FOTO: Iveta Gulbe/Latvijas Mediji

Dieva kociņš — dievkociņš dārzā ne tikai labi izskatās, bet arī aizsargā un rada harmoniju 5

Dievkociņš – Dieva koks. Ko Dievs dara? Dievs mūs sargā! Tātad dievkociņa būtiskākā funkcija ir aizsardzības un harmonijas radīšana. To dēvē arī par svēto augu ar spēcīgu enerģiju. Koks, kurš dzīvē pēc formas izskatās tāds kā krūmiņš jeb kārtīgs diļļu krūms. Tā zaļais lapojums līdzinās dillēm, pieskaroties tas ir tikpat maigs kā dilles. To noglāstot, jūtama spēcīga, aromātiska smarža, jo augs satur lielu daudzumu ēteriskās eļļas.

Reklāma
Reklāma
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 531
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas? 32
Lasīt citas ziņas

Literatūrā samērā maz atrodama informācija par šo augu, un mūsdienās tas retāk sastopams mūsu dārzos. Tomēr zināms fakts, ka senākos laikos tas tika augsti godāts, to stādīja pie mājas ieejas vai pirts tuvumā, lai tas sargātu no nevēlamām enerģijām, ļaunām acīm un visa negatīvā. Zināms arī fakts, ka šim sargājošajam augam nepatīk kuplot vienādi spēcīgi visos dārzos. Dievkociņa māsīcas ir vībotne un vērmele, bet māsa ir kolas zāle – pēc izskata pilnīgi tāda pati, tikai ar citādu smaržu, kas nedaudz atgādina kokakolu.

Dievkociņu izvēlējos iestādīt arī savā pirts ārstniecisko augu dārzā. Uzskatu, ka tas ir ātri augošs, jo sezonā man izdodas novākt 2–3 ražas; tāpat kā zāli to nopļauj, un tas pēc laika ir ataudzis. Redzētas arī mājas, kur dievkociņš izskatās pēc izstīdzējuša, novārguša stādījuma. Dievkociņu nepieciešams formēt, pretējā gadījumā tas izstīdzē un ir skrajš. Ja tas gadījies, tad augu stipri apgriež, un tas ātri sakuplo ar jaunu sparu. Augs izturīgs pret slimībām un sausumu. Tā varenība slēpjas arī ilgmūžībā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vasaras sākumā, kad augs sakuplojis, nogriežu krūma galus 40–50 cm garumā. Lapojumu uzreiz atdalu no kāta. To daru tā: auga galotni paņemu vienā rokā un ar otras rokas palīdzību notraucu lapojumu pretēji augšanas virzienam. Tad lieku žāvēties uz sietiem tumšā, labi vēdināmā telpā. Uzglabāt ieteicams nemaltu.

Visbiežāk izmantoju, gatavojot pirts skrubi. Samalt ieteicams dienā, kad plānots lietot. Mājas apstākļos malšanu veic kafijas dzirnaviņās. Malšanas procesā var pievienot rupja maluma sāli, tādējādi augs ar sāli tiek kārtīgi sajaukts. Es izvēlos jūras sāli, bet var izmantot gandrīz jebkuru sāli. Skrubis iznāk aromātisks, veselību aktivizējošs un patīk lielākajai daļai manu pirtsmīļu. Tas ir antiseptisks un veicina ķermeņa svīšanas procesus, toksīnu izvadīšanos no organisma.

Auga zariņus mēdzu iesiet arī pirtsslotās. Augu liek slotas viducī, lai pēršanās procesā jūtama smarža.
Dievkociņa zariņus sienu pavisam nelielās buntītēs un saldēju, ietinot pārtikas plēvē. Ziemā ejot pirtiņā, to atverot, iespēja iegūt pietiekami intensīvu aromātu.
No izžāvētajiem augiem var veidot smaržīgus spilventiņus nakts mieram vai zem galvas, pirts pēriena laikā.
Auga zariņus var ielikt drēbju skapī pret kodēm.
Pasaulē šo augu lieto kā garšvielu un aromatizētāju visdažādākajos ēdienos.
Spēcīgais augs pastiprina citu augu efektivitāti ārstnieciskajos maisījumos.
Dievkociņš efektīvi palīdz pie gremošanas traucējumiem un normalizē žults izvadi, šīs veselības problēmas šobrīd ir ļoti aktuālas un biežas lielai daļai cilvēku. Dievkociņu iesaka lietot arī pie hroniska bronhīta. Šis ir pretparazītu augs un rekomendējams arī zarnu parazītu, cērmju likvidēšanai. Literatūrā pieejama informācija, ka auga tēju lieto pret klepu un saaukstēšanās gadījumos.

Dievkociņa spēcīgās iedarbības dēļ to neiesaka lietot grūtniecēm un bērniem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.