Publicitātes foto

Apkures pieslēgšana ir šoks telpaugiem. Kā palīdzēt tiem adaptēties? 0

Zane Purne, Nacionālā botāniskā dārza oranžērijas vadītāja / Latvijas Mediji

Reklāma
Reklāma
Pensionāre saceļ traci veca matrača dēļ, ko pati izmetusi. Policisti nespēja noticēt savām acīm, kad atklāja, kas tajā paslēpts
Kokteilis
Vai tevi šonedēļ sagaida pārsteigums? Piecas zodiaka zīmes, kurām liktenis īpaši uzsmaidīs
5 visbiežākās kļūdas, ko pieļauj autovadītāji
Lasīt citas ziņas

Vasaras beigās un rudens sākumā daļa telpaugu ir atgriezušies no āra apstākļiem iekštelpās, bet daļa telpaugu visu laiku ir turpinājuši augt ierastajās vietās. Abos gadījumos telpaugi ir saņēmuši dabīgo saules siltumu un atradinājušies no mākslīgā siltuma, ko rada gāze, elektrība, malka utt.

Lai telpaugi nezaudētu neko no sava skaistuma un turpinātu bez acīm redzamām izmaiņām normāli augt un ziedēt, rudenī siltumu telpās vajadzētu palielināt pakāpeniski. Telpaugiem nepatīk krasas gaisa temperatūras maiņas, piemēram, augs mēnesi audzis 14–16 ºC temperatūrā, un pēkšņi to novieto telpā ar 20–22 ºC temperatūru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Katram telpaugam ir individuālas adaptācijas jeb pielāgošanās un izturības spējas, kuras izpaužas dažādi – telpaugam ir plašas amplitūdas pielāgošanās un izturības robežas, kas neietekmē ne izskatu, ne augšanu; telpaugam ir šaurāka diapazona pielāgošanās un izturības spējas, tāpēc tam birst lapas, kalst jaunie dzinumi, krīt ziedpumpuri utt.; telpaugam pielāgošanās spējas ir vien pāris grādu robežās, un iznākums var būt pavisam bēdīgs – augs var aiziet bojā.

Tandēmā ar siltumu ir gaisa mitrums, kas izmainās kardināli, kad telpās sākas apkures sezona. Gaisa mitrums strauji samazinās, paaugstinoties gaisa temperatūrai, ja netiek lietoti papildu gaisa mitruma uzturētāji, piemēram, dekoratīvas ūdens strūklakas, interjeru papildinošas ūdens tvertnes, dažādi ūdeni uzsūcoši, uzturoši materiāli utt.

Mitrs gaiss pozitīvi regulē augu fizioloģiju un ir nepieciešams arī cilvēkiem, kas dzīvo vai strādā telpās. Tādējādi reizē ar apkures ieslēgšanas brīdi telpas jānodrošina ar gaisa mitrināšanas iespējām.

Trešais svarīgais faktors ir apgaismojums, kura apkures sezonas uzsākšanas brīdī telpaugiem nedrīkst būt par maz. Ja telpaugiem pietrūks gaismas, it īpaši rudenī, tad izdzīvošanai var nepietikt tikai ar siltumu un gaisa mitrumu.

Padoms

Nevienu telpaugu nevajadzētu novietot tuvu siltuma devējiem, lai arī tie būtu norobežoti ar aizsargsienu. Katram telpaugam, ja vien tie nav sezonas ziedošie augi, vajadzētu ierādīt savu pastāvīgu, paliekošu vietu, kur tas augs vismaz līdz pavasarim, ja to vasarā nesīs ārā.
Telpaugiem nepatīk, ja tos bieži pārvieto, jo lapu plātnes galvenokārt izvietojas tā, lai augs saņemtu pēc iespējas vairāk gaismas. Ja telpaugu bieži pārvieto, lapām jaunajā vietā atkal jāmaina gaismas saņemšanas virziens. Telpaugus bieži pārvietojot, birst ne tikai ziedpumpuri, bet arī lapas.
Pastāv nepareizs uzskats, ka, sākoties apkures sezonai, telpaugi jālaista biežāk un vairāk. Telpaugi rudenī patērē ūdeni pat mazāk, jo samazinās saules apgaismojums.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.