Cik sāpju, tik risinājumu. Ko iesaka speciālisti? 4

Sāpes ir signāls, kas visos laikos ir palīdzējis cilvēkiem izdzīvot – pateicoties tām mēs spējam laikus reaģēt uz jebkādu traumu vai patoloģiju. Tiesa, dažādas sāpes prasa atšķirīgus veidus, kā ar tām tikt galā.  Ko sāpes mums pasaka un kā pareizi rīkoties?

Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
Krievijā briest dumpis. Pulkvežleitnante atklāj, kas varētu sacelties pret Kremļa vadoni 91
Lasīt citas ziņas

“Sāpes var būt neiropātiskas, ja tās izraisa nervu struktūras un funkciju traucējumi, nociceptīvas, ja tiek kairināti perifērie sāpju receptori, kas atrodas orgānos, un psihogēnas, ja tās izraisa emocionāli faktori.

Pēkšņas un negaidītas sāpes sauc par akūtām, savukārt, ja sāpes traucē vairākas nedēļas vai pat mēnešus, tad tās jau ir hroniskas. Jāņem vērā, ka vienlaikus var just vairākus sāpju veidus,” skaidro neirologs, Veselības centru apvienības (VCA) Neiroloģijas dienesta vadītājs Jānis Mednieks.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Sāpes var būt arī noguruma rezultāts, infekcijas pazīme vai signalizēt par kāda orgāna darbības traucējumiem,” teic “Mēness aptiekas” farmaceite, “Jaunās Torņakalna aptiekas” vadītāja Gunita Petrovica un piebilst, ka tad, ja kaut kas sāp ilgstoši, noteikti ir jākonsultējas ar ārstu, lai noskaidrotu sāpju iemeslu.

Kad galva gluži vai plīst

“Visbiežāk cilvēki vēršas pēc palīdzības aptiekā, sūdzoties par dažādām galvassāpēm. Iemesls numur viens parasti ir nogurums no pārslodzes darbā, arī nakts maiņas. Garas stundas pie datora, nemitīga komunicēšana, stress, nepareiza poza, kas apgrūtina normālu asinsriti – tas viss var rezultēties ar galvas, kakla, spranda, plecu sāpēm. Farmaceita uzdevums, pirms ieteikt zāles sāpju remdēšanai, ir noskaidrot visus apstākļus. Nereti, piemēram, sievietes cieš no galvassāpēm menstruāciju periodā, galva sāp migrēna lēkmes laikā, kas ir hroniska problēma un ko pacienti labi apzinās, galvassāpes var būt simptoms saaukstēšanās slimību gadījumā un arī infekcijas nereti pavada galvassāpes. Te ir svarīgi noskaidrot visus simptomus, piemēram, vai ir arī reibonis, slikta dūša, nespēks, sāpes kaklā, klepus. Sāpes patiesi ir dažādas. Iespēju robežās ir jāveic situācijas novērtēšana, tādēļ farmaceits uzdos klientam vairākus papildu jautājumus gan par sāpēm, gan citiem simptomiem, kā dēļ ir nācies iegriezties aptiekā,” skaidro farmaceite un apstiprina, ka šādā sarunā mazsvarīgas informācijas nav. “Bieži galvassāpju iemesls ir, piemēram, strauja asinsspiediena paaugstināšanās, īpaši, cilvēkiem gados. Aptiekā asinsspiedienu varam izmērīt, un, ja rādītāji ir satraucoši vai pat kritiski, tūlīt izsaukt neatliekamo palīdzību. Ja tomēr situācija neprasa steidzamu hospitalizāciju, iesakām ar šo vitāli svarīgo problēmu vērsties pie ārsta.”

Nesteidziet dzert tableti!

Pretsāpju līdzekļa izvēle ir atkarīga no simptomu kopuma un konkrētas situācijas. “Ja darbā vai mājās esat noguris, pārpūlējies, farmaceits vispirms var ieteikt iedzert augu tēju, kas nomierina un atslābina nervu sistēmu. Jau kādu laiku aptiekās ir pieejams preparāts ar lavandu, kas nomierina nervu sistēmu un nedaudz pazemina asinsspiedienu, taču nerada miegainību. Vienmēr ir svarīgi izmērīt asinsspiedienu. Ja tas ir kritiski palielināts, tad, protams, jādodas pie ārsta. Ja situācija nav tik nopietna, varam piedāvāt dabiskus nomierinošus līdzekļus, kas labvēlīgi ietekmē nervu sistēmu, novēršot galvassāpes, kā iemesls ir emocionāls vai fizisks stress. Nereti pret galvassāpēm, ko izraisījis neliels asinsspiediena paaugstinājums, palīdz sirds pilieni, kas satur vilkābeli, baldriānu un samēra ātri iedarbojas. Varam piemeklēt arī kādu kombinēto preparātu, kas mazina galvassāpes un var būt kā papildinājums migrēnas, nervu sistēmas pārslodzes izraisītu vazomotoro galvassāpju, sejas sāpju un menopauzes sindroma ārstēšanai,” skaidro Gunita Petrovica.

Farmaceite uzsver, ka ne vienmēr galvassāpju mazināšanai ir uzreiz jāķeras pie medikamentiem. Vispirms var mēģināt iedzert ūdeni, kumelīšu tēju, ieturēt pauzi darbos, pastaigāt svaigā gaisā, nomierināties, pievērsties citai nodarbei. Ja tas nepalīdz, var ņemt talkā bezrecepšu medikamentu, kura aktīvā viela ir paracetamols. Tam ir mazāk blakņu, salīdzinot ar citiem bezrecepšu nesteroīdajiem pretsāpju līdzekļiem,  un tas mazāk kairina kuņģa-zarnu traktu. Ir pieejamas arī rektālās svecītes, ko var iegādāties bez receptes. Tās ir ar pretsāpju, pretiekaisuma vai kombinētu iedarbību, un dažkārt iedarbojas pat efektīvāk un ātrāk nekā tabletes un kapsulas, kam turklāt var būt blaknes. “Nekādā gadījumā nedrīkst pārkāpt zāļu lietošanas instrukcijas un ignorēt farmaceita ieteikumus, tostarp, lietojot svecītes vai pretsāpju plāksterus,” uzsver farmaceite.

Ko tad, ja sāp locītavas vai mugura?

Otrs biežākais sāpju veids, ar ko pacienti meklē palīdzību aptiekā, ir sāpes locītavās un mugurā. Šādu sāpju gadījumā gan noteikti vajadzētu doties pie ārsta, pretējā gadījumā tās kļūst hroniskas un grūti ārstējamas.

Muguras sāpju cēloņi var būt dažādi: pārslodze, slimība, trauma, mazkustīgs darbs vai mazkustīgs dzīvesveids.

Neirologs Jānis Mednieks skaidro: “Sāpes var būt nespecifiskas vai specifiskas. Nespecifiskas sāpes ir izplatītākais sāpju veids. Tās ir saistītas ar muskuļu nelīdzsvarotību, sasprindzinājumu, parasti rodas muguras, kakla, jostas rajonā. Šādas sāpes neizstaro ne uz kājām, ne uz rokām. Ja nav citu nopietnu slimību, var mēģināt tikt galā ar fizioterapijas un ārstnieciskās vingrošanas palīdzību, nelietojot medikamentus. Nav ieteicams pilnībā pārtraukt visas fiziskās aktivitātes, taču tām jābūt mērenām.

Specifiskās muguras sāpes ir saistītas ar mugurkaula uzbūvi, piemēram, tās var izraisīt diska trūce, kairinot nervu saknes, vai starpskriemeļu iekaisums. Šīs sāpes parasti ir dedzinošas un izstaro arī uz rokām un kājām. Specifiskām muguras sāpēm nepieciešama kombinēta ārstēšana – gan fizioterapija, gan ārsta izrakstītie medikamenti.”

Galvenais noteikums: pretsāpju un pretiekaisuma medikamentus nelietot bez ārsta ziņas vai konsultācijas ar farmaceitu, un nedarīt to ilgstoši, lai neradītu kuņģa čūlas risku.

Ziedi vai gelu?

Gunita Petrovica norāda, ka locītavu vai muskuļu sāpju gadījumā farmaceits visticamāk ieteikts kaut ko mazāk agresīvu kuņģa gļotādai un tā būs uz ādas uzklājama ziede vai gels, kas satur diklofenaku vai preparātu uz paracetamola bāzes. “Taču jāatceras, ka, lietojot ziedi vai gelu, šī ķermeņa daļa ir jānosedz, lai tai nepiekļūtu saules ultravioletais starojums. Augustā un arī septembrī tas joprojām ir diezgan intensīvs un, reaģējot ar ziedi vai gelu, var izraisīt ādas apdegumu.

Svarīgi!

  • Ar vieglām galvas vai sasituma sāpēm visticamāk gluži labi var tikt galā saviem spēkiem, taču ir situācijas, kad steidzami jākonsultējas ar ārstu. Īpaši tas attiecas uz akūtām sāpēm sirdī vai vēderā. Šādos gadījumos nepieciešama neatliekama mediķu palīdzība.
  • Pareizai zāļu izvēlei ir būtiska nozīme, tādēļ nevajadzētu kautrēties uzticēties un atbildēt uz speciālista jautājumiem, jo tikai tā var noskaidrot visas nianses (piemēram, hroniskas slimības, ikdienā lietotie medikamenti u.c.), lai ieteiktu piemērotāko pretsāpju līdzekli.

Aptieku uzņēmumam „Mēness aptieka” ir gan nelielas aptiekas reģionos, gan klientu iecienītas aptiekas tirdzniecības centros, poliklīnikās. Uzņēmumam ir aptiekas ar doktorātu līdzās, diennakts aptiekas un aptiekas ar zāļu izgatavošanas funkciju. „Mēness aptiekas” zīmols ir arī vienai no vecākajām Rīgas aptiekām – “Vecpilsētas aptiekai”, kas savas funkcijas pilda jau vairāk nekā 200 gadus, kā arī visiem zināmajām diennakts aptiekām  Rīgā – „Kamēlijas aptiekai” un „Jaunajai Torņakalna aptiekai”. „Mēness aptieka” radījusi iespēju arī attālinātām farmaceita konsultācijām un piegādā aptiekas produktus (nepieciešamības gadījumos arī recepšu medikamentus) uz mājām.

„Mēness aptieka” ir farmācijas nozarē mīlētākais un atbildīgākais zīmols Latvijā. Iedzīvotāju aptaujā, izmantojot īpašu starptautiski atzītu metodoloģiju, Latvijas mīlētāko zīmolu TOP 10  reizi pētījuma laikā „Mēness aptieka” ieguvusi pirmo vietu farmācijas nozarē.

„Mēness aptieka” ir klientam draudzīgs uzņēmums un ir saņēmusi starptautisku apliecinājumu klientu drauga statusam – Customers’ Friend – Superior Excellence”/ “Customers’ Friend – Because it’s you we care about”, ko piešķir sertifikācijas uzņēmums ICERTIAS.

„Mēness aptieka” ir ilgtspējīgākais zīmols farmācijas nozarē Latvijā. Par to liecina jaunākie 2022. gada Eiropas Ilgtspējīgu zīmolu indeksa (Sustainable Brand Index) rezultāti. „Mēness aptiekai” kā visā Latvijā pieejamam aptiekas zīmolam ilgtspēja iedzīvotāju vērtējumā ir būtisks rādītājs.

“Mēness aptieka” 2022. gadā ir saņēmusi starptautiskās programmas Best Places To Work (“Labākās darbavietas”) sertifikātu, ko piešķir par darbinieku labsajūtas rādītājiem uzņēmumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
Arno Jundze: Stāsts par veselību kā prioritāti ir sabiedriskās attiecības – tam nav nekāda seguma
Veselam
Fizioterapeite: Ilgstoša sāpju paciešana padara veselības problēmu dziļāku un grūtāk ārstējamu
Veselam
Ieaudzis kājas nags. Kā ārstēt?
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
FOTO. Pat debesis raud! Sabiedrībā pazīstami cilvēki, tuvinieki un viņas talanta pielūdzēji atvadās no talantīgās rakstnieces Monikas Zīles
Krievijā briest dumpis. Pulkvežleitnante atklāj, kas varētu sacelties pret Kremļa vadoni
Mācību laikā zaudēti sakari ar dronu. Pastāv iespēja, ka tas nosēdies Krievijas teritorijā
“Rīgas satiksmes” pasažieri no oktobra varēs izmantot vēl nebijušu iespēju
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
Kā atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Ārsti no Ukrainas gūs pieredzi modernajā VCA poliklīnikas „Aura” Rehabilitācijas un fizikālās terapijas nodaļā
Gatavot zāles aptiekā – aizraujoši un ar perspektīvu
„Veselības pieturu” dziedošo senioru svētkos apmeklē gandrīz 800 dalībnieku
vieglāk pārvarams bērnu un vecāku satraukums pirms skolas gaitu sākuma
Cik sāpju, tik risinājumu. Ko iesaka speciālisti?
Gandrīz 800 seniori no visiem Latvijas reģioniem Rīgā atzīmēs Vislatvijas senioru vokālo ansambļu sadziedāšanās pasākuma 5. jubileju
startēt sēņu sezonā, nekaitējot veselībai
Kas ir micerālais ūdens un kāpēc tas tik nozīmīgs sejas ādas kopšanā
Pat neliels pastāvīgs kālija un magnija deficīts var apgrūtināt ikdienas gaitas
9 gudri risinājumi veselīgākam un ērtākam ceļojumam
Kam noderīgs saulaini ziedošais biškrēsliņš
Mazā uzvedības ABC dabā. Kā izvairīties no kukaiņu kodumiem
„Centrālās laboratorijas” akcijā 114 Latvijas iedzīvotājiem noteikts pozitīvs antivielu tests pret C hepatīta vīrusu
Latvijas iedzīvotāji vasarā pašsajūtu uzlabo ar pastaigām, peldēm, ēdot dārzeņus, ogas un strādājot dārzā
Kā iegūt maksimālu labumu no peldēšanas?
Hepatīts, taukainā hepatoze – izplatītas, taču bieži vien nediagnosticētas slimības. Kāpēc ir vērts pārbaudīt aknu veselību?
Līdz Pasaules hepatīta dienai “Centrālajā laboratorijā” bez maksas varēs veikt antivielu testu pret C hepatīta vīrusu
sagatavoties aktīvām brīvdienām, lai nepiedzīvotu nepatīkamus pārsteigumus?
Vai droši zināt, ka zobus kopjat pareizi?
Gāzēts dzēriens slāpju veldzēšanai. Vai labāks par ūdeni?
Ko stāsta aknu rādītāji asins analīzēs
Puisīti vai meitenīti aprīlī? Vai tomēr citu gad’?
Tulznas – vasaras staigātprieka nepatīkamās blakusparādības
Veselam
11 pārsteidzoši iemesli, kādēļ kāds varētu tevī iemīlēties
Pazīmes, kas liecina, ka bērnam varētu būt cukura diabēts
Vīrietis mēnesi atsakās no “baltās nāves” un atklāj, ko pieredzējis šī eksperimenta laikā. Vai viņš atteiksies no saldumiem?
Skride atklāj, kas ir cilvēku “klusais slepkava” un dod padomus, kā pagarināt veselīgas dzīves ilgumu
Veselam
Vesels kā rutks! Kas rutkā ir vērtīgs?
Veselam
“Autoimūnās slimības ir sastopamas arvien biežāk.” Vasiļevskis iesaka, kā pacientam apturēt agresīvo slimību
Mācību laikā zaudēti sakari ar dronu. Pastāv iespēja, ka tas nosēdies Krievijas teritorijā
STOPkadri: Daudzās jomās atpaliekam no citām Eiropas valstīm, bet digitālā notāra projektā varam sevi uzskatīt par paraugu citiem
Lielākais, kāds jebkad nogādāts uz Zemes! ASV nosēdusies NASA kapsula ar paraugiem no asteroīda
Ilmārs Poikāns: “Ļoti negribētos, ka mēs pārvērstos par digitālu cietumu kā Ķīnā”
Ukrainā ir tikai ziediņi: Lukašenko pēc sarunām ar Putinu dod mājienu, ka karš var turpināties citā valstī
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. “Tā ir gatavā elle, kurai iziets cauri…” Anitas dēlam 4 gadu vecumā konstatēta invaliditāte
Kokteilis
FOTO. “Mīlu un man ir svarīga viņu esība. Tāpat kā viņiem manējā” – Ieva Brante atklāti par kādu īpašu vīrieti savā dzīvē
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
Veselam
Kā stresa hormoni ietekmē veselību? Ekspertes padomi, kā mazināt spriedzi
Viedoklis
Pēteris Apinis. Par piesārņota gaisa un smēķēšanas ietekmi uz diabēta attīstību un diabēta komplikācijām
Vakcinācijas kabinetos pieejamas jaunas vakcīnas pret Covid-19; tas ir valsts apmaksāts pakalpojums
Veselam
FOTO. “Nožēlotu, ja nebūtu izdarījusi visu, kas man var palīdzēt.” Rēzija ir pirmā, kurai Bērnu slimnīcā veikta unikāla smadzeņu operācija
Ne tikai karā vai vardarbībā pārdzīvotais, arī ekstrēmi laikapstākļi var būt posttraumatiskā stresa cēlonis
Veselam
Jautā skatītāja: “Mazmeita neēd piena produktus. Ko darīt bērniem, jo viņi bērnudārzā tādēļ bieži atrodas tādā kā bada stāvoklī?”
Skatītājs jautā: Kādēļ uzturlīdzekļu parādniekus nesūta piespiedu darbos?
Veselam
Diabēta pacientu ārstēšanā ieguldītie līdzekļi vienmēr ekonomiski atmaksājas
Var kļūt agresīvas, sāpīgi dzeļ! Sarkanās uguns skudras pirmo reizi sasniegušas arī Eiropu
Veselam
Piecas izplatītākās seksuālās fantāzijas. Seksologu novērojumi
22:00
Mājas
Mērlentes noslēpums ir atklāts! Ir iemesls, kāpēc tās āķītī ir caurums
21:30
Ilmārs Poikāns: “Ļoti negribētos, ka mēs pārvērstos par digitālu cietumu kā Ķīnā”
20:33