Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: AFP/LETA

Vienīgā izeja jaunajiem lauksaimniekiem, kad banka nedod kredītu. Kā “Altum” aizdevumi veicina aktivitāti zemes tirgū? 0

Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Lai gan zemes tirgus darījumi gan skaita, gan hektāru apjoma ziņā Latvijā pakāpeniski samazinās, pandēmijas laikā pieaudzis “Altum” finansēto zemes darījumu skaits.

EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 26
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 206
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 132
4 stundas
Lasīt citas ziņas

Izskaidrojums – attīstības finanšu institūcija aizpilda radušās tirgus nepilnības, kad bankas finansē atturīgāk, tāpēc spējusi palielināt savu kredītportfeli.

Visi dati liecina, ka lauksaimnieciski izmantojamās zemes tirgus Latvijā ir sarežģīts. Zemes tirgus pēdējos gados pakāpeniski sašaurinās – krities gan kopējais darījumu skaits, gan darījumos iesaistīto hektāru apjoms.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš 2017. gada kopējais darījumu skaits valstī vidēji samazinās par 1,2 tūkstošiem gadā, 2019. gadā reģistrēti 8,5 tūkstoši zemes iegādes darījumu.

Galvenie šādas tendences iemesli – samazinās pārdodamās zemes apjoms intensīvas lauksaimniecības reģionos, pieaugusi, vietām – nepamatoti, zemes cena, turklāt ražas un lopkopības produktu cenu svārstību dēļ lauksaimniekiem trūkst līdzekļu zemes iegādei un aizdevumu atmaksai.

Samazinājusies arī zemes pārpircēju aktivitāte, kas šeit vairs neredz iespēju lielai peļņai. Savukārt zemes cenas, lai arī lēnāk, turpina palielināties. Lauksaimniecības zemes vidējais cenu pieaugums valstī no 2016. līdz 2018. gadam bija 8–12% gadā, taču pēdējos gados tas ir samazinājies līdz 2–4%.

Cenas un to dinamika atšķiras pa reģioniem – apvidos ar intensīvu lauksaimniecību un ar auglīgām, lauksaimniecībai tehnoloģiski piemērotām platībām zemes cenas ir ievērojami augstākas un turpina palielināties.

Pēc Valsts zemes dienesta datiem, visstraujāk pēdējo četru gadu laikā cena ir pieaugusi Zemgalē – par 30%, bet gan Kurzemē, gan Vidzemē – par 26%. Aptuveni 95% darījumu lauksaimniecībā izmantojamās zemes cenas ir 2000–8000 eiro par hektāru.

Vēl viena zemes tirgus īpatnība ir tā, ka zeme Latvijā ir ļoti sadrumstalota, bieži vien pavisam mazos dažus hektārus lielos gabalos, kuru apvienošana izmaksā dārgi un dod mazu ekonomisko efektu.

2020. gadā situāciju ietekmēja arī Covid-19 pandēmija, kuras laikā bankas sāka uzmanīgāk raudzīties uz zemes pirkšanas darījumu finansēšanu. Taču tieši pērn pieaudzis ar attīstības finanšu institūcijas “Altum” finansējuma palīdzību veikto zemes darījumu skaits.

Ar bankām nekonkurē

“Mūsu mērķis nav konkurēt ar bankām zemes darījumu finansēšanā,” uzsver “Altum” valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

“Ja banka gatava darījumu finansēt, mūsu iesaiste nav nepieciešama. Taču situācijā, kad bankas uz finansēšanu objektīvu iemeslu dēļ var skatīties atturīgāk, mēs ar valsts atbalsta programmām aizpildām šo tirgus nepilnību.”

R. Bērziņš stāsta, ka lauksaimniecības zemes tirgū turpinās pieprasījuma pārsvars pār piedāvājumu, tādēļ turpina palielināties zemes cena, 2020. gadā atsevišķos reģionos sasniedzot rekordus.

Neskatoties uz to, interese par lauksaimniecības zemes iegādi saglabājas. Šajos apstākļos “Altum” pērn aizdevumos zemes iegādei piešķīrusi gandrīz 18 miljonus eiro, salīdzinot ar 13 miljoniem gadu iepriekš.

Arī zemes darījumu skaits pērn pieaudzis – 2019. gadā tie bija 280 darījumi, bet pērn – 320. Lai veicinātu lauksaimniecībā izmantojamās zemes apstrādi un produkcijas ražošanu, sākot ar šī gada 26. februāri “Altum” aizdevuma limits lauksaimniecības zemes iegādei palielināts līdz vienam miljonam eiro.

“Par spīti tam, ka vēsture liecina – kreditēšanas apjomi krīzes laikā parasti nepieaug, ar “Altum” ir citādi. Mēs esam attīstības finanšu institūcija, mūsu misija ir vairāk strādāt tieši tad, kad ekonomikā ir recesija. Tad samazinās tautsaimniecības finansēšana un tādām institūcijām kā “Altum” jācenšas aizpildīt šo tirgus nepilnību.

Tādēļ tieši šobrīd mums aug aizdevumu portfelis – pēdējā gada pusotra laikā tas pieaudzis apmēram par 30%, un tas ietver dažādu veidu aizdevumus, sākot ar aizdevumiem zemes iegādei un mazajiem aizdevumiem lauku teritorijās, līdz pat aizdevumiem MVU izaugsmei un biznesa uzsākšanai.

Arī “Altum” pārvaldītais Zemes fonds, kas iegādājas lauksaimniecības zemi no tiem īpašniekiem, kuri kādu iemeslu dēļ nevar vai nevēlas to paši apsaimniekot un tālāk to iznomā lauksaimniekiem, piecu darbības gadu laikā pieaudzējis darbības portfeli līdz teju 70 miljoniem eiro,” uzsver R. Bērziņš.

Vienīgā izeja jaunajiem lauksaimniekiem

Saskaņā ar “Altum” datiem vislielākais pieprasījums 2020. gadā pēc finansējuma zemes iegādei bijis Vidzemē gan pēc piešķirtā apjoma, gan darījumu skaita.

Aktīvi notikuši darījumi arī Zemgalē un Kurzemē.

Savukārt Latgalē, kur lauksaimniecībā izmantojamās zemes pieejamība ir salīdzinoši zemāka, jo ir daudz nesakoptu īpašumu, aktivitāte bijusi viszemākā, tomēr arī šeit izaugsme bijusi – audzis gan darījumu skaits, gan piešķirtais finansējums.

“Altum” Centra reģiona vadītāja Diāna Lopeta uzsver, ka “Altum” finansējuma priekšrocības parādās tieši tad, kad banka nespēj piešķirt kredītu, jo zemniekam pietrūkst nodrošinājuma.

“”Altum” finansējums ļauj iegādāties zemi arī bez papildu nodrošinājuma ar atmaksas termiņu līdz 30 gadiem. Šāds termiņš sabalansē aizņēmuma atmaksas termiņu ar laiku, kurā ražošanas vajadzībām izmantotā zeme var sevi atpelnīt. Tieši garais atmaksas termiņš un maza paša līdzdalība mēdz būt vienīgā iespēja uzsākt vai attīstīt savu saimniecību maziem uzņēmumiem, pašnodarbinātām personām un jaunajiem lauksaimniekiem,” saka D. Lopeta.

SAISTĪTIE RAKSTI

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RE
Reklāmraksts
Laukos
ETERNIT bezazbesta šīferis – droša izvēle ikvienai saimniecībai! 1
1 diena
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
Gatis Apsītis-Ozoliņš: “Kāpēc baļķiem cenas kāpušas?” 7
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izbraukuma vakcinācija šodien notiks Valkā un Aucē 14
2 dienas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Nākotne laukos pozitīva, ja pievēršas modernizācijai un robotizācijai!” Zemnieki dalās pieredzē 12
3 dienas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 26
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 206
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 132
4 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
20 eiro mēnesī – potētajiem pensionāriem, bet ne visiem. Kuriem valsts sola pabalstu? 222
11. oktobris, 2021
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas uz četrām nedēļām Latvijā spēkā stāsies stingrais “lokdauns” 246
17 stundas
Lasīt citas ziņas
IP
Ilze Pētersone
Ziņas
“Ir pašvaldības, kurām nemaz neinteresē, ko bērni ēd!” Kas notiek skolu un bērnudārzu ēdnīcās? 10
Nedēļa
UG
Uldis Graudiņš

Laukos
Aizvadītās vasaras ekstrēmie dabas apstākļi ietekmēja visus lauksaimniekus. Kādu augļu un dārzeņu ražu izdevies šosezon izaudzēt? 3
11. oktobris, 2021
MS
Māra Skrīvele
Laukos
Neviena šķirne nav bez trūkumiem. Augļkopju pieredze un novērojumi par dažu ābeļu šķirņu audzēšanas īpatnībām 1
10. oktobris, 2021
MB
Māra Bērziņa
Laukos
Augu slimību un kaitēkļu izplatība oktobrī. Kādi aizsardzības pasākumi jāveic?
9. oktobris, 2021
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Mājražotāju skaits pēdējo pāris gadu laikā krietni audzis. Kas to sekmējis? 2
9. oktobris, 2021
LE
LETA
Laukos
Codē atklāts nelegāls gaļas produktu ražošanas uzņēmums, kas produkciju piegādājis daudzviet Latvijā 18
8. oktobris, 2021
LE
LETA
Ziņas
Turpinoties spiedienam uz robežas, četrās Latgales pašvaldībās pagarina ārkārtējo situāciju
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Reirs pārsteidz ar to, cik miljonus izmaksā viens “lokdauna” mēnesis 52
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB rosina apsūdzēt bijušo Murjāņu sporta ģimnāzijas direktori Amantovu
55 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Man nepatīk pozīcija, ja cilvēku vajā par viņa viedokli.” Kūtris par runas brīvību 6
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Prāta Vētra” atklāti runā par traģisko Mumiņa zaudēšanu
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Aigars Kalvītis: Ieejam jaunā vēsturiskā posmā, kad dzīvosim augstāku enerģētikas cenu līmenī 30
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daži deputāti apšauba, vai tagad jālemj par politisko amatpersonu atalgojuma palielināšanu
43 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Ministru prezidents: Atjaunosim dīkstāves programmas 57
4 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 26
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāts, kurš Ivo Fomina koncertā ziņoja par viltus spridzekli 44
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Millers: Pašreizējā situācijā “lokdauna” noteikšana ir neizbēgama valdības mugurkaula trūkuma dēļ 40
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 9
16 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 26
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Viņķele: Epidemioloģiskā uzraudzība kļūst neiespējama 86
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai varam sagaidīt pirmo sniegu? Bricis par šīs nedēļas laika prognozi 8
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Sirojošo lāču sāga: DAP atklāj, kas noticis ar viensētās nedarbus sastrādājušajiem lāčiem 28
1 diena
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: No štovētiem kāpostiem līdz suši! Latvija nekad nav bijusi valsts ar tikai vienu tautu vai etnosu, un tāda tā nav arī šobaltdien 48
22 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Slimnīcu biedrības vadītājs: Kovida gultas atver uz hroniski slimu pacientu rēķina, kuriem vēlāk ārstēšana būs daudz nopietnāka un dārgāka
14:15
LE
LETA
Ziņas
Daži deputāti apšauba, vai tagad jālemj par politisko amatpersonu atalgojuma palielināšanu
14:12
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Stilistes Žannas Dubskas neparastais mājdzīvnieks: viņa beidzot ar to iepazīstina
14:08