Ilze Vovka.
Ilze Vovka.
Foto no personīgā arhīva

“es Tevi šovakar satiku dziesmā”. Ilzes Vovkas dzeja 4

Inga Kaļva-Miņina, “Kultūrzīmes”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Numeroloģijas tests: aprēķini savu laimīgo skaitli un uzzini, ko tas par tevi atklāj
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 228
Lasīt citas ziņas

“Pirmo dzejoli, kuru atceros, uzrakstīju apmēram desmit gadu vecumā. Tas bija par noplēšamo kalendāru un svētkiem, kurus svinējām ģimenē. Ilgus gadus glabāju šo lapiņu, bet, pārceļoties uz citu dzīvesvietu, tā ir pazudusi,” stāsta Ilze Vovka no Krāslavas novada Aulejas pagasta.

“Mana dzimtā pilsēta ir Līvāni. Šeit esmu absolvējusi Līvānu 1. vidusskolu, kur latviešu valodu, literatūru un ārzemju literatūru man mācīja brīnišķīgas un talantīgas skolotājas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vēlējos kļūt par latviešu valodas un literatūras skolotāju, taču šis sapnis neīstenojās. Droši vien tā bija lemts, jo tikai daudzus gadus vēlāk sapratu, ka mani aizrauj skatuve, publika, iespēja saglabāt tradīcijas, vērtības un radīt kaut ko jaunu, savu.

Kultūras sfēra ir tieši tā vieta, kur to visu var darīt. Tas gan ir fiziski un psihoemocionāli smags darbs, bet te var tik radoši izpausties!” par sevi stāsta Ilze.

Viņa pirms četriem gadiem uzsāka strādāt Krāslavas novada Aulejas tautas namā. Lai spētu pilnvērtīgāk strādāt kultūras jomā, Alberta koledžā apgūtas zināšanas studiju programmā “Izklaides industrijas vadība un producēšana”, iegūstot kultūras pasākumu organizatora kvalifikāciju.

Ilze atklāj, ka viņas pirmā publikācija tapusi, mācoties vidusskolā, vēlāk uzdrīkstējusies sūtīt darbus arī Latvijas mēroga laikrakstiem un žurnālam “Draugs”.

“Nenoliegšu, ka līdzās priekam par kārtējo publikāciju nozīme bija arī saņemtajiem honorāriem, kas veidoja daļu manas kabatas naudas. Sirsnīga sarakste izveidojās ar Austrālijā dzīvojošo priesteri Staņislavu Gaideli, vairāku gadu garumā Austrālijas katoļu izdevumā “Gredzens” tika publicēti mani darbi – gan dzejoļi, gan īsas miniatūras, gan atziņas vairāk ar reliģisku ievirzi un filozofiskām pārdomām par cilvēku, vērtībām un to nozīmi,” stāsta Ilze. “Sūtīju dzejoļus arī literārajai nometnei “Aicinājums”.

Tiku uzaicināta uz nometni, bet paliku tur tikai vienu dienu. Paklausoties pārējos dalībniekus, man likās – ko tad es te daru ar saviem vienkāršajiem, nemodernajiem dzejoļiem!

Reklāma
Reklāma

Tā bija kļūda, jo tagad saprotu – ja tiku uzaicināta, tad nemaz tik slikti nebija. Ja toreiz nebūtu nobijusies un padevusies, tad varbūt šodien dzejas radīšana nebūtu tikai hobija līmenī.”

Kādu laiku dzejas rakstīšanā bija iestājusies pauze, bet, sākot strādāt Aulejas tautas namā un rakstot scenārijus, Ilze atkal pievērsās dzejas radīšanai. Pozitīvs un iedvesmojošs stimuls turpināt iesākto bija 2020. gada oktobrī Velgas Kriles vārdam veltītajā autoru iesācēju konkursā “Tu arī mani spēsi izpildīt” iegūtā trešā vieta.

– Kā esi izmantojusi Covid-19 laiku, lai papildinātu savas zināšanas?

I. Vovka: – Covid-19 bija un joprojām ir izaicinājumu laiks, kad varēja pārdomāt un saprast, cik liela nozīme ir klātienes pasākumiem un komunikācijai. To izmantoju, lai papildinātu vai nostiprinātu zināšanas, lai iemācītos arī lietas, kas man līdz šim bijušas svešas gan kultūras jomā, gan attiecībā uz digitālajām tehnoloģijām.

Esmu mācījusies producēšanu Pūces akadēmijā, Viestura Meikšāna Runas skolas piedāvātajos vebināros ieguvu ļoti daudz vērtīgas informācijas. Katru reizi, noslēdzoties kādam apmācību posmam, sev saku: “Viss, pagaidām pietiek! Jāsāk īstenot idejas un jāizmanto iegūtās zināšanas darbā!” Bet pēc kāda laika atkal kaut ko mācos, jo saprotu, ka, atsākoties kursiem klātienē, man nebūs iespējas tos apmeklēt.

Arī pašlaik esmu iesaistījusies lekciju ciklā “Maizi vai grāmatu”, ko rīko Latvijas Rakstnieku savienība un kas noslēgsies novembrī.

Liela nozīme ir arī komunikācijai ar radošiem cilvēkiem no visas Latvijas. Tā ir pieredzes un ideju apmaiņa, jauni kontakti, iedvesma un atbalsts, kopības sajūta, kam ir liela nozīme šajā laikā, kad kultūras nozares darbs nenorit ierastajā kārtībā.

– Kura no šogad izlasītajām grāmatām tev visspilgtāk palikusi atmiņā?

– Nebūšu īpaši oriģināla – gada sākumā vēl lasīju projektu vadības un mārketinga jautājumiem veltītas grāmatas, jo tuvojās noslēguma eksāmens koledžā, bet kaut kur pa vidu tam visam atmiņā palicis Griāna eseju krājums “Dārznieks” un Arvja Vigula dzeja, ļoti bieži (reizi mēnesī noteikti) pārlasu Antuāna de Sent-Ekziperī grāmatu “Mazais princis”, ko saucu par savējo jau no skolas laikiem.

Sekoju līdzi jaunumiem literatūrā, un man ir garš to grāmatu saraksts, kuras noteikti jāizlasa, bet nespēju to izdarīt laika trūkuma dēļ. Varbūt tāpēc, ka man vajadzīga īpaša noskaņa un īpaši daudz laika, kad neviens un nekas netraucē, jo nepatīk lasīt pa lappusei kādu darbu starplaikos.

“Kultūrzīmju” lasītājiem piedāvājam ielūkoties Ilzes Vovkas jaunākajos dzejoļos.

***

varu atlaisties vīgriezēs

klausīties kā vīstot sienam pļavā

saldi noreibušas pogo lakstīgalas

pamodinot dvēselē senās dziesmas

kuras no bezdarbības aizmigušas

apvijušās ap grābekļa kātu

varu lūkoties debesīs kur eņģeļi spēlē paslēpes

ar Māru Jumi un Dieviņu

varu saskandināt raspodiņu kausu

ar vēl neiedegtu jāņtārpiņu

un malkot vientulības kokteili

vērot kā saule saloka dienu liek pūralādē

starp zvaigžņotiem palagiem

kā vakars zirnekļa izveicībā

auž sapņu ķērājus logos

nezinot ka tur neviens vairs nesapņo

varu satvert plaukstās mazos laimes mirkļus

kuri uzticoties pienāk tik tuvu

ka tiem var nomīt kājas

ja sirds ir akla

varu vējam azotē iekārt šūpoles

un uzšūpoties tik augstu

lai no varavīksnes astes izrautu krāsainu spalvu

ar kuru uzkrāsot savai ikdienai smaidīgas acis

varu saplūkt zaķauziņu pušķi

kurā san vasaras kaislīgie čuksti

naktsvijoles noskaņot uz samtainākās stīgas

savērt smilgas stiebrā zemenes

kā atmiņas kas izbridušās baltos ziedos

nāk mājās sildīties

un gaidīt ciemos Tevi

***

es Tevi šovakar satiku dziesmā

liepziedu smaržas pilienā

griezes nogrieztā

gadu vālā

es Tevi šovakar satiku dziesmā

smilgas sudraba skarā

saules izkaltā

zelta saktā

es Tevi šovakar satiku dziesmā

dvēseles atvērtā logā

pastieptā plaukstā

lūdzot vējā

***

Zila debesu aploksne

Vietējais ražojums

Manas rudzpuķes mani ezeri

Marka no privātās kolekcijas

Liepu lapa ar medus lāsi

Vēstules vietā no pūkaina mākoņa

Izgriezta sirds

Adrese vienkārša

Tev

Kaut kur uz planētas Zeme

Jāpaspēj

Kamēr zibens nav sašķēlis

Nozagto sirdi

***

Latgales ezeri

mana likteņa spoguļi

viļņu šūpulī

bērnu dienas

un jaunības sapņi

ūdensrozēs

Latgales vēji

mani spārni

baznīcas torņiem nes pāri

rudzu druvā

kad dziestu

basām kājām ļauj iebrist

Latgales dziesmas

mana laime un sāpes

gavilē kopā

sudraba birzī

es viņām līdzi

atdzimstu

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.