Foto: mammadaba.lv

Dodies ainavu atklājumu pastaigā Tērvetē 0

Nozīmīgu vietu Latvijas valsts mežu dabas parka Tērvetē kopējā noskaņā un ainavā ieņem Tērvetes ūdenskrātuve. Tā ne reizi vien ir dēvēta par makšķernieku paradīzi, jo te var notvert pat 10 kg smagas karpas un līdakas, un atzīta arī par skaistu, mierīgu un ainavisku vietu pašā Zemgales sirdī. Pavisam drīz šeit būs jaunumi, īpašs prieks tiem, kas vēlēsies nakšņot Tērvetē pasakainās noskaņās, bet par to citu reizi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Britu pulkvedis: “Viņš blefo par kodolieročiem. Jo ātrāk mēs to sapratīsim, jo ​​labāk” 140
Lasīt citas ziņas

Latvijas valsts mežu Tērvetes ūdenskrātuves apkārtne rudens un ziemas sezonā ir iecienīta pastaigu vieta, te var doties garākā pastaigā apkārt ūdenskrātuvei, baudīt Tērvetes upes lokus pirms ietekas ūdenskrātuvē, pāriet atjaunotajam Gulbju tiltam un izpētīt pastaigu takas priežu silā.

Bet ūdenskrātuve te nav bijusi vienmēr, tā izveidota mākslīgi, laikā no 1975. līdz 1981.gadam, uzpludinot agrāk izmantotu smilts-grants ņemšanas vietu un Tērvetes palieņu pļavas. Ūdenskrātuves platība ir aptuveni 74 ha liela, to ierobežo 2,3 km garš dambis (R, Z, A daļā).

CITI ŠOBRĪD LASA

Varētu domā, ka gar dambja malu ir izveidots grāvis, bet tā nebūt nav. Tā ir Skujaines upe, Tērvetes upes kreisā pieteka, kas aiz izveidotajām slūžām pievienojas Tērvetes upes tecējumam. Šeit dažkārt, ilgāk uzkavējoties, var vērot izcilu hidrotehnisko būvju inženieri – bebru – darba gaitās.

Tērvetes ūdenskrātuve ir sekla, caurtekoša, tās garums ir 1,2 km, lielākais platums 0,7 km, bet maksimālais dziļums tikai 3,5 m. Kopumā tās vidējais dziļums ir vien 1,5 m.

LVM Tērvetes ūdenskrātuve pieder pie eitrofa tipa ūdenstilpēm – grunts pārsvarā dūņaina, piekrastē vietām smilšaina un nedaudz akmeņaina, bet ūdenskrātuves D daļā aizaugusi. Tērvetes upe ietek ūdenskrātuves D daļā, bet iztek no tās A daļā, kur izbūvētas slūžas ūdens līmeņa regulēšanai. LVM Tērvetes ūdenskrātuves vidū ir Grīvu sala, un ir izveidotas vēl divas salas putnu ligzdošanai.

Ūdens krāsa ir zaļgandzeltena, dzelteno krāsu dod humusvielas, kuras ienestas ar Tērvetes upes ūdeņiem. Tāpēc ūdens caurredzamība ir salīdzinoši maza. Bet cik skaisti šajos ūdens klajos rotājas mākoņu atspulgi! Te var rast patiesi skaistas foto vietas – ūdenskrātuves krastā, niedru ielokā, vītolu zaros vai uz mikli piestājot pie izbūvētajām laipām.

Vairāku stundu pastaiga pat vairāk nekā 10 km garumā ir mērojama ap LVM Tērvetes ūdenskrātuvi, pār Tērvetes upi pa 100 m garo Gulbju tiltu, izstaigājot upes stāvkrastus, Saules ielejas takas, līdz informatīvas zīmes pastaigu cienītājus var izvest līdz Rehabilitācijas centram Tērvete. Šīs ir vienmuļākas takas, klusākas, kas tā vien aicina ielūkoties ciešāk, saskatīt vairāk un kavēties ilgāk – dabā, Tērvetes ainavā.