Anša Bogustova personiskā arhīva foto

Bogustovs: Šādi kursi tiešām palīdz, izmēģinājām. Var pieteikties “Dod pieci!” kursiem vecākiem 2

“Sirsnīgs paldies! Kopā saziedoti 120 046 eiro!” Ar tādu plakātu rokās un prieka asarām acīs šogad noslēdzās labdarības organizācijas Ziedot.lv, atbalsta biedrības Plecs un radio Pieci.lv Ziemassvētku labdarības akcija Dod pieci!. Visi klausītāju saziedotie līdzekļi tiek novirzīti, lai ieviestu bezmaksas praktiskas un psiholoģiskas mācības jaunajiem vecākiem visā Latvijā. Kā šo mērķi iecerēts sasniegt?

VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 564
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 96
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 25
13 stundas
Lasīt citas ziņas

Pirmās reklāmas par akciju uzsvēra kūtros tēvus, kuri prot visu: pelnīt naudu, strādāt, braukt, bet ne būt kopā ar bērnu. Pēc to parādīšanās publiskajā telpā tās un arī pats akcijas mērķis izraisīja lielu rezonansi – kursi vecākiem, kādēļ tam jāziedo, vai tā tiešām ir problēma?

Akcijas rīkotāji gan uzskata, ka uzsākts dialogs par pārāk ilgi noklusētu tematu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Kā tiks palīdzēts jaunajām ģimenēm, ko mācīs kursos un vai šī patiesi ir tik aktuāla problēma mūsdienu sabiedrībā? Par to jautājam organizētājiem un sabiedrībā pazīstamiem tētiem.

Sistēmas bērnu turpinājums

Iepriekšējā Dod pieci! labdarības maratonā tika ziedots tā sauktajiem sistēmas bērniem, izglītojot sabiedrību par patiesajiem dzīves apstākļiem bērnunamos un palīdzot bāreņiem atrast vecākus. Tolaik akcijas organizētāji sapratuši, ka sabiedrībā valda daudz stereotipu, pāri vilcinās uzņemt ģimenē audžubērnu, jo domā, ka būs vieni, pieļaus kļūdas un neviens viņus nesapratīs. Laužot šo aizspriedumu, radās atbalsta biedrība Plecs, kas piedāvā jaunu pakalpojumu – palīdzību un atbalstu vecākiem.

“Katrs bērns nāk ar savām komplikācijām, un vecāki, lai arī paši tā uzskata, nav vieni. Šis ir sistēmas bērnu dabisks turpinājums – sapratām, ka vēlamies ne tikai no ģimenēm izņemtiem bērniem dot jaunas mājas, bet nonākt līdz situācijai, kad izņemšana nemaz nav nepieciešama,” labdarības akcijas mērķa izvēli pamato organizācijas Plecs pārstāvis un ilggadējs akcijas Dod pieci! organizētājs Jānis Erts.

Mēnešiem ilga izpēte un konsultācijas ar policiju, krīzes centriem, sociālajiem dienestiem, bāriņtiesām, psihoterapeitiem, tiesnešiem un citu jomu profesionāļiem šo ideju apstiprināja – lai palīdzētu bērniem, ir jāpievērš uzmanība vecākiem.

Vecāki nezina, ko viņi nezina

Bērna uztvere un pieķeršanās vecākiem veidojas dzīves pirmajos trijos gados, tādēļ kursi būs paredzēti tieši jaunajiem vecākiem. “Neirozinātne pēdējos divdesmit gados pasaulē ir spēcīgi augusi un atklājusi daudz jauna. Ne tikai mūsu uztvere, arī vide, kādā aug bērni, ir pavisam citāda nekā mūsu priekšgājējiem,” stāsta Jānis Erts.

“Diemžēl tikai retajiem vecākiem ir vecvecāki, kuriem var uzticēt bērnu paauklēt, lai būtu laiks sev, jo šobrīd strādā visi. Arī mobilie telefoni atsvešina. Vecāki nezina, ko viņi nezina, valda pietiekami daudz stereotipu par produktīvu bērnu audzināšanu.”

Ja pirmajos trijos dzīves gados bērnam ar vecāku neizveidojoties drošā piesaiste, tas var atspoguļoties arī nākotnē – vēlāk, pusaudža gados, viņš nevēlēsies problēmas risināt kopā ar vecākiem.

“Neesmu saticis nevienu vecāku, kurš savam bērnam negribētu labāko, bet šobrīd vecāki ir atstāti strādāt un audzināšanu mācīties internetā. Būt par vecāku – tās ir īpašas prasmes. Nepietiek tikai lasīt teoriju, ja nesaprot, kā to savienot ar reālu rīcību komunikācijā ar bērnu,” teic akcijas organizētājs.

Tēvus nedrīkst atstāt pie ratiem

Jaunajiem vecākiem mācīs, kā cieņpilni sarunāties ar bērnu, veidot dziļu emocionālo saikni, kopīgi rotaļājoties; kā atpazīt bērna vajadzības un atsaucīgi uz tām reaģēt, rūpēties par mazuli, veicināt bērna patstāvību un neatkarību, konstatēt un izprast pašiem savas individuālās traumas un mainīt rīcības modeļus saskarsmē ar bērnu. Liela ievērība tiks arī abu vecāku vienlīdzīgai iesaistei un savstarpējai uzticībai bērna audzināšanas laikā.

Jautāts par tēvu īpašo izcelšanu reklāmas kampaņās, Jānis Erts bilst: tas esot bijis skaļš pieteikums turpmākam dialogam. “Ja mēs būtu uzsvēruši, ka jaunajiem vecākiem nepieciešama palīdzība, tās atkal būtu mammas, bet, liekot uzsvaru uz tētiem, mēs skaidrojām, ka ideālā variantā jāmācās abiem kopā.

Tētus nedrīkst pirmajos trīs gados atstāt pie ratiem un sūtīt uz darbu tikai pelnīt.

Tad viņi audzināšanā vēlāk neatgriezīsies,” atklāj organizētājs.

Jauno vecāku kursi sāksies šā gada maijā. Lekcijas vadīs ārzemju speciālistu apmācīti brīvprātīgie, kuri, izturot atlases kārtas, būs pierādījuši, ka ir pieredzējuši darbā un saskarsmē ar bērniem. Par darbu projektā viņi atalgojumu nesaņems. No saziedotās naudas pieci eiro pārim nodrošinās 30 minūšu ilgas apmācības. Kopā programmā katram dalībniekam paredzētas sešas nodarbības 21 stundas garumā.

“Pieteikties var ikviens pāris, kurš gaida bērnu vai audzina mazuli līdz viena gada vecumam. Ideālā variantā tie ir abi vecāki, taču var arī nākt mammas vai tēti vieni paši, viendzimuma pāri, ikviens, kurš vēlas saņemt palīdzību,” aicina Jānis Erts.

Patlaban mācībām pieteikušās 50 ģimenes. Pieteikšanās notiek, rakstot uz: info@plecs.lv.

Ko par šādām mācībām domā sabiedrībā zināmi tēvi?

Dīdžejs, mūziķis, TV žurnālists un pilna laika divu bērnu tētis Gustavs Terzens: tā ir cīņa ar sekām.

Gustavs Terzens
Foto – Zigmunds Bekmanis

“Mēs tagad mēģinām cīnīties ar sekām. Ja cilvēku, kurš nesaprot un nejūtas vai organiski neiekļaujas nukleārās ģimenes modelī, piespiež tādu pieņemt, viņš nekad mūžā to nesapratīs. Cilvēks izjutīs vainas izjūtu un sabiedrisko spiedienu, kaut kā iejutīsies tajā lomā, bet viņš to nepildīs, kā vajadzētu. Uzskatu, ka jebkura palīdzība ir apsveicama, taču jāņem vērā klusējošā, bet joprojām aktīvā pagātne – abi pasaules kari vienā gadsimtā, kuros tika iznīcināti miljoniem vīriešu reproduktīvā vecumā. Bērni auga vieni ar mammām. To nevar ignorēt.

Man ir paveicies, jo esmu audzis ģimenē, kurā ir abi vecāki.

Protams, strīdi un laulības augšupejas un lejupslīdes ir bijušas, un es kā bērns esmu to redzējis, bet man viss bijis paskaidrots gan no tēva, gan mammas puses.

Arī abi vecvecāku pāri ir bijuši kopā visu dzīvi, līdz ar to man ir labs piemērs, šķiršanās nav bijusi opcija. Man trešajā paaudzē tas ir pašsaprotami, ka ģimeni nepamet. Bet ir tik daudzi, kuriem nav paveicies, kuri auguši ar vienu vai nevienu vecāku, tikai ar tēti, mammu, vecmammu vai brāli, kas pārņem nukleārās ģimenes vadības lomas, un tad citi puikas tēva lomu saskata trenerī, savu nākamo sievu uztver kā mammu, un rodas visādas greizības.”

TV un radio žurnālists, četru bērnu tētis Ansis Bogustovs: esmu sajūsmā!

Anša Bogustova personiskā arhīva foto

“Sabiedrība pēdējos trīs gadus no izņirgšanas un noliegšanas ir izaugusi līdz līmenim, kad beidzot to var atzīt par mūsdienīgas civilizācijas problēmu. Tā jau ir pazīme, ka mēs kļūstam veselāki.

Kādam varbūt šķiet, ka nauda ziedota tādai parunāšanai vien, taču varu apliecināt, ka šādi kursi palīdz.

Pats ar sievu pusgadu esmu apmeklējis seminārus par bērnu emocionālo audzināšanu. Tie, kuriem galva uz pleciem, šādus kursus jau ir apmeklējuši, bet tiem, kuriem, iespējams, līdzekļi neatļauj, šo iespēju dos labdarības akcija – esmu sajūsmā!

SAISTĪTIE RAKSTI

Nesaprotu vien, kāpēc dažādas asociācijas, piemēram, Ģimenes psihologu asociācija, par to kautrējās runāt kā lielāku sabiedrības problēmu līdz šim. Es ceru, ka viņi kā profesionāļi varēs iesaistīties un turpināt iesākto darbu.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Jāatceras, ka bērni jebkurā vecumā var saslimt smagi.” Ārsts par nepieciešamību vakcinēt arī jaunāko klašu skolēnus 68
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Palielinoties Covid-19 izplatībai, varētu samazināt plānveida stacionāro pakalpojumu pieejamību 10
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Liene Cipule: “Arī tiem, kas var nomirt, ir vajadzīga medicīniskā aprūpe. Uz kā rēķina mēs viņus ārstēsim?” 120
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis ir līdz šim labākais finansiālā atbalsta plāns, kāds jebkad ticis izveidots”: jaunais onkoloģijas plāns vieš cerības pacientos un mediķos 7
5 dienas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 564
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 96
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TV personības Žaklīnas Cinovskas jaunā darbavieta – pārsteigums daudziem 25
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēkus izmanto.” Ilvesa par to, ka ar cilvēkiem tiek manipulēts, mērķtiecīgi izmantojot dažādas tehnoloģijas 19
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 47
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē
3 dienas
KK
Kamita Kalniņa
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aizpampušas acis, pietūkušas potītes… Kā tikt galā ar tūsku? 6
22. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Laboratorisko izmeklējumu attīstības virziens – diagnosticēt slimību agrīnajā stadijā 1
19. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kondicionieris – kā glābiņš var būt arī nedraugs… 2
16. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc veldzei ir vērts izvēlēties kārdinošo arbūza šķēli 2
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc mūs traucē nemierīgie muskuļi…
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādēļ var paaugstināties asinsspiediens? 1
14. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Avārijas kontracepcija – kad tas ir glābiņš un kad kaitējums 3
7. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā mazināt kukaiņu kodumu un apdegumu radītās raizes 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsdienīga privāta klīnika nodrošina pasaules līmeņa ķirurģiju 1
6. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 soļi, lai mazinātu pārāk augstu sliktā holesterīna līmeni 4
28. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pirmsjāņu padomi līgotājiem jeb lai Jāņi bez paģirām! 9
22. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Atceries – ir jāpadzeras! 4
18. jūnijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Influencere Beta Beidz: “Jāpalīdz meitenēm, kurām nav paveicies sociālā slāņa loterijā!” 32
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Bezdūmu produkti kā cigarešu alternatīvas. Nepieciešams saprātīgs regulējums 7
6 dienas
LA
Latvijas Avīze
Veselam
“Pēc potes gaidījām, kas nu būs, bet vīlāmies.” Ārstniecības augu audzētājs Ivars Geiba par vakcinēšanos pret Covid-19 99
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Fitopreparātu ābece ārīgai lietošanai 1
6 dienas
RO
Regīna Olševska
Veselam
“Labāk ūdenī būt īsāku laiku, bet regulāri.” Kāpēc nepagarināt ledusaukstajā ūdenī pavadīto laiku? 1
6 dienas
LE
LETA
Veselam
Pētījumos noskaidrots, kuras vakcīnas pret Covid-19 ir drošas grūtniecēm 54
Nedēļa
LA
LA.LV
Ziņas
Pensija būs jākrāj pašam! Ar laiku pensijas 1. līmenis izzudīs arī Latvijā 96
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kurās autostāvvietās Rīgā visbiežāk notiek avārijas? 3
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs: “Google” un “Apple” rīkojušies kā Putina “līdzdalībnieki” 7
2 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Ierobežojumi pastāv gan diktatūrās, gan demokrātijās. Kā var iedomāties, ka tas viss ir starptautiska sazvērestība? 15
4 stundas
AT
Andris Tiļļa
Ziņas
FOTO. “Katra mana filma ir bijusi pilnasinīga paralēlā dzīve!” Pirmo reizi iespēja ielūkoties Streiča jaunības dienu spilgtākajos mirkļos 2
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
„Pērc, ko gribi, te viss ir lētāks!” Latvieši dalās pieredzē, kāpēc pēc ikdienas precēm dodas uz „Lidl” Lietuvā 47
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Koalīcijā panākta politiska vienošanās par 2022.gada budžetu 4
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valdības partneri: Darba devējam būtu jāļauj pārliecināties par darbinieku Covid-19 sertifikātu esamību 18
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu apbēdināta, ka mani tik viegli nodeva…”: dziedātāja Alise Haijima beidzot komentējusi internetā nopludināto video, kurā viņa un citi niekojas ar “balto pulverīti” 42
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. TV skatītāji sašutuši: Magone Šutoviene ar draudzenēm apspriež intīmo dzīvi ar vīriešiem, bet blakus sēž viņas septiņgadīgais dēls 65
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Stilisti, mūziķi un TV personības pulcējas “Stockmann” rudens – ziemas kolekcijas modes skatē 9
13 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kāpēc viņi tik ilgi ir mums melojuši? 564
17 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ābolu pīrāgs “Šarlote”: klasiska recepte, kas izdodas katram!
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Žēl noskatīties, kā daži nošpricētie iesākuši pazemot un tiranizēt pagaidām nevakcinētos sugasbrāļus. Egila Līcīša feļetons 237
1 diena
PL
Praktiskais Latvietis
Praktiski
Ne tikai skaisti, bet arī vērtīgi: kā no pīlādžiem pagatavot vērtīgu sīrupu?
11 stundas
RR
Rolands Repša
Ziņas
Rolands Repša: Muļķis ir nevis ezis, bet tas, kurš nespēj elementāri “ierubīties”, ka ezis ir ezis 50
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Būšu kļūdījies. Tā bija kļūda, protams…” – vides aktīvists, deputāts Māris Olte komentē internetā izplatīto video, kurā šņauc balto pulverīti 68
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs: “Google” un “Apple” rīkojušies kā Putina “līdzdalībnieki” 7
22:09
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Spēle kā pa viļņiem, bet mūsu kapteiņi rāda piemēru 1
22:00
LA
LA.LV
Ziņas
Kurās autostāvvietās Rīgā visbiežāk notiek avārijas? 3
21:10