“Askania-Nova biosphere”
“Askania-Nova biosphere”
Ekrānšāviņš. Twitter.

FOTO. Krievijas kara noziegumi – izdedzināti Ukrainas dabas rezervāti, pārbaidīti dzīvnieki, noslāpušas zivis, galēji piesārņota zeme 50

Februārī Ukrainā dabas rezervātā “Askania-Nova biosphere”, kas atrodas uz laiku okupētajā Hersonas apgabalā, notika vietēja mēroga traģēdija – tur gāja bojā 23 rezervāta strausi. Tā kā ar Ukrainas veterinārajiem dienestiem sazināties nebija iespējams, putnu atlieku paraugi bija jānosūta uz Čapļinkas veterinārmedicīnas slimnīcu, kas darbojās zem Krievijas karoga. Tās tā dēvētie eksperti tālāk nosūtīja šos paraugus uz Krimas laboratoriju, kas pasludināja savu spriedumu: putnu gripa, tā raksta vietne ukraineworld.org.

Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju? 126
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus 12
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Lasīt citas ziņas

Avotu ziņotais žurnālistiem liecina, ka putni, iespējams, nomiruši pavisam cita iemesla dēļ. Taču noskaidrot, kas patiesībā notika, okupācijas dēļ ir pilnīgi neiespējami. Okupācijas varas iestādes 23. februārī izsludināja stingru karantīnu Askania-Nova un 10 kilometru rādiusā ap to pēc it kā putnu gripas uzliesmojuma. Neskatoties uz to, paši okupanti nekad neievēroja nekādus karantīnas ierobežojumus.

Askania-Nova ir dabas liegums ar stepi.

CITI ŠOBRĪD LASA
Sumbri.
Foto. Ivan Tykhyi

20. martā kļuva skaidrs, ka tā sauktā ciema un tā apkārtnes karantīna ir pilnībā izdomāta. Ar helikopteru ieradās augsti Krievijas viesi, un, piesakot sevi kā biosfēras dabas lieguma direktoru, tos sagaidīja kāds svešs, Krievijas iecelts cilvēks. Viesi mierīgi staigāja pa dabas liegumu, it kā tur nebūtu izsludināta karantīna. Arī Krievijas karaspēks jutās ērti, atrodoties tur.

Okupācijas varas iestādes neieviesa nekādus karantīnas pasākumus, un tikko pasludinātais “direktors” pat paziņoja, ka gatavojas attīstīt tūrismu.

Iedzīvotājiem licies, ka Askania-Nova nav vairs starptautiski nozīmīga dabas aizsardzības un pētniecības iestāde, bet izklaides vieta.

Neskatoties uz šā brīža problēmām, tās darbinieki turpina rūpēties par tūkstošiem hektāru aizsargājamās teritorijas.

Stepes gan nekad nav izraisījušas īpašu okupantu interesi. Viņiem tā nav nekas vairāk kā zāle nebeidzamos laukos, un viņu rīcība to apstiprina. Kopš 2022.gada 23.oktobra krievi gan ciemata, gan dabas lieguma teritorijā ir izvietojuši militāro tehniku un paziņojuši par visa ieņemtajā teritorijā esošā valsts īpašuma tā saukto nacionalizāciju.

Starp pirmajām lietām, ko iebrucēji no dabas lieguma izlaupīja, bija divas automašīnas, traktors ar piekabi, dažas izpētes iekārtas, kā arī Dabas lieguma Valsts aizsardzības dienestam piederošie šaujamieroči. Viņi arī bloķēja piekļuvi daļai dendrārija, sāka braukt ar savu smago tehniku pa aizsargājamajām stepju teritorijām un rakt tur tranšejas.

2022. gadā okupanti izraisīja trīs ugunsgrēkus Askanias-Novas rezervāta teritorijā, nodega gandrīz 1,4 tūkstoši hektāru. Militārās

Tarpāni Ascania-Nova dabas parkā Ukrainā
Foto. Scanpix/Ivan Tykhyi
lidmašīnas nepārtraukti lidojušas virs aizsargājamās teritorijas nelielos augstumos, izraisot savvaļas dzīvniekos paniku un pat dažkārt dzīvnieki no stresa un bailēm gājuši bojā.

Pastāv arī bažas, ka krievu okupanti gatavojas pārvietot jeb nozagt dzīvniekus no dabas lieguma, aizvedot uz Krieviju.

Piemēram, 2022. gada novembra sākumā, pirms Hersonas atbrīvošanas, iebrucēji izlaupīja nelielu vietējo zoodārzu, bet 17. decembrī viņi izveda dzīvniekus no minizooloģiskā dārza, kas atradās Kahovkas pilsētā.

Dabas liegumā ir aptuveni 1 500 pārnadžu no visas pasaules, tie tiek turēti savvaļā. Tie ir pielāgojušies Ukrainas stepju klimatam daudzās paaudzēs.

Tāpēc tās nav Āzijas, bet gan Ukrainas antilopes, Prževaļska zirgi, zebras, sumbri. Ja ar viņiem kaut kas notiks, jauniem iedzīvoties šajā vietā vairs nebūs iespējams, un tiks zaudēts liels dzīvnieku skaits, kas vairāk nekā simts gadu laikā aklimatizējušies. Daudziem dzīvniekiem nepieciešama arī īpaša diēta. Dabas lieguma darbinieki šo pārtiku vākuši saviem spēkiem, taču tās viņiem pietiks ilgākais līdz šī gada rudenim.

Turklāt dabas liegums ir ļoti atkarīgs no elektrības, – vietējais dendrārijs katru dienu ir jālaista no artēziskām akām.

Ja tā laistīšana apstāsies, sausajā stepju klimatā aizies bojā visi koki un krūmi, un gleznainie ezeri izžūs.

Ziedotāji turpina sniegt nozīmīgu palīdzību šim un citiem dabas liegumiem. Tomēr pat ar šo palīdzību ir maz ticams, ka visas dabas lieguma iekārtām izdosies pārdzīvot Krievijas okupāciju, jo ikmēneša naudas fonds Askania-Novā ir aptuveni 2 miljoni UAH. Tur nav iekļautas izmaksas par teritorijas uzturēšanu, degvielu un nepieciešamajiem medikamentiem dzīvniekiem un augiem. Lielākie draudi dabas liegumam vēl tikai priekšā.

Lai atbrīvotu Askania-Nova, būtu jāatbrīvo visi Ukrainas dienvidi, un

tā kā tā atrodas netālu no administratīvās robežas ar Krimu, dabas liegums būtu viena no pēdējām vietām, kas tiktu atbrīvota.

Šis un citi dabas parki Ukrainā ar unikāliem vēstures pieminekļiem katru dienu tiek apšaudīti ar visdažādākajiem ieročiem, tāpēc nav iespējams pilnībā novērtēt kaitējuma mērogus.

Nav izdevies saskaitīt zivju populācijām nodarītos postījumus, kas īpaši saistīti ar krasu ūdenskrātuves ūdens līmeņa pazemināšanu, vietām krasta līnija atkāpusies par 17 metriem, ūdens līmenis pazeminājies par 3,18 metriem,

kas līdz šim nekad nebija novērots visa Kahovkas rezervuāra pastāvēšanas laikā.

Zinātnieks Ivans Rusevs pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā “Limans Tuzly” lagūnu nacionālajā dabas parkā netālu no Primorskes ciema no nosusinātās ūdenstilpes velk ārā beigtu delfīnu. Tādu tur ir daudz
Foto. Dimitar DILKOFF / AFP

“Es redzēju milzīgu daudzumu nesprāgušas munīcijas, tā izmētāta pa tranšejām, nocietinājumiem, pa nocirstiem kokiem un nodegušo stepi. Ja pārējais parks izskatās tā, tad tā ir īsta katastrofa. Tomēr es joprojām ceru, ka iebrucēji savus nocietinājumus ierobežoja tikai gar ceļiem un tiltiem, nevis stepes dziļumos, tāpēc, iespējams, postījumi tur nav tik lieli. Taču par to varam runāt tikai pēc parka atmīnēšanas un apsekošanas,” saka parka pārstāvis.

Aptuveni 1000 hektāru parka zemes ir mīnēta, pilna ar nesprāgušu munīciju, ir skarti un iznīcināti daudz augu no Sarkanās grāmatas,

vēl jāpēta, cik kokus okupanti ir izpostījuši, rokot savas zemnīcas un izlejot dīzeļdegvielu.

Pēc viņa teiktā, daudz grūtāk ir runāt par situāciju dabas liegumos Hersonas un Mikolajavas apgabalu kreisajā krastā, kas joprojām atrodas okupācijas apstākļos. Kauju izraisītos ugunsgrēkos ir nodegušas milzīgas Melnās jūras biosfēras dabas rezervāta zemes un Oleshky Sands un Lejas Dņipro nacionālo dabas parku teritorijas.

Ugunsgrēkus okupanti neļāva dzēst.

SAISTĪTIE RAKSTI

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik gadi ir jānostrādā, lai varētu saņemt valsts garantēto minimālo pensiju?
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Kokteilis
“Man likās, ka šādi ģērbjas tikai Kirkorovs” – Jāņa Zuzāna mīļotā sieviete uz pirmizrādi ierodas ģērbusies luksusa zīmolos “no galvas līdz kājām”
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Lasīt citas ziņas
Vai Rietumi ar nodomu Ukrainai piegādā bojātu militāro tehniku?
Avārijas dēļ slēgta satiksme uz Vidzemes šosejas virzienā uz Ādažiem
Streičs: Latgale ir valsts drošības jautājums. Tur būs pirmie upuri, ja nāks tanki
FOTO. Ķirbji, kūkas, sieri, kartupeļi un citi rudens labumi – visīstākā latvietības sajūta un garša Straupes Zirgu pasta tirdziņā
Slovākijas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi pret palīdzību Ukrainai noskaņotā partija
18:40
Kokteilis
Esi gatavs negaidītiem likteņa pavērsieniem! Horoskopi 2.oktobrim
18:33
Judins par tiesiskās palīdzības līgumu ar Krieviju: Labāk dzīvot bez tāda līguma
18:10
It kā nogalinātais Krievijas admirālis “augšāmceļas” un runā video intervijā
Latvijas iedzīvotājus brīdina par došanos uz Turciju, aicinot izvairīties no no masveida pulcēšanās vietām
“Ļoti liela un dziļa brūce. Par to nerunā un nejoko.” Ir kāda tēma, par ko nevajadzētu runāt, latviešiem satiekot lietuviešus
Problēma jau nav viens Putins. Problēma ir visā krievu tautā. Saruna ar Ukrainas žurnālistu Dmitriju Gordonu
Dārzs
Gribu pavairot lavandas krūmus! Ir divi veidi, kā to izdarīt
Rīgā krīt pasaules rekordi jūdzes skrējienā
Kokteilis
“Tas tā kā tāds standup comedy pasākums domāts?” – Didrihsone lasīs lekciju, soctīklu lietotāji neslēpj savu izbrīnu
Jānis Vimba: Es neuzskatu, ka mūsdienās ir iespējama tāda virzība, kā kādreiz Tautas fronte
Receptes
Cik ilgi un kādā temperatūrā drīkst sautēt vistu, lai tā nepaliek sausa?
Oktobra pirmajā nedēļā laika apstākļus Latvijā noteiks ciklonu darbība. Ko sola sinoptiķi?
Ielu intervijas: Kāda pensija jums šķistu pietiekama? Vai būtu gatavs maksāt lielākus nodokļus, lai saņemtu lielāku pensiju?
Kokteilis
“Kaut kāds ārprāts” – Magones kavalieris no Londonas nosauc viņu par slepkavu
Uzdodoties par bērniem, no senioriem divos mēnešos izkrāpj vairāk nekā 30 000 eiro
Jautā skatītājs: vai veselības apdrošināšanas polises īpašniekiem arī būs jāmaksā par analīzēm?
Kokteilis
Esi gatavs negaidītiem likteņa pavērsieniem! Horoskopi 2.oktobrim
Pieaug Krievijas specdienestu agresīvu operāciju risks Latvijā
VIDEO. “Mēs pastāvam tik ilgi, kamēr mēs apspiežam citus.” Krievs skaidro, kāpēc Krievija nevar iztikt bez karošanas
Traģiska diennakts uz Latvijas auto ceļiem: satiksmes negadījumos gājuši bojā trīs cilvēki, tostarp divi jaunieši
Patīkami jaunumi hipotekāro kredītu maksātājiem! Tiek virzīts likumprojekts, ar ko plānots palīdzēt 127 00 Latvijas ģimeņu
Receptes
Baravikas saldā krējuma mērcē ar kartupeļu klimpām
ASV kādai sievietei četru gadu laikā dabiskās dzemdībās piedzimušas trīs meitas – visas 3. septembrī
Šogad krituši apjomīgākā pasūtījuma uz mājām rekordi. Kāds bijis lielākais pirkums?
Saruna ar Latvijas hokeja izlases aizsargu Jāni Jaku: “Galvenais ir daudz strādāt”
IDB rosina apsūdzēt Rīgas pašvaldības policistu par nepamatotu vardarbību pret privātpersonu