Foto – Shutterstock

Ķeizargrieziens: Labāk tuvāk plānotajam dzemdību datumam; tētis var būt klāt u.c. fakti 0

Tuvojoties bērniņa dzimšanai, topošā māmiņa aizvien vairāk domā par to, kā notiks mazuļa nākšana pasaulē. Lai gan dabiskas dzemdības uzskata par labākām, ne vienmēr tas iespējams – diezgan bieži nākas veikt ķeizargriezienu. Ir arī grūtnieces, kuras dabisko dzemdību vietā pašas izvēlas operāciju un ir gatavas samaksāt pat visai prāvu naudas summu. Kā notiek dzemdības ar ķeizargriezienu, kā tās ietekmē jaundzimušo un sievietei – šo un citus jautājumus uzdevām speciālistei.

VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Lasīt citas ziņas

Ķeizargriezienu medicīnā saīsināti apzīmē ar burtiem Sc (latīņu valodā – sectio caesarea). “Tas ir operatīvu dzemdību veids, kad auglis no mātes ķermeņa tiek izņemts caur griezienu vēdera priekšējā sienā un dzemdē,” stāsta Rīgas dzemdību nama uzņemšanas nodaļas vadītāja, ginekoloģe Agnese Stūrmane. Operācija notiek sterilos apstākļos, kad pacientei, guļot uz muguras vai vieglā laterālā jeb sānu pozīcijā, tiek veikts apmēram 10 centimetru garš grieziens ādā vēdera lejasdaļā virs simfīzes. Ja sievietei šajā apvidū jau ir rēta, ārsts, visticamāk, izvēlēsies griezt pa jau esošo līniju. Pēc tam tiek atvērti pārējie vēdera dobuma slāņi – aponeiroze, muskuļi, vēderplēve. Tālāk notiek šķērsgrieziens dzemdes apakšējā segmentā un augļa izcelšana.

Pati operācija ilgst apmēram pusstundu, bet mazulis pasauli ierauga jau pāris minūtes pēc tās sākuma. Jaunās māmiņas parasti esot visai pārsteigtas, ka tas noticis tik ātri, piebilst ārste.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc nabassaites pārgriešanas to nospiež ar klemmi. Jaundzimušo nodod vecmātei, bet no mātes ķermeņa izņem placentu un augļa apvalkus. Tad pakāpeniski pēc kārtas slēdz operācijas sākumā atvērtos audus un orgānus.

Atsāpināšanai visbiežāk izmanto spinālo vai epidurālo anestēziju, kas ir droša metode ar pavisam minimālu ietekmi uz mazuli. Tās laikā sieviete ir nomodā, jūt pieskārienus, var sarunāties un uzreiz pēc dzemdībām redzēt savu bērnu, taču sāpes nejūt. Anesteziologs uzrauga, kā sieviete jūtas, un attiecīgi rīkojas, ja paciente ir pārlieku satraukta. Vispārējo narkozi izmanto ļoti retos gadījumos.

 

Kad bez ķeizargrieziena neiztikt

Ķeizargrieziena operācijas biežums dažādās valstīs atšķiras – Latvijā šādā ceļā beidzas vidēji katra piektā grūtniecība. Operācija var būt gan plānveida, gan neatliekama – to nosaka indikācijas, kas parādījušās dzemdību gaitā. Dažkārt topošo māmiņu ambulatorajā aprūpē brīdina, ka varētu būt nepieciešams ķeizargrieziens, bet, nonākot dzemdību iestādē, apgalvo, ka bez tās var iztikt. Tādā situācijā grūtniece parasti sāk uztraukties – kā, viņas dakteris taču runājis par operāciju!? Galīgo lēmumu, vai konkrētajai pacientei nepieciešams ķeizargrieziens, vai tomēr viņa var dzemdēt pati, pieņem speciālisti, kas konkrētajā ārstniecības iestādē nodarbojas tieši ar šīs sievietes dzemdību vadīšanu, paskaidro Agnese Stūrmane.

Piedzimšana pa dabiskiem dzemdību ceļiem nav iespējama un ķeizargrieziens noteikti jāveic, ja, piemēram, placenta aizšķērsojusi dzemdību ceļus, bērniņš ir šķērsguļā vai ir pārāk liels. Ķeizargrieziens ir obligāts, ja dzemdību laikā tiek apdraudēta bērna vai mātes dzīvība vai ja dzemdību risks ir lielāks par operācijas risku.

Ja viens bērniņš piedzimis ar ķeizaru, ne vienmēr arī nākamajās dzemdībās tas būs obligāts. Ārsts izvērtēs, vai sieviete pēc viena ķeizargrieziena varēs dzemdēt pati. Lielākoties tas ir iespējams, un viena rēta nav kontrindikācija dabiskām dzemdībām.

 

Kurā datumā?

Jo tuvāk īstajam dzemdību datumam tiek veikts plānotais ķeizargrieziens, jo labāk. Tas ir mīts, ka auglis 38.–39. nedēļā ir tik nobriedis, ka jau ir gatavs nākt pasaulē. Taču ir dažādas medicīniskās situācijas, kad ārsti nedrīkst ilgāk gaidīt, tāpēc ir svarīgi ieklausīties dakteru rekomendācijās par plānoto operācijas datumu. Ja nepieciešams, noteiktos gadījumos pēc ārsta ieteikuma topošajai māmiņai jālieto zāles, kas veicina augļa plaušu nobriešanu.

Jāņem vērā, ka ķeizargrieziena operācijā nedarbojas dzemdību biomehānisms, kas izstumj augli. Līdz ar to auglim pietrūkst bioķīmiskās informācijas, ka viņam jānobriest, un jaundzimušajam ir grūti sākt adekvāti elpot un adaptēties.

Par agru atrisināta grūtniecība ir situācijās, kad nepareizi aprēķināts grūtniecības laiks. Lai izvairītos no tā, ka jaundzimušā orgānu sistēmas (jo īpaši – elpošanas) vēl nav nobriedušas, operāciju iesaka plānot ne agrāk kā 39. grūtniecības nedēļā, ja nav citu iemeslu to veikt ātrāk.

“Ja ķeizargrieziens ir plānots un dzemdību iestāde nav pārpildīta, vecākiem tiek dota iespēja izvēlēties datumu,” stāsta ārste. “Taču reizēm ir tikai daži iespējamie datumi. Līdz ar to vecākiem jāpiekrīt viņiem piedāvātajam datumam, neraugoties uz to, vai tas ir trīspadsmitais vai kāds cits, kas var šķist nepiemērots.”

Tētis var būt klāt

To, vai ķeizargriezienā var būt klāt topošais tēvs, nosaka dzemdību iestāde. Rīgas dzemdību namā, kā arī vairākās citās klīnikās vai dzemdību nodaļās vīrietis drīkst piedalīties plānveida ķeizargriezienā, taču ar noteikumu, ka viņam pēdējā gada laikā veikts plaušu rentgens un ir speciāls maiņas apģērbs. Tomēr nabassaiti pārgriezt tētis tomēr nedrīkstēs, jo viņam jāatrodas sievas galvgalī. “Tā ir nesterila zona, turpretī jaundzimušais līdz nodošanai vecmātes rokās atrodas sterilajā,” paskaidro Agnese Stūrmane.

Vīrieša piedalīšanās akūta ķeizargrieziena gadījumā atkarīga no konkrētas situācijas.

 

Risks pastāv vienmēr

Lai gan operācijas un citas ķirurģiskas manipulācijas ir kļuvušas nesalīdzināmi drošākas, tās joprojām ir saistītas ar noteiktiem riska faktoriem. Arī ķeizargrieziena operācijai ir augstāks komplikāciju risks nekā bērniņa nākšanai pasaulē pa dabiskajiem dzemdību ceļiem.

Tādus riskus kā asiņošana, trombu veidošanās var paredzēt un novērst, taču citus var paredzēt, bet ne novērst. Ir arī tāda veida riski, kuri pat nav nosakāmi.

* Asiņošana ķeizargrieziena operācijas laikā vienmēr ir lielāka nekā vaginālu dzemdību laikā. Liela asiņu zuduma risks ievērojami pieaug ar katru nākamo ķeizargrieziena operāciju.

* Operācijas laikā iespējams gan urīnpūšļa, gan zarnu, gan urīnvada ievainojums, īpaši tad, ja sievietei pirms tam jau veiktas kādas operācijas mazajā iegurnī vai vēdera dobumā, ieskaitot iepriekš izdarītu ķeizargriezienu.

* Trombembolija plaušu asinsvados, kas veidojas sakarā ar dziļo vēnu trombozi, ir viens no galvenajiem varbūtējiem mātes mirstības cēloņiem. Lai gan absolūtais šādas problēmas risks dzemdībās ir zems, ķeizargrieziena gadījumā tas ir četrreiz lielāks nekā parastajās dzemdībās.

* Visbiežākās komplikācijas ir iekaisumi, jo operācijas laikā makstī dzīvojošie mikroorganismi var nonākt dzemdē vai pat vēdera dobumā. Risku ievērojami palielina mikrobu klātbūtne augļa ūdeņos, kas var noritēt arī bez jebkādām klīniskām izpausmēm. Līdz pat 16% gadījumu iespējams arī iekaisums vēdera priekšējās sienas brūcē.

* Iespējamie vēlīnie sarežģījumi: atkārtota hospitalizācija (visbiežāk dzemdes iekaisuma dēļ), hroniskas sāpes, saaugumu veidošanās.

* Neatliekama dzemdes izņemšana (histerektomija) ķeizargrieziena operācijas laikā vai pēc tās nepieciešama biežāk nekā pēc vaginālajām dzemdībām. Visbiežākie iemesli ir dzemdes asiņošana, ko neizdodas apstādināt un kas apdraud mātes dzīvību, vai septiskas komplikācijas.

Jaundzimušā trauma nav bieža parādība, bet tā ir iespējama, it īpaši netipiskas augļa guļas gadījumā, kad bērns ir cieši piespiests dzemdes priekšējai sienai vai ir grūti satverams. Var nonākt, piemēram, līdz bērna ādas pārgriešanai ar skalpeli, augšdelma vai augšstilba lūzumam.

 

Pēc operācijas – sāpes

Ja viss ir labi gan mammai, gan bērniņam, abiem stacionārā jāpaliek aptuveni četras dienas. Sāpes pēc ķeizargrieziena operācijas ir stiprākas un ilgākas nekā pēc dabiskajām dzemdībām. Tās var apgrūtināt mātes saskarsmes veidošanos ar bērnu un zīdīšanas uzsākšanu. Sāpes sieviete jūt tāpēc, ka operācijas laikā tika pārgriezta vēdera āda un dzemde, kā arī tika atvērts vēdera dobums. Slimnīcā jaunā māmiņa saņem pretsāpju medikamentus. Viņai arī iesaka, kādus pretsāpju līdzekļus drīkst lietot mājās.

Jaunajai māmiņai pēc ķeizargrieziena jāievēro tāds pats režīms kā pēc parastajām dzemdībām, papildu ieteikums ir necilāt īpašus smagumus. Tas gan nenozīmē, ka viņa nedrīkstētu turēt rokās savu bērniņu, taču agrīnajā pēcoperācijas periodā (4–6 nedēļas pēc ķeizargrieziena) nevajadzētu celt neko stipri smagāku par to.

Ķeizargrieziens neietekmē zīdīšanu, vienīgi pēc operācijas mātei un bērnam nav iespējams nodrošināt primāro ādas–ādas kontaktu jeb brīdi, kad mazulītis tiek uzlikts māmiņai uz krūtīm. Pēc tam jo ātrāk bērniņš tiek pielikts mammai pie krūts, jo labāk. Dažreiz gan māmiņas sūdzas par apgrūtinātu zīdīšanas uzsākšanu, bet tā var būt gan pēc plānotas, gan neatliekamas ķeizargrieziena operācijas. Izskaidrojams tāds, ka sievietei ir mazāk spēka nekā pēc parastajām dzemdībām, kā arī sliktāka pašsajūta pēc operācijas.

Kad plānot nākamo

Pēc ķeizargrieziena nav ieteicams pārāk steigties ar nākamo grūtniecību – vēlams, lai paietu vismaz gads. “Jo īsāks ir laiks starp grūtniecībām, jo lielāks placentas novietošanās patoloģijas un rētas nepilnvērtības risks,” pamato ārste.

Daktere Agnese Stūrmane mierina tās māmiņas, kuras, izdzirdot, ka bērniņam nāksies dzimt ar ķeizargriezienu, pārņem stress. Satraukumam nav pamata – galvenais ir uzticēties medicīnas personālam, kura rokās sieviete nonākusi.

 

Ja gatavojas plānotajam ķeizaram

Topošajai māmiņai, kura mazuli izlēmusi sagaidīt plānotā ķeizargrieziena operācijā, laikus (parasti 34.–36. grūtniecības nedēļā) jāierodas ārstniecības iestādē, lai pierakstītos uz konkrētu operācijas dienu. Līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments, ārsta nosūtījums, kā arī visi ar grūtniecību un māmiņas veselības stāvokli saistītie dokumenti.

Uz ķeizargrieziena operāciju māmiņai jāierodas dienu pirms plānotā datuma, līdzi ņemot visu, kas vajadzīgs dzemdībām, pēcdzemdību periodam un jaundzimušajam.

Ķeizargrieziena operācijai nepieciešamo apģērbu māmiņai nodrošina ārstniecības iestāde, tomēr ieteicams parūpēties par profilaktisko kompresijas zeķu iegādi, kas palīdz samazināt trombemboliju risku.

Dienu pirms plānotā ķeizargrieziena topošo māmiņu izmeklēs gan ginekologs – dzemdību speciālists, gan anesteziologs.

Iepriekšējā dienā īpaša diēta nav jāievēro, tomēr vēlams vairāk dzert – dienā vismaz divus litrus šķidruma.

Pirms operācijas vēlams noņemt rotaslietas un notīrīt kosmētiku. Vismaz vienam nagam jābūt bez nagu lakas vai gela pārklājuma, lai caur pirkstu būtu iespējams pārbaudīt asiņu piesātinājumu ar skābekli.

 

Skaita tikai vecāki

Padomju laikā sievietēm, kurām izdarīts vismaz viens ķeizargrieziens, bija ierobežots bērniņu skaits – toreiz drīkstēja atļauties ne vairāk kā trīs. Tagad neviens vairs nenosaka, cik bērnu sievietei drīkst būt – pēc ārstes Agneses Stūrmanes vārdiem, Rīgas dzemdību namā bijušas māmiņas ar ceturto un pat ar piekto ķeizargriezienu.

 

Mūsu eksperte: Agnese Stūrmane, Rīgas dzemdību nama uzņemšanas nodaļas vadītāja, ginekoloģe

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēteris Apinis: Paralimpieši dara neiespējamo un parāda, ka sports var mainīt dzīvi 1
“Tas ir tikai laika jautājums, kad visas slimnīcas nonāks pie tādu lēmumu robežas, kas iedzīvotājiem nāks tikai par sliktu,” brīdina mediķi
Psihiskā veselība – svarīga un saudzējama 5
Konstatēts jauns sieviešu aptaukošanās faktors – tas ir gaisā!
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
Vai Krievijas pensionāri sabiedriskajā transportā Rīgā joprojām tiek pārvadāti par velti? 22
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 2
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole” 5
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
Kā salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus 27
Kozlovska: Mēs cīnāmies par saviem bērniem vai par nikotīna tirgotājiem un 10 miljoniem valsts budžetā?! “Tā ir asinsnauda!” 17
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 71
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani 12
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas? 48
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 114
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
1923. gada 8. februāris avīzēs. Par kuģu reģistrēšanu un Latvijas flagas ­patentes izdošanu
23:20
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32