Melbārde: Mēs nekādā gadījumā nedrīkstam ietekmēt izglītības kvalitāti un līdz šim paveikto ar skolotāju algām 0
TV24 raidījumā “Dienas personība” izglītības un zinātnes ministre Dace Melbārde (JV) uzsvēra, ka, neskatoties uz valsts līmenī iecerētajiem taupības pasākumiem, izglītības nozarei nepieciešams ne tikai saglabāt esošo budžetu, bet arī nodrošināt papildu līdzekļus, lai turpinātu uzsāktās reformas un saglabātu izglītības kvalitāti. Viņa norāda, ka sarunas ar valdību un sociālajiem partneriem gan bijušas visai sarežģītas.
“Sāksim ar to, ka budžeta sarunas joprojām norit, mēs nevaram pateikt gala rezultātu šobrīd. Izglītības zinātnes ministrija ļoti nopietni uztver valstī paziņotos taupības pasākumus, bet tā nopietnā uztveršana ir arī tāda, ka mēs gan valdībā, gan sarunās ar sociālajiem partneriem argumentējam, kāpēc ir jābūt ļoti uzmanīgiem, veicot kaut kādus samazinājumus izglītības budžetā,” norādīja Melbārde.
Viņa uzsver, ka galvenais ir nepieļaut negatīvu ietekmi uz jau sasniegto: “Mēs nekādā gadījumā nedrīkstam ietekmēt izglītības kvalitāti. Mēs nedrīkstam ietekmēt līdz šim paveikto skolotāju algu celšanā, tāpēc tās sarunas ir bijušas diezgan sarežģītas.”
Pēc Melbārdes teiktā, līdz šim ir izdevies panākt vienošanos, ka Izglītības un zinātnes ministrijas budžets netiks samazināts vairāk kā par astoņiem miljoniem eiro. Vienlaikus ministre uzsver, ka budžeta sarunas neattiecas tikai uz izdevumu ierobežošanu, bet arī uz nepieciešamajiem ieguldījumiem.
“Izglītības un zinātnes ministrija ir viena no tām, kas cīnās arī par budžeta palielinājumu citās pozīcijās, jo programmas skolā ieviešanu neviens nav atcēlis. Mēs joprojām ejam uz priekšu ar šo pārmaiņu, jauna finansēšanas modeļa ieviešanu Latvijā,” norādīja ministre.
Melbārde skaidroja, ka jau no šā mācību gada nepieciešami papildu līdzekļi pedagogu algu sabalansēšanai un atbalsta personāla nodrošināšanai: “Mums papildus ir nepieciešami 6,4 miljoni, lai sabalansētu pedagogu algas un lai papildus ieguldītu atbalsta personālā skolās.”
Kā norādīja ministre, izglītības nozare nedrīkst tikt uzlūkota tikai kā izdevumu pozīcija – tās attīstība ir ieguldījums valsts nākotnē.
“Mēs esam vieni no tiem, kuriem ir jāpierāda, kāpēc izglītībā, neskatoties uz to, ka ir taupības pasākumi, ir jāturpina ieguldīt,” uzsvēra Melbārde.