Foto – Shutterstock

Apdegums no augiem, eļļas, saules… Kā palīdzēt un ko nedarīt! 1

Foto – Shutterstock
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Lasīt citas ziņas

Kuram gan nav gadījies piešaut roku karstam gludeklim vai ciest no pannā sprakšķošas eļļas! Apdegumi dažkārt mēdz sabojāt arī jauko sauļošanās un grilēšanas sezonu. Ja tāda nelaime notikusi, svarīgi rīkoties nekavējoties, lai āda tiktu bojāta pēc iespējas mazāk.

Ja apdegums nesāp, to nedrīkst atstāt bez ievērības. Tieši otrādi – tas var būt ļoti dziļš, taču nekas nav jūtams tāpēc, ka bojāti nervi. Tā kā cietušais ne vienmēr pats spēj objektīvi novērtēt termiskās traumas bīstamību, gandrīz vienmēr derētu iespējami drīzāk konsultēties ar ārstu, vislabāk ar kombustiologu, kas specializējies apdegumu ārstēšanā. Apdegumi visbīstamākie ir bērniem, veciem cilvēkiem un cukura diabēta, kā arī citu hronisku slimību pacientiem, uzsver Valsts apdegumu centra vadītājs Andrejs Levins.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sniedzot palīdzību, ārsti ņem vērā, kādā veidā pacients cietis. Visbiežāk applaucējas ar verdošu ūdeni, apdedzinās ar tvaiku, liesmu, karstiem priekšmetiem, kā arī ķīmiskām vielām – kodīgām skābēm un sārmiem.

Lai nenotiktu šādas nelaimes, ārsts iesaka rīkoties pārdomāti gan ikdienas gaitās, gan dodoties piknikā, necepināties saulē un, rīkojoties ar uguni, nelietot alkoholu, jo, pēc Valsts apdegumu centra datiem, aptuveni 90% termisko traumu radušās pēc grādīgo dziru lietošanas.

Jāņem vērā, ka jebkurš apdegums uz ādas atstās pēdas, kas būs manāmas vēl ilgi. Ne visiem veidojas izteikti rētaudi, taču cietusī vieta vairāk vai mazāk atšķirsies. Ne vienmēr līdzēs lāzera vai citas kosmetoloģiskas procedūras, lai apdeguma vietu padarītu nemanāmāku.

Foto – Shutterstock

Vaininieki – augi

Vasarā ādu mēdz apdedzināt dekoratīvais augs rūta, bet visbiežāk – gigantiskā nezāle latvānis, kas izdala ļoti indīgu sulu, kura iedarbojas svilinoši tikai sausā un saulainā laikā. Tas gan nenozīmē, ka naktīs latvāņi būtu nekaitīgi: reakcija parādīsies no rīta. Saskaroties ar šiem augiem, jāraugās, lai nebūtu atklāta ādas virsma. Ja tomēr nav izdevies sevi pasargāt, gaidāmo nelaimi var mēģināt novērst, uzreiz kārtīgi nomazgājoties, lai sula nepaspētu iesūkties ādā.

Augu izraisīts apdegums izpaužas ar stipru ādas apsārtumu, niezi, tūsku, sīkiem pūslīšiem. Veidojas kombinēts dermatīts – alerģisks, ķīmisks un saules izraisīts. Apdegums nav tik dziļš kā pēc saskarsmes ar uguns liesmu, taču brūce ļoti slikti dzīst, bieži sulo. Nereti pievienojas infekcija, sevišķi veciem cilvēkiem un bērniem.

Plašu latvāņa izraisītu apdegumu ieteicams ārstēt Valsts apdegumu centrā, kur šim nolūkam izmanto speciālas ziedes, organisma dezintoksikāciju un hormonālu terapiju.

Cik bīstams?

Pirmās pakāpes apdegums ir visvieglākais, jo skar tikai ādas virspusējo slāni un izpaužas ar apsārtumu un pietūkumu. Piemēram, tāds mēdz būt pēc sauļošanās solārijā vai pludmalē vai nedaudz applaucējoties ar karstu šķidrumu. Tā kā šajā gadījumā netiek bojāti nervi, pirmās pakāpes apdegumi mēdz būt sāpīgāki nekā dziļi apdegumi. Termisks ādas bojājums nelielā platībā nav smags un, pat īpaši neārstējot, sadzīst nedēļas laikā. Taču, ja tas ir ļoti plašs, pat pa visu ķermeni, var pievienoties vispārējas intoksikācijas pazīmes, piemēram slikta dūša, galvassāpes, paaugstināta temperatūra, vemšana. Tad nepieciešama ārstu palīdzība un nereti ilgāka ārstēšanās slimnīcā.

Otrās pakāpes apdegums var rasties saskarsmē ar liesmu vai karstu priekšmetu. Tāpat to var iegūt, pārmērīgi ilgi uzturoties saulē, piemēram, aizmiegot jūrmalas siltajās smiltiņās. Šajā gadījumā cieš arī zemāki ādas slāņi, veidojas čūlas un pūšļi, kas pildīti ar dzeltenīgu šķidrumu. Šie apdegumi var būt gan virspusēji, kas sadzīst paši, bez ķirurģiskas ārstēšanas, gan tādi, kas ir dziļi un jāoperē. Tie sadzīst vismaz divu nedēļu laikā.

Trešās pakāpes apdegumi ir visdziļākie – skar ne tikai ādu un zemādu, bet arī muskuļus un dažreiz pat kaulus. Tos visbiežāk iegūst ar liesmu, piemēram, ugunsgrēkā, saskarsmē ar ķīmiskām vielām un elektrību. Šajā gadījumā neatkarīgi no to lieluma un lokalizācijas jāārstējas slimnīcā. Tie sadzīs ne ātrāk kā trīs četru nedēļu laikā.

Izsaucot neatliekamo medicīnisko palīdzību, svarīgi pateikt aptuvenu apdeguma lielumu. 1% ķermeņa apdegums atbilst plaukstas lielumam. Ja trauma ir tik liela vai vēl plašāka, noteikti jāvēršas pie ārsta. Vēl pastāv tā sauktais devītnieku likums. Galva un kakls atbilst 9%, katra roka – 9%, ķermeņa priekšējā virsma – 18%, mugura – 18%, katra kāja – 18% ķermeņa virsmas.

Ja otrās vai trešās pakāpes apdegums skar vairāk nekā 10–15% ķermeņa virsmas, var iestāties šoka stāvoklis, cilvēks kļūst kā apdullis, ir bāls un var zaudēt samaņu. Tad cietušais jānogulda, jāatbrīvo no apģērba, jānodrošina brīva elpošana un jāgaida ātrā palīdzība.

Pirmā palīdzība apdegušajam

Ikviena apdeguma gadījumā cietusī ķermeņa daļa jādzesē zem auksta, tekoša ūdens vismaz desmit minūšu. Ar pāris minūtēm, kamēr pāriet sāpes, noteikti nepietiks. Ja nav pieejams ūdensvads, derēs arī spainī vai bļodā ieliets ūdens. Ja negadījums noticis brīvā dabā, piemēram, upmalā cepot gaļu, cietušajam karstuma bojātā vieta nekavējoties jāiemērc upes ūdenī. Kavējoties vairāk nekā 20 minūtes, atvēsināšanai vairs nebūs nozīmes.

Var iedzert pretsāpju un antihistamīna jeb pretalerģijas tableti, uzlikt tīru, sausu, vieglu pārsēju, lai brūcē neiekļūtu netīrumi, un doties uz slimnīcu. Ja tas nav iespējams, sākumā noderēs speciāls alveju vai mentolu saturošs gels, kas mazinās sāpes un atvēsinās ādu. Var lietot arī kādu dezinficējošu krēmu, kas satur sudrabu (sudraba sulfadiazīnu), brūču ziedi vai citus šim nolūkam paredzētus preparātus, pēc tam brūci pārsienot. Pārsējs jāmaina katru dienu vai vismaz reizi divās dienās.

Dakteris Levins apdeguma gadījumā neiesaka lietot sintomicīna emulsiju, ko bieži rekomendē aptiekāri, jo tā, pēc viņa novērojumiem, daudziem mēdz izraisīt alerģisku reakciju.

Labs risinājums neliela apdeguma gadījumā ir speciāls plāksteris brūču ārstēšanai, kuru uz brūces var turēt līdz piecām dienām, taču pirms tā lietošanas ieteicams konsultēties ar ārstu.

Vēlams izmantot brūces virsmu aizsargājošo sietiņu, lai pārsējs nepieliptu.

Saules vai solārija izraisīta apdeguma gadījumā pirmā palīdzība meklējama ap 18–20 grādu vēsā dušā. Pēc tam maigi nosusina ādu un uzziež speciālu ziedi vai krēmu, piemēram, tādu, kas satur pantenolu, lai āda mazāk sūrstētu un ātrāk sadzītu. Jālieto atkārtoti 4–5 reizes dienā. Ja nav nekā cita, var palīdzēt skābs krējums, kas mīkstinās un nedaudz atvēsinās ādu, taču citu apdegumu gadījumā ārsts šo tautas līdzekli neatzīst par piemērotu.

Par to, vai izveidojušos pūšļus vajag pārdurt, ārstu domas atšķiras. Dakteris Levins uzsver, ka tas noteikti nepieciešams, jo tajos vairojas infekcija, un to var darīt arī mājas apstākļos, protams, tikai ar sterilu instrumentu. Adatu ieteicams nevis dezinficēt verdošā ūdenī, bet paturēt virs uguns liesmas vai apstrādāt ar spirtu.

Smaga apdeguma gadījumā cietušajam, viņu netraumējot, jānovelk apģērbs. Ja tas ir pielipis, ķermeņa daļa ar apdegušo ādu jāiemērc traukā ar aukstu ūdeni, lai varētu vieglāk dabūt nost. Nekavējoties jānoauj arī apavi, jānoņem gredzeni un citas rotas, jo, rodoties tūskai, to būs daudz grūtāk izdarīt.

Ja apdegums ir smags, izraisījis intoksikāciju un paaugstinātu ķermeņa temperatūru, jācenšas dzert daudz ūdens (vismaz divus litrus dienā).

Kad brūce jau sākusi dzīt, ādas atjaunošanos var veicināt ar visdažādākajiem līdzekļiem, piemēram, A un E vitamīnu, hialuronskābi saturošu ziedi.

KĻŪDAS, no kā izvairīties!

! Pie ārsta vēršas novēloti, kad jau radusies infekcija un citas komplikācijas.

! Brūces apstrādei izmanto līdzekļus, kas maina ādas krāsu, piemēram, joda tinktūru, briljantzaļā šķīdumu vai mūmijas preparātus, kas traucē ārstam novērtēt situāciju.

! Skābes apdeguma neitralizēšanai lieto dzeramās sodas šķīdumu. Reizēm tas palīdzēs, taču dažu ķīmisko līdzekļu iedarbību soda var padziļināt vēl vairāk. It īpaši riskanti tā rīkoties ir tad, ja cietusi seja.

SVARĪGI ZINĀT

Specializētu palīdzību apdegumu gadījumā var saņemt Valsts apdegumu centrā, kas ir vienīgā šāda nodaļa Baltijas valstīs, un atrodas Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas klīnikas Biķernieki teritorijā (konsultācija uzņemšanas nodaļā iespējama visu diennakti).

Šeit jāvēršas, ja apdegums lokalizējas uz sejas, plaukstām, pēdām vai starpenes, – tad, iespējams, nāksies ārstēties stacionārā.

Ja apdedzinājies bērns līdz 15 gadu vecumam, palīdzība meklējama Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Smagos gadījumos jāsauc ātrā palīdzība, nevis mazais uz slimnīcu jāved pašiem. Bērns būtu jāparāda speciālistam neatkarīgi no apdeguma lieluma un lokalizācijas uz ķermeņa.

Ja cietušajam ir sejas apdegums ar liesmu vai tvaiku, iespējama inhalācijas trauma – situācija, kad bojāti arī elpceļi vai notikusi saindēšanās ar degšanas produktiem, kas īpaši raksturīgi ugunsgrēkā. Par to var liecināt apgrūtināta elpošana un sauss klepus. Ja ir aizdomas par inhalācijas traumu, cietušais iespējami ātrāk jānogādā slimnīcā, jo var rasties ļoti bīstamas komplikācijas, piemēram, elpošanas ceļu tūska, bronhu spazmas, vēlāk – bronhīts un pneimonija. Labāk izsaukt ātro palīdzību, nevis vest pašiem, jo sarežģījumi var rasties jau 10–15 minūšu laikā. Līdz mediķu atbraukšanai var palīdzēt, vienīgi nodrošinot elpošanas ceļu caurlaidību, proti, raudzīties, lai mutē neatrastos svešķermeņi.

Ķīmiska apdeguma vai elektrotraumas gadījumā vienmēr nepieciešams konsultēties ar ārstu.

 

36,6 C konsultants ANDREJS LEVINS, traumatologs, kombustiologs, Valsts apdegumu centra vadītājs

SAISTĪTIE RAKSTI

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kādus līdzekļus drīkst izmantot odu, ērču un citu kukaiņu atbaidīšanai, atpūšoties laukos kopā ar bērniem? Atbild farmaceite 5
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 16
VIDEO. “Agrāk man vannasistabā dzīvoja sliekas!” Anitra Tooma pastāsta, kāpēc mājoklī vajadzētu turēt šos “mājdzīvniekus”
Garšīgi, daudz ūdens un maz kaloriju! Kas vērtīgs kabačos?
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Planētas noslēpumi: Kā Džordžs Bušs un NATO neģēlīgi piekrāpa Gorbačovu
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs 38
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Ar sirsnīgu smaidu mūsdienīgā aptiekā
Orientieri veselībai ar atgādinājumu – nekad neaizmirsti padzerties!
„Mēness aptiekās” pēc studijām šogad darbu sākuši gandrīz 40 jaunie farmaceiti un farmaceita asistenti
„Centrālā laboratorija”: Laboratoriski pozitīvi vīrushepatīta C antivielu rezultāti ir konstatēti salīdzinoši bieži
Ne kājas, bet bluķi – ko darīt? 3
„Mēness aptieka”: Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju gatavo veselīgu pārtikas produktu krājumus ziemai
„Veselības centru apvienība” atver magnētiskās rezonanses kabinetu tirdzniecības centrā „Sāga” 3
Ar doktorātu – tuvāk iedzīvotājiem ārpus Rīgas
Vai zemenes tiešām var saēsties visam gadam?
Trīs īpašie acu veselības riski vasarā
“Mēness aptieka” – labākā darbavieta Latvijā. Ko nozīmē šāda apbalvojuma iegūšana?
Mēness aptieka: 14% Latvijas iedzīvotāju šogad nesvinēs Jāņus
Mēness aptieka: Gandrīz pusei aptaujāto Latvijas iedzīvotāju dzēriens Nr.1 Jāņos būs alus
21% “Centrālajā laboratorijā” testēto ērču šogad konstatēta Laimas slimība
„Mēness aptieka”: uz mājām vai biroju aptiekas produktus tagad var piegādāt „Wolt”
Ar Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas attīstības biedrības atbalstu Ukrainas iedzīvotāji Mēness aptiekās varēs iegādāties recepšu medikamentus 10 000 eiro apmērā
Lielākajai aptaujāto daļai nav pietiekamas informācijas par savu vecāku sirds veselību
Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība
Piecas lietas, ko, iespējams, nezināji par farmaceita profesiju
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
8 noderīgi padomi, kā izdzīvot pārgājienā tveicīgā laikā 5
Utis nešķiro mantisko stāvokli – no mazā asinssūcēja cieš miljoniem cilvēku 9
Man sāp mugura, bet ģimenes ārsts sūta pie fizioterapeita. Vai vingrojot, sāpes tiešām pazudīs?
Sirds pamazām zaudē jaudu. Kādi ir biežākie sirds mazspējas simptomi? 13
VIDEO. Pacients aizkustināts līdz asarām, kad terapijas zirgs mierīgi noliek galvu uz viņa krūtīm
Saulē apdegt var jebkura ķermeņa daļa. Deviņi padomi rīcībai 1
“Tas jāizdara ar cieņu un bez šova,” Staķis komentē baumas, ka pieminekli Pārdaugavā sāks demontēt 23. augustā
Izejošais tūrisms Latvijā piedzīvo renesansi, ienākošais – nīkuļo. Ārzemnieki šobrīd baidās braukt uz Latviju
“Iespējams, ka visi pretrunīgie apgalvojumi par gāzi ir patiesi,” savu viedokli skaidro Kaktiņš
Jo “biezāks maks”, jo lielāks sods! Vai Latvijā būtu jāievieš progresīvā sodu sistēma?
Gaidāms ļoti stiprs karstums – gaisa temperatūra paaugstināsies līdz +32 grādiem. Prognoze pirmdienai 4
“Latvijas gāze” melo? Jezga ap “šķībo” dziedāšanu, valsts uzņēmumi investēs vējā. Nedēļas notikumu apskats
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Būtu īsti iederīgi pašreizējā kapusvētku laikā – aizraidīt Putina draugu partiju pa skuju taku. Egila Līcīša feļetons
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Lielākajā Latvijas biotehnoloģiju un starpdisciplinārās augtākās izglītības iestādē turpinās uzņemšana
10:13
“Tas jāizdara ar cieņu un bez šova,” Staķis komentē baumas, ka pieminekli Pārdaugavā sāks demontēt 23. augustā
09:58
Būtiski vairāk nekā vidēji brīvdienās – svētdien Latvijā daudz avārijās cietušo 1
09:56