Ekonomika
Bizness

FOTO: Atklāta Baltijā pirmā kafejnīca, kurā lielāko daļu pienākumu veic cilvēki ar invaliditāti5


Rīgā atklāta pirmā kafejnīca Baltijā, kurā lielākā daļa personāla ir cilvēki ar īpašām vajadzībām.
Rīgā atklāta pirmā kafejnīca Baltijā, kurā lielākā daļa personāla ir cilvēki ar īpašām vajadzībām.
Foto: Karīna Miezāja, kolāža: "LA.lv"

Rīgā atklāta pirmā kafejnīca Baltijā, kurā lielākā daļa personāla ir cilvēki ar īpašām vajadzībām. Lai gan Eiropā šāda tipa kafejnīcas jau darbojas, Latvijas kontekstā uzņēmums noteikti ir unikāls.

Turpmāk “RB Cafe” ik dienu taps kafija un gardi konditorejas izstrādājumi, kurus savām rokām gatavos un pasniegs apņēmīgi cilvēki ar intelektuālas attīstības vai funkcionāliem traucējumiem.

Lauž stereotipus par invaliditāti

Ne velti jaunatvērtās vietas devīze ir “īpaša vieta, īpašiem cilvēkiem”. Jo patiesi – nelielajā, bet mājīgajā kafejnīca Bruņinieku ielā valda īpaša atmosfēra.

Tajā darbojas deviņu cilvēku komanda, no kuriem seši ir invalīdi – sirgst ar intelektuālās attīstības traucējumiem, funkcionālām vai garīga rakstura problēmām.

Lai viss noritētu pēc iespējas raitāk un ērtāk, šiem darbiniekiem palīdz profesionāls konditors, sociālais darbinieks un atsaucīgais kafejnīcas vadītājs, kas ir arī idejas autors – Māris Grāvis.

“Esam radījuši vietu, ar kuras palīdzību vēlamies pierādīt apkārtējiem, ka arī cilvēki ar invaliditāti var integrēties darba tirgū un strādāt,” akcentē biedrības “Rūpju bērns” valdes priekšsēdētājs M. Grāvis.

Atverot kafejnīcu, viņš lauž stereotipus un aicina arī citus darba devējus sekot viņa piemēram, jo arī cilvēki ar īpašām vajadzībām var būt ļoti noderīgi darba tirgum. Īpaši mūsdienu situācijā, kad viscaur Latvijā uzņēmēji izjūt akūtu darbaspēka trūkumu.

Darbs konditorejā sākas septiņos no rīta, bet kafejnīca atvērta no pulksten 10.00. Kafijas mīļotājiem un gardēžiem izvēle liela – smalkmaizītes, kēksiņi, makarūni, rabarberu un speķa rauši, šokolādes brauniji, “Pavlovas” un citas kūkas.

Lai to visu pagatavotu un pasniegtu, daļa darbinieku strādā virtuvē kopā ar konditori, bet otra daļa – zālē, kur apkalpo klientus, klāj un novāc galdiņus. Arī kases sistēma ir vienkāršota.

Kafejnīcas vadītājs ir atteicies no skaidras naudas apgrozījuma, lai mazinātu ar to saistītos riskus un atvieglotu darbinieku ikdienu.

"RB Cafe" atklāšana Rīgā

Ratiņkrēsls strādāšanai nav šķērslis

Kafejnīcas atklāšanā satieku Diānu Ponaskovu – apņēmīgu sievieti, kas par spīti kustību traucējumiem un tam, ka ikdienā jāpārvietojas ratiņkrēslā, ir ieguvusi gan bakalaura, gan maģistra grādu Rīgas Stradiņa universitātē.

“Kafejnīcas vadītājs Māris man piedāvāja darbu šeit un es ar lielu prieku to pieņēmu. Uzņēmumā atbildu par komunikācijas un mārketinga daļu, tāpat strādāšu pie kases. Sagaidīšu mūsu viesus, kurus cienāšu ar kafiju un gardajiem konditorejas izstrādājumiem.”

Smaidīgā un laipnā Diāna norāda, Latvijā ir 8,6 procenti jeb 170 tūkstoši cilvēku ar invaliditāti, bet darba iespējas viņiem reti tiek dotas.

“Mūsu galvenais mērķis ir parādīt sabiedrībai, ka arī invalīdi ir spējīgi strādāt vaiga sviedros un darīt to ar lielu mīlestību. Iespējams, ka paskatoties uz mums, kāds nodomās: “Hei, bet viņi ir tieši tādi paši kā mēs!” Protams, ir funkcijas, kuras pildām mazliet lēnāk, bet kurš darbinieks ir perfekts? Uzskatu, ka darba devējiem ir vērts apzināt šo neizmantoto resursu, jo Latvijā ir ļoti daudz cilvēku ar īpašām vajadzībām, kas patiesībā ir ļoti talantīgi.”

“RB Cafe” ir sociālais uzņēmums, kas pavasarī saņēma finanšu institūcijas “Altum” piešķirto grantu, kuram pateicoties, kafejnīca varēja uzsākt savu darbību.

Saistītie raksti

“Finansējums sniedza mums iespēju atsperties, piemēram, iegādāties jaunas un modernas iekārtas konditorejas ceham,” atminas kafejnīcas vadītājs.

Taujāts, vai konkurence viņu nebaida, M. Grāvis atbild: “Pavisam noteikti neplānojam konkurēt ar tradicionālajām kafejnīcām vai ēstuvēm. Klienti, kas ciemosies mūsu kafejnīcā, visticamāk, to darīs, mērķtiecīgu motīvu vadīti, zinot, ka esam sociālais uzņēmums, kas dod iespēju strādāt cilvēkiem, kas ir mazliet īpašāki.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Palielina atbalstu ģimeņu mājoklim. Valsts garantiju varēs saņemt atkārtoti 1
2 dienas
LE
LETA
Ekonomika
Jūnijā turpinājās patēriņa cenu lejupslīde
3 dienas
LE
LETA
Ekonomika
Apmēram 2000 “Sadales tīkla” klientu Saulkrastos, Zvejniekciemā un Skultes pagastā traucēta elektroapgāde
3 dienas

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
“Zinu, kā jūtas rokzvaigznes uz skatuves, jo ceļmalās stāv cilvēki un aplaudē!” Pa Eiropu ar fortūnas džentlmeņiem 1
4 stundas
LA
LA.LV
Dabā
Sociālajos tīklos pārsteidz video, kā vējš daudzdzīvokļu namu pagalmā ar neticamu spēku nogāž milzīgu koku
2 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Pasaulē
Gunārs Nāgels: Par “Simpsoniem”, “bikšu lomām” un rasu vienlīdzību 2
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Pāvilostas mērs iepirkumos izkrāpj 236 159 eiro, bet KNAB samaksā smieklīgu sodu
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Korupcija vai nekompetence? Štelmahers atklāj patiesību par daudzkārt lietojamo higiēnisko masku iepirkumu
Intervija 14 minūtes