Vaicāts, vai nebaidās atklāti runāt par Aleksandra Lukašenko režīmu, sporta žurnālists Vjačeslavs Fedorenkovs norāda: “Mēs jau esam noguruši baidīties.”
Vaicāts, vai nebaidās atklāti runāt par Aleksandra Lukašenko režīmu, sporta žurnālists Vjačeslavs Fedorenkovs norāda: “Mēs jau esam noguruši baidīties.”
Foto no V. Fedorenkova arhīva

Baltkrievijā ar spiedienu un draudiem: krimināllieta pret ārstu un žurnālisti, ne iespējamiem slepkavām 2

Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Lasīt citas ziņas

 

Cenzūra sporta žurnālistikā, spiediens un finansiālu sviru izmantošana pastāvošajai varai labvēlīgu vēstījumu paušanā vai norādēs klusēt – Baltkrievijas neleģitīmais prezidents Aleksandrs Lukašenko arīdzan sporta nozari izmanto, lai par visām varītēm noturētu varas zizli savās rokās.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Iznīcina izdevumu

Baltkrievijas populārākais sporta izdevums “Pressball” kopš 2013. gada daļēji pieder Baltkrievijas Futbola federācijai. Saskaņā ar līgumu tā nedrīkstēja iejaukties kadru un avīzes politikas jautājumos, līdz šai vasarai to arī ievērojot.

Pēc valsts prezidenta vēlēšanām ar spiediena palīdzību tika iegūta kontrole pār lielāko daļu akciju, nomainīti jau divi galvenie redaktori, atlaisti labākie žurnālisti, tiek cenzēts saturs, izdevumam nonākot uz iznīkšanas robežas.

“Janvārī mums apritēs 30 gadi, un pirmo reizi saskaramies ar šādu situāciju. Mums ir tradīcija noteikt gada cilvēku, šoreiz aptaujā pārliecinoši ar 65 procentiem balsu uzvarēja (basketboliste) Jeļena Ļevčenko, kura piedalījās miermīlīgajos protestos un tika aizturēta, 15 diennaktis pavadot cietumā. Taču publicēt rezultātus aizliedza,” “Latvijas Avīzei” teic “Pressball” žurnālists Vjačeslavs Fedorenkovs.

Likteņa ironija, ka vienreiz par gada cilvēku atzīts Aleksandrs Lukašenko – 1997. gadā, jo pirmajos valdīšanas gados viņš daudz darījis sporta labā. Lukašenko par Baltkrievijas prezidentu kļuva 1994. gadā.

Visas pazīmes rādot, ka futbola federācijas vadība ir tikai izpildītāja un pavēles nāk no politiskās varas. “Lēmumi, kā minimums, tiek pieņemti sporta ministrijas līmenī, ar ko mums vienmēr bijušas sarežģītas attiecības, jo rakstām ne to, ko grib lasīt viņi, bet to, ko domājam mēs,” norāda Fedorenkovs.

Redakcija plāno vērsties futbola virsorganizācijās UEFA un FIFA, lai tā sniedz savu situācijas vērtējumu, jo valsts nedrīkst iejaukties futbola dzīves vadīšanas jautājumos un arī kontrolēt medijus.

 

Lojāli cilvēki

Ja pat uz samērā neitrālo sporta tematiku uzlikts cenzūras zobens, var tikai iztēloties, kas notiek visās pārējās nozarēs.

“Lukašenko visai nesen izteicās, ka sports ir vislielākā politika. Kad kāds cenšas teikt, ka sports nav politika, es saku, ka sports nebūs politika tad, kad sportisti nebūs daļa no sabiedrības. Šobrīd politika ir viss. Man saka – nerakstīt par politiku. Bet, piemēram, jautājums par pasaules čempionātu Minskā – kā par to var nerakstīt? Protestu pirmajās dienās tika apcietināts un piekauts hokejists Iļja Ļitvinovs. Nerakstīt par to? Apcietināja Ļevčenko, vēl arī citus sportistus un sportam tuvus cilvēkus. Kad par to rakstām, rodas naids un vēlme mums aiztaisīt muti,” atzīst Vjačeslavs Fedorenkovs.

Decembrī pēc 42 apcietinājumā pavadītajām dienām tika atbrīvota “Mis Baltkrievija 2008”, kādreizējā futbola kluba Brestas “Dinamo” preses sekretāre Olga Hižiņkova.

Baltkrievijas sporta organizāciju vadībā sistemātiski nonāk Lukašenko varai lojāli cilvēki. “Tev jābūt paklausīgam un vadāmam. Tā tas notiek jau ilgu laiku, hokejā – no 1998. gada, bet tagad jau tādā galējā izpratnē. Augustā Baltkrievijas Hokeja federācijas prezidenta amatā Genādiju Savilovu nomainīja Dmitrijs Baskovs. Savilovu nevarēja nosaukt par nelojālu, bet acīmredzot nebija pietiekami lojāls, tagad jau liek personiski padotus cilvēkus,” secina Fedorenkovs.

Baskova vārds tiek saistīts ar opozīcijas aktīvista Romāna Bondarenko slepkavību. Paradoksāli, ka krimināllieta ierosināta nevis par slepkavību, bet gan pret ārstu un žurnālisti, kas pretēji tiesībsargājošo ziņotajam, ka Bondarenko liktenīgajā vakarā bijis alkohola reibumā, publiskoja faktu, ka viņš bija pilnīgi skaidrā. Tikmēr Latvijas melnajā sarakstā iekļautais Baskovs turpina vadīt federāciju.

Pret prezidenta vēlēšanu rezultātu viltošanu un varas iestāžu vardarbīgo rīcību protestu laikā parakstījās apmēram tūkstoš Baltkrievijas sporta sabiedrības cilvēku, tomēr kopumā viņu attieksme pret Lukašenko režīma rīcību bijusi visai rezervēta.

“Pirms mēneša parādījās arī vēstule par atbalstu Lukašenko, kur ir pāris tūkstošu parakstu. Esmu pārliecināts, ka pirmo vēstuli parakstīja labprātīgi un saprotot, ar ko tas var beigties, un personīgi zinu, kā tapa paraksti šai atbalsta vēstulei – ar spiedienu, draudiem atņemt līgumu, jaunākajiem sportistiem – radot pro­blēmas universitātē,” stāsta Fedorenkovs.

 

Hokejisti klusē

Latvijas politiskā elite jau vasaras izskaņā uzsvēra, ka nākamā gada pasaules hokeja čempionātu nevēlas rīkot kopā ar asiņaino Lukašenko režīmu. Baltkrievu žurnālists saprot Latvijas pozīciju un to atbalsta, jo šādā situācijā nekas labs no pasaules čempionāta Min­skā nesanākšot: “Tas nebūs turpinājums brīnišķīgajai atmosfērai, kas valdīja 2014. gadā. Daļa sabiedrības grib čempionātu, daļa – ne, uzskatot, ka nav īstais laiks un vieta. Ir arī tāds viedoklis – ja notiks, labi, dabūsiet vēl vienu protestu vilni, un pamēģiniet ārzemju žurnālistu, fanu klātbūtnē izmantot ūdensmetējus.”

“Lielākā daļa hokejistu izvēlas par notiekošo nerunāt. Iespējams, vajadzētu, daudzi pārmet, ka klusē, bet viņiem rokas saista līgumi, tāpēc es saku – negaidiet, ka iestāsies pret varu, pietiek, ka skaļi to neatbalsta. Jau ar klusēšanu viņi izsaka savu pozīciju. Tikai bijušais izlases kapteinis Vladimirs Deņisovs, kurš jau acīmredzot pēc traumas beidzis karjeru, ir nosodījis notiekošo,” viņš piebilst.

Baltkrievijā miermīlīgi protesti ar agresīvu varas pretdarbību notiek ik svētdienu jau teju piecus mēnešus.
SAISTĪTIE RAKSTI

Tajos vairs nepiedalās tik daudz cilvēku kā vasarā, taču viss turpinās un mainījusies taktika – pulcēšanās notiek nevis Min­skas centrā, bet rajonos. “Esmu pārliecināts, ka cilvēkiem ir spēks turpināt, pārāk tālu vara bija aizgājusi. Ar īpašu demokrātiskumu tā nebija izcēlusies, taču visam ir robežas, un viņi to pārkāpa,” uzsver žurnālists. Viņš domā – ja Lukašenko nepieļaus atkārtotas brīvas vēlēšanas, gaidāmas nopietnas sadursmes. Cik drīzā nākotnē, gan esot grūti pateikt.

Situācija Baltkrievijā ir saspringta
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
Lasīt citas ziņas
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
Arheologu sensacionālais atklājums – romiešu templis Nīderlandē
20:54
Par uzbrukumu jaunietim ar Ukrainas karogu
20:34
Rika ir ražīgākā piena devēja Latvijā – 144,4 tonnas visa mūža laikā! Iveta no Viesītes lepojas
20:25
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Balts kaķis – veiksme, melns kaķis – nelaime? Mīti un patiesība par kaķu kažoka krāsām un tā spējām
Džo Baidens: Putins cerēja, ka NATO un G7 kaut kādā veidā sadalīsies, bet tas nenotiks
Uzņēmuma “Sport Revolution” ražotos trenažierus izvēlas gan slaveni hokejisti, gan puikas, kuri sapņo par lielo sportu
Nākošnedēļ tveice turpinās pieņemties spēkā, dažviet gaidāma krusa un vētra
Sinoptiķi izsludina brīdinājumu par laika apstākļiem Latvijā
Anna Dovbiša: Sievietēm – mazākas algas. Vai arī mazākas pensijas?
“Krievi var ierasties jebkurā laikā, nogalināt mūs gultās” Polijas Suvalkos valda satraukums
FOTO. Norvēģija sēro par naktī notikušo traģēdiju un paaugstina terorisma draudu līmeni līdz augstākajam
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs