54