Foto: Pixabay

Gada depresīvākā diena jeb Zilā pirmdiena šogad ir 15. janvārī. Vai tiešām ir pamats satraukumam? 39

Visā pasaulē par Zilo pirmdienu tiek uzskatīta janvāra trešā pirmdiena, kas šogad iekrīt tieši šodien – 15. janvārī. Tā tiek uzskatīta par dienu, kam piedēvē virkni negatīvu sajūtu, bet vai tam ir kāds loģisks izskaidrojums?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
15 saderīgākie zodiaka zīmju pāri: viņiem ir pa spēkam radīt ideālu ģimeni
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara 44
Krievijas “lācis” Putins asina nagus, lai sagrābtu arvien vairāk Eiropas uzņēmumu
Lasīt citas ziņas

Par galvenajiem emocionālajiem iemesliem šīs dienas skumjumam tiek uzskatīts tas, ka Ziemsvētku emocijas jau ir izplēnējušas, Jaunā gada apņemšanām pamazām tiek atmests ar roku, bet pavasaris vēl ir gana tālu.

Terminu Zilā pirmdiena 2004. gadā ieviesa psihologs Klifs Ārnāls, tiesa gan, to viņš izdomāja saistībā ar ceļojumu firmas Sky Travel lūgumu palīdzēt izdomāt šīs kompānijas reklāmas kampaņas galveno elementu. Viņš veica dažādus aprēķinus, izvirzīja pieņēmumus un noteica, ka tieši šī ir gada depresīvākā diena. Minētā ceļojuma aģentūra šo izmantoja kā iemeslu mudināt cilvēkus iegādāties ceļojumus, lai mazinātu dienas negatīvo noskaņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nekur zinātniski gan šī psihologa pieņēmumi netika apstiprināti, tāpēc citi eksperti pilnībā noraida šo ideju, tomēr daudzās valstīs šī Zilā pirmdiena tik un tā cilvēkus satrauc, mediji par to raksta, tādējādi satraukums palielinās.

Pētnieki, kas analizējuši šīs dienas statistiku, secinājuši, ka tajā nav tendence palielināties nelaimes gadījumu, nāvju, avāriju vai citu ļoti skumju notikumu skaitam.

Tiesa gan, neviens arī nenoliedz, ka janvāris cilvēkiem emocionāli nav viegls periods, daudzi pastiprināti izjūt depresiju un trauksmi. Dienasgaismas trūkums, samazinātas fiziskās aktīvitātes, īsākas dienas, vairāk brīva laika – šie ir faktori, kas cilvēkiem liek justies sliktāk.

LA.LV jau iepriekš rakstījām, kā cīnīties ar šo pēcsvētku depresiju. Ja tā ir iestājusies, tad svarīgi būtu saprast, par ko ir šīs skumjas. Ja gribas raudāt, vajag paraudāt, bet jāsaprot, par ko es tagad raudu, vai par to, ka esmu pārguris gatavojot deviņus ēdienus un uzņemot viesus, par to, ka gada notikumu un emociju “bilance” nav tāda kā gribētos, par to ka nav notikušas kārotās pārmaiņas, vai par to, ka ir jāatgriežas darbā?

Īpaši gadu mijā cilvēki ļoti kāro pēc pārmaiņām darbā, ģimenē un attiecībās, bet, lai tās notiktu, īsti nekādas aktīvas darbības neveic. Lai notiktu pārmaiņas, mums pašiem ir aktīvi jārīkojas – lai piepildītos vēlmes, tās ir skaidri jāapzinās, jāizvērtē un jāsagatavo plāns, kā tās piepildīt. Šis process prasa piepūli, un tā ir mūsu personīgā atbildība rūpēties, lai virzītos uz priekšu un apzināti izvēlētos to, kas nāk mums par labu.

Reklāma
Reklāma

Pētījumi pierāda, ka cilvēki, kuri ir vairāk iesaistījušies brīvā laika, brīvprātīgā darba vai labdarības aktivitātēs un aizpildījuši savu ikdienu ar nodarbēm, kuras rada prieku viņiem un citiem, biežāk izjūt laimes sajūtu un ir apmierinātāki ar savu “pelēko” ikdienu, jo šī ikdiena vairs nav tik “pelēka”- tā ir “krāsaina” un tajā ir vairāk pozitīvu notikumu.

Lai cīnītos ar negatīvu noskaņojumu, viens no psiholoģiskiem vingrinājumiem ir dienas beigās mēģināt nosaukt trīs pozitīvas lietas, kas šodien ir notikušas, par kurām var pateikt paldies, kuras ir devušas gandarījumu – tas ir veids, kā savu negatīvo skatījumu uz notiekošo kopumā, vērst uz pozitīvo pusi.

LA.LV Aptauja

Vai janvārī jūtaties sliktāk un depresīvāk nekā citos gada mēnešos?

  • Jā, to novēroju katru gadu
  • Jā, bet tas ir izteikti tieši šogad
  • Nē, mani tas neietekmē
  • Nezinu, cenšos par to nedomāt

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.