Foto: Itar-Tass/Scanpix/LETA

Iedzīvotājus sadala trīs līmeņos. Vai nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības? 449

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Lasīt citas ziņas

Kovidu pārslimojušie, kuriem aizritējušas 180 dienas pēc sākotnējā pozitīvā testa, kā arī vakcinētie cilvēki Latvijā no šodienas var apmeklēt publiskos pasākumus, uzrādot savu sertifikātu, neievērojot divu metru distanci un nelietojot sejas masku.

Taču ar nosacījumu, ka apmeklētāju vidū nav nevienas nepotētas personas, kā arī tādas, kura uz pasākumu ieradusies ar negatīvu kovida testu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Ja pasākumā ieradies kāds ar negatīvu kovida testu, tad Veselības ministrijas (VM) noteiktais zaļais jeb epidemioloģiski drošais līmenis kļūst par dzelteno jeb daļēji drošo, kad jālieto sejas maskas, jāievēro distance, sēdvietas tiek personalizētas, telpā drīkst atrasties ne vairāk par 300 cilvēkiem un ne ilgāk par četrām stundām.

Savukārt ārā rīkotajiem pasākumiem daļēji drošajā līmenī nav noteikts laika limits, bet tur atļauts pulcēties jau plašākam ļaužu lokam – līdz 500 personām. Līdzi var ņemt arī bērnus un pusaudžus.

Tiesa, ja pusaudzis ir sasniedzis 12 gadu vecumu, viņam ir jābūt vai nu vakcinētam, vai pārslimojušam, vai testētam un rezultātam jābūt negatīvam.

VM noteiktais nedrošais epidemioloģiskais līmenis ir mūsu ikdiena, kad nav atļauts rīkot publiskus pasākumus, ja starp vakcinētajiem, pārslimojušiem un testētiem ir arī nepotēti cilvēki.

“Mēs nevaram identificēt un pārliecināties, vai cilvēki ir viens otram droši,” sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts.

Tāpēc šai “raibajai” publikai ir jāiztiek ar privātiem pasākumiem telpās līdz 10 cilvēkiem tikai no divām mājsaimniecībām.

Ārpus telpām uz kāzām, kristībām, dārza svētkiem un citiem notikumiem drīkst kopā sanākt līdz 20 cilvēkiem no dažādām mājsaimniecībām.

Nav tā, ka nepotētie ir pilnībā izslēgti no sabiedrības, jo viņiem, ievērojot distanci un uzliekot mutes un deguna aizsegu, ļauts apmeklēt āra terases, muzejus, bibliotēkas, tirdziņus, veikalus.

Kāzās – ne vairāk par 20 personām

“Ja tiek rīkots kāds seminārs, piemēram, viesu namā, tad semināra rīkotājs vienojas ar viesu nama īpašnieku par to, kādā režīmā pasākums tiks rīkots – vai tas ir drošais vai daļēji drošais režīms.

Zaļajā režīmā tiek organizēta sertifikātu pārbaude, bet dzeltenajā režīmā dalībniekiem tiek pateikts, ka ir jāveic tests vai nu iepriekš, vai pasākuma vietā, ko iespējams izdarīt, vienojoties ar laboratorijām,” skaidroja Pavļuts.

Testu pieaugušajiem līdz 1. augustam, bet jauniešiem no 12 gadu vecuma līdz 1. septembrim apmaksās no valsts budžeta līdzekļiem.

Kāpēc, piemēram, seminārā, kur pulcējas vakcinēti un kovidu pārslimojuši cilvēki, drīkst pulcēties neierobežots cilvēku skaits, bet, piemēram, kāzas šādā situācijā nevar svinēt vairāk par divdesmit personām?

“Organizētiem pasākumiem ir organizators, kurš uzņemas atbildību par sertifikātu pārbaudi. Šādā gadījumā drīkst noteikt neierobežotu dalībnieku skaitu, jo pasākums norit drošā režīmā.

Reklāma
Reklāma

Savukārt privātie pasākumi notiek neorganizētā vidē, tāpēc tur nav atļauts liels cilvēku skaits, bet mēs skatīsimies, kā tā situācijas veidojas, un varbūt to varēs darīt citādi,” atbildēja veselības ministrs.

Kā dabūt sertifikātu

Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Diāna Nagle norādīja, ka jau no 1. jūnija ir pieejami trīs veidu Covid-19 sertifikāti – testēšanas, pārslimošanas un vakcinācijas. Lai apskatītu savu digitālo Covid-19 sertifikātu, tīmekļvietnē “covid19sertifikats.lv” jānospiež poga “Apskatīt savus sertifikātus” un nepieciešams autentificēties ar kādu no drošas piekļuves līdzekļiem.

Sistēmā jāpieprasa savs sertifikāts un jāsaglabā datorā vai vied­ierīcē. Līdzīgā veidā sertifikātu var arī izdrukāt.

No šodienas ir pieejama mobilā aplikācija “Covid19VerifY”, kas atvieglos sertifikāta skenēšanu. Bet ko darīt, piemēram, tiem cilvēkiem, kuriem nav iespēju digitālā veidā saņemt savu sertifikātu?

“Ir cienījama vecuma ļaudis, kas tiek galā ar viedierīcēm, bet, ja ir grūtības ar tehnoloģijām, un tās var būt jebkurā vecumā, tāpēc ir iespējams digitālos sertifikātus saņemt izdrukātā veidā.

Ministrijai ir vienošanās ar klientu apkalpošanas centriem pašvaldībās, to var izdarīt arī ārstniecības iestādes,” skaidroja Pavļuts. Ja ir kādi jautājumi par digitālo sertifikātu, tad var zvanīt 8303 vai vērsties elektroniski NVD.

Kā uz muzejiem un bibliotēkām?

Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone informēja, ka no šodienas vakcinētas un kovidu pārslimojušas personas bez jebkāda skaita ierobežojuma vakcinēta vai kovidu pārslimojuša gida vadībā drīkst rīkot ekskursijas muzejos.

Pārējie cilvēki gan bibliotēkas, gan muzejus, gan citas kultūras vietas drīkst apmeklēt, lietojot sejas un deguna aizsegu, ievērojot distanci, turklāt uz vienu personu ir jābūt 25 kvadrātmetriem.

No šodienas arī amatieru kolektīvi var piedalīties dažādos pasākumos, saņemot tās pašas priekšrocības, kas pienākas zaļajā drošības līmenī, un ierobežojumus, kas skar daļēji drošo līmeni.

Ja amatieru kolektīvā ir bērni, kas nav slimojuši, un jaunieši, kas nav potēti, tad mēģinājumus drīkst rīkot tikai ārpus telpām.

Šodien valdība lems par ceļošanas noteikumiem, kurus arī plāno izstrādāt labvēlīgākus tieši vakcinētiem cilvēkiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.