Veselam
Bērni

Kā audzināt dēlu, lai ieliktu labus pamatus topošajā vīrietī?0

Foto – Fotolia/Studio Romantic

Lasītāja Aina jautā Dzīvesmākslas Akadēmijas pasniedzējai Dimantrai Antrai:  “Kā veselīgi izaudzināt dēlu? Es un draugs neesam precējušies, bet kopīgi audzinām dēliņu un plānojam par labas skolas izvēli un sporta nodarbību apmeklēšanu. Kas būtu būtiskākais, lai ieliktu labus pamatus topošajā vīrietī? Lai viņš izaugtu gudrs, laimīgs, patstāvīgs, vīrišķīgs, veiksmīgs un bagāts dēls? Jau iepriekš paldies!”

Atbild Dimantra Antra: “Apsveicu, Aina, Jūs ar ļoti apzinātu attieksmi pret dēla audzināšanu. Bet jūs jau zināt, ka bērnus mēs nevaram audzināt, izaudzināt. Viņi to dara paši. Bet tas, ko mēs darām – rādām piemēru ar savu rīcību. Mazi bērni kopē savus vecākus līdz tam laikam, kad viņu dzīvēs parādās jau citi kopējamie objekti. Un šīs kopēšanas veids ir vislabākais, ja jūs ar savu piemēru rādāt, kas jums patīk. Bērns kopē visu. Viņš nešķiro, kas ir labs un kas slikts. Viņš kopē pilnīgi visu caur praktisku eksperimentu ar savu darbību no jūsu piemēra. Šajā eksperimentā jums ir jāparāda, kas ir labs un kas nē, kādu guvumu dod šis lēmums vai darbība vai arī kādu sliktus rezultātus dod šī darbība.

Bērns ir ļoti gurds un apķērīgs. Viņš ir ļoti elastīgs. Tādēļ bērns ļoti ātri uzķers, kāda viņa uzvedība nesīs viņam pašam vēlamos rezultātus. Nevis vecākiem, bet sev pašam vēlamos rezultātus. Piemēram, bērns grib uzmanību. Viņš meklēs veidus, kā šo uzmanību atrast. Gadījumā, kad bērns spēlējas klusiņām un vecāki viņam nepievērš uzmanību, viņš saprot, ka šāda uzvedība, spēlējoties viņam, nepalīdz iegūt vecāku uzmanību. Tad bērns sāk kaut ko plēst, sist vai klaigāt, un šādos brīžos vecāki viņam pievēršas. Tas nozīmē, ka pēc kāda laika izveidosies šāds uzvedības modelis.

Bērnam ļoti vajadzīga vecāku uzmanība. Tādēļ viņiem vajadzētu ļoti apzināti skatīties uz to, kad bērnam tiek veltīta uzmanība. Kad bērnu slavē, kad kritizē, kā viņi bērna uzvedību veicina ar savu piemēru un uzmanības, mīlestības došanu. Ļoti labi, ka Ainai ir blakus vīrietis, no kura dēls varēs nokopēt vīrieša piemēru, jo to izdarīt dēls varēs tikai no Ainas autoritatīviem vīriešiem. Ainas vīrietis būs tieši tas vistuvākais vīrietis, kuru viņas dēls kopēs. Tiks nokopēts gan labais, gan sliktais. Bet caur dēla uzvedību var redzēt to, ko viņi kā vecāki dara, bet paši nepamana. Tādēļ paldies, Jums Aina, ka Jūs tik apzināti veicināt sava dēla izaugsmi par vīrieti!

 

Lasiet arī citas Dimantras Antras atbildes uz lasītāju jautājumiem

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Starp lauksaimnieka ikdienu un pasaules rekordiem ūdens motosportā. Slakteru dzimtas stāsts trijās paaudzēs
3 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Pamēģiniet iztikt ar 300 eiro, šo cilvēku dzīve kļūst par izdzīvošanu,” Arhibīskaps Vanags par pensijām, NĪN un korupciju Rīgā 5
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Divi novadi ir brīvi no Covid-19 slimniekiem
49 minūtes
Ieva Ēvalde
Ekonomika
“Jaunie vecāki laimīgi brauc mājās ar jaundzimušo, bet jāskatās uz krematoriju!” Ko valmierieši domā par to, ka kļūst par “bēru galvaspilsētu”? 1
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kašers pastāsta par biedējošu notikumu, ko viņš piedzīvoja, kad bija tikai 9 gadus vecs zēns
40 minūtes