Publicitātes foto

Auto pārbaude pirms pirkšanas – 6 noderīgi ieteikumi 5

Automašīna mūsdienās vairs nav ekstra, bet gan dzīves nepieciešamība. Tomēr, izpētot auto tirgu, liela daļa autovadītāju dod priekšroku mazlietotas automašīnas iegādei – lielākoties jau automašīnas cenas dēļ.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

Ir skaidrs, ka pavisam jauna auto iegāde ir daudz drošāka – auto tikko no salona nekādu vilšanos, visticamāk, nesagādās. Un, ja arī gadīsies kādas nepilnības, tās ātri tiks novērstas garantijas servisā.

Tomēr ar lietota auto iegādi nav tik vienkārši – lai arī piedāvājums ir ļoti daudzveidīgs, pastāv risks iegādāties spēkratu, kas sagādās lielu vilšanos un vēl lielākas remonta izmaksas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Svarīgs priekšnoteikums, lai pirkums nesagādātu vilšanos, ir auto pārbaude pirms pirkšanas.

Kā to veikt un kam pievērst uzmanību? Par to vairāk raksta turpinājumā.

Auto diagnostika neatkarīgā servisā

Lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem, neuzticieties pārdevējam, kurš apgalvo, ka auto ir ideālā darba kārtībā. Auto diagnostika prasīs papildu ieguldījumu, taču Jums būs informācija par spēkrata reālo stāvokli un pārliecība par to, ko plānojat iegādāties.

Lietotas automašīnas apskati veic profesionāls automehāniķis, pievēršot uzmanību gan tam, kas atrodas zem motora pārsega, gan arī spēkrata virsbūvei. Pilnvērtīga automašīnas apskate ietver:

  • Automašīnas dzinēja pārbaudi
  • Riepu un bremžu stāvokļa novērtēšanu
  • Balstiekārtas un stūres kvalitātes pārbaudi
  • Gaisa kondicionēšanas, siltuma, elektronikas sistēmu darbības novērtēšanu

Tāpat tiek pārbaudīts arī tas, vai nav redzamas rūsas, pelējuma, sadursmes pierādījumu pazīmes.

Godprātīgs auto pārdevējs, kuram nav nekā slēpjama, transportlīdzekļa apskatei neatkarīgā auto servisā noteikti piekritīs. Ja tomēr tiek izteiktas kādas pretenzijas, ir pamatotas aizdomas, ka pārdevējs sākotnēji ir norādījis nepilnīgu informāciju par automašīnas patieso stāvokli.

VIN numura pārbaude

Pirms automašīnas apskates klātienē un došanās testa braucienā, ir vērts pārbaudīt auto vēsturi, lai saprastu, vai vispār ir vērts tērēt laiku transportlīdzekļa tālākai apskatei. Automašīnas pārbaude pēc VIN numura ļauj pārliecināties par to, kāds ir auto reālais nobraukums, vai tas nav cietis avārijā, vai auto nav zagts, kā arī citu svarīgu informāciju, kas ļaus gūt patiesu priekšstatu par konkrēto transportlīdzekli.

Reklāma
Reklāma

VIN numura pārbaudi piedāvā vairāki šī pakalpojuma sniedzēji, Latvijā viens no zināmākajiem ir AutoDNA.

Auto apskate klātienē

Lai arī cik labs un pārliecinošs būtu sludinājuma teksts, ir ļoti svarīgi automašīnu apskatīt arī klātienē. Visdrošāk šo uzdevumu uzticēt profesionālim, tomēr, ja izlemts paļauties uz paša spēkiem, ieplānojiet auto apskati dienas laikā un veltiet tai pietiekami daudz laika. Ieteicams uz apskati ierasties divatā, jo tā būs vienkāršāk pamanīt būtiskas nianses, kas, apskatot automašīnu vienam, var palikt nepamanītas.

Noteikti paceliet auto motora pārsegu, pievēršot uzmanību vairākiem būtiskiem aspektiem:

  • Dzinēja siksnu stāvoklim – pārliecinieties, vai tās nav nodilušas. Liels nodilums var liecināt par to, ka dzinējs ir nolietots vai nav atbilstoši kopts
  • Eļļas līmenim un tās kvalitātei – ja eļlā pamanāmi plankumi vai piemaisījumi, tas var norādīt uz automašīnas dzinēja bojājumiem
  • Transmisijas šķidrumam – dažiem jaunākajiem auto modeļiem transmisija ir noslēgta, bet visos citos gadījumos šo šķidrumu pārbaudīt ir vienkārši. Transmisijas šķidrumam ir jābūt dzidri sarkanā krāsā. Ja tas ir vairāk brūns nekā sarkans, tam ir deguma smaka vai tajā ir kādi nosēdumi, tā nav laba zīme

Nekautrējieties pārdevējam uzdot visus interesējošos jautājumus. Un, ja apskates laikā pamanat kaut ko aizdomīgu, visdrošāk konsultēties ar zinošu automehāniķi. Tā Jūs sevi pasargāsiet no lieliem izdevumiem nākotnē.

Auto salona apskate

Rūpīgi apskatiet arī automašīnas salonu. Tas daudz var pastāstīt par to, kā automašīna ir uzturēta. Pārbaudiet arī, kā darbojas radio, gaisa kondicionieris, siltuma sistēma. Pārliecinieties, ka krēsli ir ērti un regulējami. Tāpat pārliecinieties, ka labi regulējas arī spogulis un drošības jostas ir labā darba kārtībā. Pārbaudiet arī citus drošības elementus.

Automašīnas apskate no ārpuses

Jūs, iespējams, nevēlēsieties līst zem automašīnas, taču ir dažas lietas, ko varat pārbaudīt bez lielas piepūles. Viens no tādiem elementiem ir izpūtējs. Lūdziet auto pārdevējam vai draugam iedarbināt auto, kamēr stāvat automašīnas aizmugurē. Pievērsiet uzmanību auto izpūtējam un dūmiem, kas no tā iznāk. Krāsaini dūmi, piemēram, zili, balti, melni, norāda uz potenciālām problēmām.

Ieteicams pievērst uzmanību arī riepu stāvoklim. Nevienmērīgs protektora nodilums var norādīt uz balstiekārtas problēmām.

Testa brauciens

Ja veicot apskati, šķiet, ka viss ir kārtībā, laiks doties testa braucienā. Ņemiet vērā – lai novērtētu auto, nepietiek ar pāris apļiem pa laukumu, ieteicams doties tālākā izbraucienā.

Testa brauciena laikā svarīgi:

  • Klausīties, vai nav dzirdami neparasti trokšņi;
  • Attīstīt lielāku braukšanas ātrumu;
  • Pārbaudīt bremžu darbību;
  • Strauji mainīt braukšanas virzienu, lai pārliecinātos par automašīnas vadāmību;
  • Novērtēt gaisa kvalitāti automašīnas salonā, pievērst uzmanību, vai nav jūtama pelējuma vai deguma smaka.

Ja arī testa brauciens sniedz pozitīvu pieredzi un nerodas nekādas aizdomas par iespējamiem sarežģījumiem, atliek kārtot pirkšanas – pārdošanas darījumu.

Kas auto īpašnieka maiņas gadījumā jāzina par OCTA polisi?

Svarīgs punkts, par ko jādomā, ir ne tikai pareiza auto pārrakstīšana, bet arī OCTA apdrošināšanas polises noformēšana.

Kā jau vēstī apdrošināšanas polises nosaukums, tā ir obligātā transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās apdrošināšanas atbildība.Tādēļ, mainoties automašīnas īpašniekam, jāiegādājas jauna OCTA polise.

Līdz ar to, izvērtējot ar auto iegādi saistītās izmaksas, jāpieskaita arī OCTA iegāde. OCTA polises cenas galvenie faktori ir:

  • Autovadītāja bonus – malus klase – tā ir sistēma, kā autovadītājus iedalīt riskantajos un mazāk riskantajos. Ir 17 bonus – malus klases. No 1. līdz 5. klasei ir tie šoferi, kas bieži izraisa ceļu satiksmes negadījumus, savukārt no 7. līdz 17. ir zema riska klases, kur ierindoti autovadītāji, kas neizraisa ceļu satiksmes negadījumus un regulāri iegādājas OCTA polisi
  • Izvēlētais apdrošināšanas periods – OCTA polises darbības termiņš var būt 3, 6, 9 vai 12 mēneši. Jo garāks polises termiņš, jo izdevīgāka tās cena
  • Transportlīdzekļa parametri – apdrošināšanas polises cenu ietekmē arī konkrētā auto parametri, piemēram, modelis, marka un vecums

Plašāku informāciju par OCTA polisi atradīsiet interneta vietnē www.octas.lv. Tur pieejams arī OCTA kalkulators, kas ļaus salīdzināt piedāvājumus un ātri izvēlēties piemērotāko.

Lai veiksmīga auto iegāde un droša braukšana!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.