Veselam
Bērni

Atklāts, cik daudzas pirms dzemdībām iedzer un kā tas ietekmē mazuli0

Foto: Pixabay

Lietuvā pēdējās nedēļās pirms dzemdībām alkoholu lietojušas aptuveni 3% grūtnieču, bet 0,15 procentiem jaundzimušo konstatēta ļoti stipra saindēšanās ar alkoholu, liecina Viļņas universitātes zinātnieku veikts pētījums.

“Konstatējām, ka pēdējās četrās piecās grūtniecības nedēļās alkoholu lietojušas 3% dzemdētāju, tas nozīmē – 700-800 dzemdētāju gadā,”

pirmdien preses konferencē Lietuvas Seimā pastāstījusi Viļņas universitātes slimnīcas Santaras klīniku ārste Jurgita Songailiene.

Pēc viņas teiktā, 0,15 procentiem jaundzimušo asinīs ļoti lielā koncentrācijā atklāts fosfatidiletanols, kas liecina, ka topošās mātes pēdējās grūtniecības nedēļās alkoholu lietojušas ļoti lielā daudzumā.

“Šie bērni – gadā aptuveni 40 – bija ļoti stipri saindējušies ar alkoholu,” norādījusi Songailienë.

Pētījumu, kura rezultāti preses konferencē prezentēti saistībā ar Starptautisko augļa alkohola sindroma dienu, 2017. un 2018.gadā veikuši Viļņas universitātes Medicīnas fakultātes Biomedicīnas zinātņu institūta Cilvēka un medicīniskās ģenētikas katedras pētnieki un tajā izanalizēti 2600 jaundzimušo asins paraugi.

Kā pastāstījusi Lietuvas Narkotiku, tabakas un alkohola kontroles departamenta vadītāja vietas izpildītāja Gražina Beļana, sekas, ko atstāj alkohola lietošana grūtniecības laikā, lielākoties izpaužas nevis tūlīt pēc bērniņa piedzimšanas, bet turpmākajā augšanas procesā.

“Kā uzskata zinātnieki, tikai līdz 10 procentiem gadījumu iespējams precīzi konstatēt, ka runa ir par augļa alkohola sindromu, bet faktiski ļoti bieži visas problēmas parādās jau vēlāk, bērnam augot un attīstoties,” viņa norādījusi. “Var prognozēt, ka tie būs gan dažādi fiziskie, gan kognitīvie, gan sociālie, gan emocionālie traucējumi.”

Saistītie raksti

Pēc Beļanas sniegtajiem datiem, 2017.gadā Lietuvā diagnosticēti pieci augļa alkohola sindroma gadījumi un 2018.gadā – viens, bet jāpatur prātā, ka grūtniecības laikā lietotā alkohola izraisītās problēmas var izpausties tālākā nākotnē.

Lietuvas mediji šogad vairākkārt ziņojuši par sievietēm, kuras uz dzemdībām ieradušās reibumā, un īpaši lielu sabiedrības satraukumu radīja ziņa par gadījumu Klaipēdā, kur tikko dzimušai meitenītei asinīs tika konstatētas vairāk nekā četras promiles alkohola.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
900 km par 300 miljoniem: beidzot publisko karti ar ceļu posmiem, ko plāno saremontēt. Kurš un kā pieņēma gala lēmumu?
1 stunda
AO
Andris Ozoliņš
Dabā
“Vilks kļūtu zaļš aiz skaudības.” Krišjānis Lielupes krastā uzbūvējis salmu māju tikai no vietējiem materiāliem 1
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Jēkabpilī notikusi smaga divu traktoru sadursme
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Rozentāle: Gripas vakcīna netieši var pasargāt no Covid-19
2 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Kultūra
“Esmu pieņēmusi lēmumu daļu savu darbu iznīcināt!” Pazīstamā tēlniece Olga Šilova skaidro, kāpēc tā rīkosies
Intervija 2 stundas