Foto – Sandra Ruska

Atjauno klinteņu dzīvžogu 0

Ko darīt ar pāraugušu klinteņu dzīvžodziņu? Stumbri ir gari un kaili, lapu maz un tikai augšpusē. GUNTA SALDŪ

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
TV24
Vai rudenī tiks palielinātas pensijas? Saeimas deputāts par plānotajām izmaiņām pensiju aprēķinā
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Lasīt citas ziņas

– Latviešu kapavietās tradicionāli tiek veidots cirpts spožo klinteņu dzīvžodziņš, – skaidro stādaudzētavas “Meža Rasas” saimnieks Guntis Ozoliņš. Kad tas pāraudzis, apakšējie stumbri kļūst kaili. Atjauno, pavasarī nogriežot dzinumus 10–15 cm zemu. Virs saknēm uzrušina augsni un uzber slāpekli saturošus minerālmēslus. Tas liks čaklāk mosties snaudošajiem pumpuriem uz vecā stumbra un veidot kuplu ceru. Augus pastiprināti baro un laista līdz Jāņiem, kamēr tie saaug.

Ja kapavietas plānojums ļauj, saknēm saudzīgi atrauš zemi un to papildina ar jaunu. Tad veidosies daudz jaunu bārkšsaknīšu, krūms būs spēcīgāks. Pilsētu kapos dzīvžodziņš parasti tiek audzēts apmēram pusmetra augstumā un tik liels kļūst divos gados. Lauku kapos modē ir arī metru augsti dzīvžogi.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Populāra kļūda – dzīvžogu apgriež un audzē necērpot. Taču, kad klintenes pastiepušās apmēram 30 cm garas, jānocērp apmēram 5 cm. Tā turpina – mazliet paaudzē, mazliet apcērp gan no galiem, gan sāniem, pamazām piešķirot vēlamo formu.

Ja negrib apkārt kopiņām atstāt kailu vietu, dzinumus var izgriezt pakāpeniski, līdzīgi kā kopjot ogulājus. Piemēram, izgriež divus no četriem un pavēro, vai tie dzen jaunus. Taču tas prasa pacietību, jo atjaunots dzīvžogs vēlamo izskatu iegūs pēc trim vai četriem gadiem.

Atjaunot ir vērts gadus desmit augušu dzīvžogu. Ja tas ir vēl vecāks, ar resniem, sūnainiem stumbriem, var arī neataugt vai daļa krūmu izkrist. Tad labāk stādīt jaunu.

Klintenes kapu nabadzīgajā augsnē stāda sabiezināti, 25–30 cm citu no citas. Kaut gan stādot zeme būs ielabota, drīz tā sajauksies ar smilti.

Visātrāk dzīvžodziņu var atjaunot, iegādājoties 20–30 cm augstas klintenes podos, kas glīti izskatīsies jau pirmajā gadā. Cenas atkarībā no stādu lieluma un poda tilpuma svārstās no 1,50 līdz 3,50 eiro. Var stādīt visu gadu, tos piedāvā daudzas stādaudzētavas. Kailsakņu stādiņi ir daudz lētāki – maksā no 1 eiro, taču var stādīt vienīgi agri pavasarī, turklāt tie ir deficīts, jo piedāvā tikai dažas stādaudzētavas.

Kur nopirkt spožo klinteni dzīvžogam

• Kokaudzētava “Ievugravas” Alūksnes novadā: kailsakņu stādi – 1–1,50 eiro.

• Stādaudzētava “Blīdene” Saldus novadā: kailsakņu stādi – 1–2,50 eiro.

• Stādaudzētava “Kaliņi” Cēsu novadā: konteinerstādi – 1,30 eiro.

• Stādaudzētava “Sakstagals” Rēzeknes novadā: konteinerstādi – 1,50 eiro.

• Stādaudzētava “Meža Rasas” Krustpils novadā: apmēram 30 cm gari konteinerstādi – 2,50–3,50 eiro.

Reklāma
Reklāma

• Zaļenieku kokaudzētava Jelgavas novadā: 40–60 cm gari konteinerstādi – aptuveni 3 eiro, 150–200 cm gari – 23 eiro.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.