Foto-LETA

Jaunas iespējas miomas ārstēšanā 1

Statistika ir nepielūdzama – dzemdes mioma ir visbiežāk sastopamais labdabīgais reproduktīvās sistēmas audzējs sievietēm. Mioma ir līdz pat 40% sieviešu vecumā no 35 līdz 55 gadiem.

VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
Lasīt citas ziņas

Dzemdes miomai ir virkne simptomu, kurus sievietes sākotnēji mēdz nesaistīt ar audzēju un ignorē ķermeniskās izjūtas, tomēr 20-25% sieviešu miomas obligāti ir jāārstē vai pat jāoperē, jo simptomi ir smagi un ievērojami pasliktina dzīves kvalitāti. Tie ir – smaga dzemdes asiņošana, anēmija jeb būtisks dzelzs trūkums organismā, sāpes, bieža urinēšana vai urīna nesaturēšana un neauglība.

Aprēķināts, ka Eiropas Savienībā ik gadu tiek veiktas aptuveni 300 000 dzemdes miomu ķirurģiskas operācijas, no tām apmēram 230 000 ir histerektomijas jeb ķirurģiskas dzemdes izņemšanas. Latvijā ik gadu vidēji 700 – 1000 sievietēm tiek veiktas dzemdes miomu operācijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzemdes miomas ārstēšana tagad būs vēl veiksmīgāka

Līdz šim zāles, kas paredzētas dzemdes miomas izraisītu simptomu mazināšanai un ārstēšanai pirms operācijas, varēja lietot tikai 3 mēnešus, t.i. vienu terapijas kursu. Šāda trīs mēnešu kursa rezultātā ievērojami samazinās miomas izmēri, kā arī asiņošana, un efekts saglabājas vismaz 6 mēnešus pēc terapijas pārtraukšanas.

Pamatojoties uz jaunākajiem pētījuma datiem, 2014.gadā Eiropas Komisija (EK) ir apstiprinājusi papildinājumus šo zāļu aprakstā, pieļaujot atkārtotu 3 mēnešu ārstēšanas kursu. Ārstējot dzemdes miomu, ar ulipristāla acetātu saturošo medikamentu, terapija var būt 2 ārstēšanas kursi ar pārtraukumu starp tiem.

Dr. Dace Matule, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente:„Dzemdes miomas ir nozīmīga veselības problēma sievietēm arī Latvijā, tālab šī iespēja, vēl vairāk uzlabot ārstēšanas rezultātus, ikvienam ārstam ir ļoti nozīmīga. Ulipristāla acetāts ir praktiski vienīgā terapija, kas paredzēta vidēju un smagu dzemdes miomas simptomu ārstēšanai. Ārstēšanas kursa pagarināšana daudzām sievietēm sniegs lielu ieguvumu – novērsīs stipro asiņošanu un mazinās miomas izmērus, tādejādi, attālinot nepieciešamību pēc operācijas. Ņemot vērā, ka mioma skar ne tikai sievietes pirms menopauzes laikā, bet arī jaunas sievietes, kuras vēl plāno ģimeni, šie ir ļoti būtiski ieguvumi.”

 

Eiropas Ginekologu biedrības 10.kongresā 2013.gada 18.septembrī tika prezentēti PEARL III pētījumā iegūtie dati par dzemdes miomas medikamentu, kas satur aktīvo vielu ulipristāla acetātu. Pētījuma rezultāti pierādīja, ka atkārtotam ārstēšanas kursam ar ulipristāla acetātu ir noturīga iedarbība. Asiņošanas samazināšanās sievietēm pēc pirmā ārstēšanas kursa bija 79,5%, pēc otrā ārstēšanas kursa 88,5%. Dzemdes miomas apjoma samazināšanās bija -49,9% pēc pirmā ārstēšanas kursa un -63,2% pēc otrā ārstēšanas kursa.

„Mēs esam gandarīti par nozīmīgo progresu, jo tas nozīmē ārstiem lielākas izvēles iespējas, ārstējot vidējus un smagus dzemdes miomas izraisītus simptomus,” norādījis Gedeon Richter Plc vadītājs Ēriks Bogšs (Erik Bogsch).

Fakti par miomu

Izplatība

Dzemdes mioma (zināma arī kā leiomioma) ir visbiežāk sastopamais labdabīgais reproduktīvās sistēmas audzējs sievietēm reproduktīvajā vecumā. Mioma sastopama līdz pat 40% sieviešu vecumā no 35 līdz 55 gadiem. Eiropas Savienībā mioma ir 24 miljoniem sieviešu, bet Ziemeļamerikā to skaits sasniedz 20 miljonus.

Kas veicina miomas veidošanos, nav precīzi zināms, taču pastāv sekojoši riska faktori:

 • Iedzimtība: ja Jūsu mātei vai māsai ir mioma, Jums ir paaugstināts risks, ka mioma veidosies.
 • Rase: Dzemdes mioma biežāk sastopama melnādainajām nekā baltās rases sievietēm.
 • Aptaukošanās: Sievietēm ar ķermeņa masas indeksu virs normas ir paaugstināts risks miomas attīstībai.
 • Grūtniecība un dzemdības: Pētījumi liecina, ka grūtniecībai un dzemdībām ir pasargājoša ietekme, un tas, iespējams, var mazināt dzemdes miomas veidošanas risku.

Diagnoze

Ginekologs dzemdes miomu parasti atklāj iegurņa vai vaginālās ultrasonogrāfijas pārbaužu laikā.

Pastāv trīs dažādi miomas paveidi, kurus nosaka to atrašanās vieta dzemdē:

 1. Subserozas miomas lokalizācija ir uz dzemdes ārsienām, augot uz ārpusi. Šādas miomas parasti neietekmē menstruācijas, kā arī nerada pārmērīgu menstruālo asiņošanu, taču tās var radīt sāpes, spiežot uz citiem orgāniem.
 2. Intramurāla mioma aug dzemdes sienā, liekot tai izplesties. Šādu dzemdes augšanu kļūdaini var noturēt par svara pieaugumu vai grūtniecību. Šis ir visizplatītākais miomas paveids, simptomi ietver smagu menstruālu asiņošanu, sāpes iegurnī un muguras sāpes, biežu urinēšanu un spiedienu iegurnī.
 3. Submukoza mioma aug dzemdes iekšējā sienā un var radīt smagu menstruālu asiņošanu ar gariem menstruālajiem cikliem. Šis ir visretāk sastopamais miomas paveids.

Pazīmes un simptomi

Saslimšana ar dzemdes miomu ir daudzšķautnaina, tai raksturīgs plašs simptomu spektrs, kam var būt nopietna ietekme uz dzīves kvalitāti. Galvenie simptomi ir smaga menstruāla asiņošana, anēmija, sāpes vēderā un spiediena sajūta, biežāka urinēšana un neauglība.

Tāds simptoms, kā smaga menstruāla asiņošana, var novājināt sievieti. Tam ir sekas fiziskā, sociālā un finansiālajā ziņā (piemēram, zemāki nodarbinātības rādītāji, biežāki darba kavējumi un zaudēti ienākumi).

Šobrīd pieejamās ārstēšanas iespējas

Ārstēšanas mērķis, samazinot miomas mezglu apjomu, ir atvieglot slimības simptomus. Ārstēšanas metodes izvēle atkarīga no sievietes vecuma un tā, vai viņa vēlas saglabāt fertilitāti un vai arī viņa grib izvairīties no tādas ķirurģiskās iejaukšanās kā, piemēram, histerektomija.

Dzemdes miomas galvenā ārstēšanas metode ir tādas ķirurģiskas operācijas kā :

 • Histerektomija. Lai arī lielākā daļa histerektomiju tiek veiktas, lai atbrīvotos no simptomātiskiem miomas mezgliem, pētījumi liecina, ka ne visas sievietes jūt veselības uzlabojumus pēc dzemdes izņemšanas operācijas. Kādā no pētījumiem konstatēts, ka gandrīz astoņi procenti sieviešu 24 mēnešus pēc histerektomijas cieta no tiem pašiem simptomiem.
 • Dzemdes artēriju embolizācija: Dzemdes asinsvados tiek ievadītas nelielas daļiņas, bloķējot asins plūsmu un izraisot miomas mezgla samazināšanos. Lai arī šī metode tiek atzīta par efektīvu simptomu izskaušanā, miomas mezgli var atjaunoties.
 • Miomektomija: Šajā gadījumā tiek izņemti tikai dzemdes miomas mezgli, saglabājot dzemdi. Lai arī tiek saglabāta fertilitāte, miomas mezgli tomēr vēlāk var atjaunoties.
 • Magnētiskās rezonanses – ultrasonogrāfijas kontrolēta manipulācija: ar fokusētu ultraskaņas staru miomas mezglu uzkarsē līdz 60-80°C un termiski apstrādā. Procedūru kontrolē ar magnētiskās rezonanses attēla palīdzību.

 Preoperatīvā medikamentozā ārstēšana

 Ārstēšana ar medikamentiem pirms operācijas palīdz mazināt simptomus:

SAISTĪTIE RAKSTI
 • Gonadotropā atbrīvotājhormona agonisti (GnRH): Šo hormonālo ārstēšanas metodi pirmo reizi apstiprināja 1995.gadā. Mioma tiek ārstēta, samazinot estrogēna un progesterona līmeņus un panākot pārejošu menopauzes stāvokli. Apturot menstruācijas, miomas mezgli sarūk, un anēmija nereti samazinās. Ārstēšanas nedrīkst pārsniegt sešus mēnešus. GnRH agonisti rada hipoestrogēniskus simptomus, tostarp kaulu blīvuma samazināšanos.
 • Selektīvo progesterona receptoru modulatori (SPRM): Šis jaunās klases medikaments iedarbojas, atgriezeniski bloķējot progesterona receptorus dzemdē, nomācot augšanu un ierosinot miomas mezglu saraušanos. Kā teikts the New England Journal of Medicine publikācijā, 12 nedēļu reizi dienā perorāla terapija (vs GnRH agonistu injekcijām) efektīvi aptur dzemdes asiņošanu, mazina anēmiju un liek sarauties miomai pirms plānotās operācijas. Līdz ar to tiek uzlabota dzīves kvalitāte un novērojamas mazāk menopauzes blaknes salīdzinājumā ar GnRH agonistiem. Ņemot vērā to, ka PEARL III pētījumā un tā pagarinājumā tika iegūti labvēlīgi efektivitātes un drošības rādītāji, Eiropas Savienības valstīs dzemdes miomas ārstēšanai ir saņemta atļauja ulipristāla acetāta 5 mg tablešu lietošanai diviem 3 mēnešu ārstēšanas kursiem.

Kā informē farmācijas kompānija Gedeon Richter, Latvijā medikaments miomas ārstēšanai ir pieejams no 2012.gada augusta.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēteris Apinis: Paralimpieši dara neiespējamo un parāda, ka sports var mainīt dzīvi 1
“Tas ir tikai laika jautājums, kad visas slimnīcas nonāks pie tādu lēmumu robežas, kas iedzīvotājiem nāks tikai par sliktu,” brīdina mediķi
Psihiskā veselība – svarīga un saudzējama 5
Konstatēts jauns sieviešu aptaukošanās faktors – tas ir gaisā!
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Ukraina esot sagādājusi pārsteigumu krieviem. Kas tas varētu būt?
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. 10 lietas ikkatra mājās, kas var izraisīt ilgstošas veselības problēmas un dažāda rakstura saslimšanas 17
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Bērnu un jauniešu treniņā piedalās Starptautiskās Paralimpiskās komitejas prezidents Endrjū Pārsons
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 2
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole” 5
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus 27
Kozlovska: Mēs cīnāmies par saviem bērniem vai par nikotīna tirgotājiem un 10 miljoniem valsts budžetā?! “Tā ir asinsnauda!” 17
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 71
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani 12
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas? 48
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 114
No “Rail Baltica” īstenošanai piešķirtās naudas izlietoti jau 42%. Kas ir paveikts?
VIDEO. Vairāk nekā 750 000 iedzīvotāju visā Francijā protestē pret pensiju reformu
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
Izmeklētāji: Ir “stingras norādes”, ka Putins apstiprināja raķetes piegādi, ar kuru tika notriekta Malaizijas lidmašīna
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Britu tanki Ukrainā tiks izvietoti jau nākammēnes, sola britu premjers
FOTO. Ar alpīnistu palīdzību Siguldā nojaukts 80 metrus augsts tornis – augstākais demontētais objekts beidzamajos gados Latvijā
VIDEO. Sīriešu meitene, kas pašaizliedzīgi sargāja sava mazā brāļa galvu zem gruvešiem, tikusi izglābta 21
“Es neticu tādiem negadījumiem…” Slaidiņš par to, vai ugunsgrēks bezpilotu lidaparātu ražotnē bija negadījums vai sabotāža 53
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
1923. gada 8. februāris avīzēs. Par kuģu reģistrēšanu un Latvijas flagas ­patentes izdošanu
23:20
Pārsona vizītes pievienotā vērtība. Latvijā vizītē ieradies Starptautiskās paralimpiskās komitejas prezidents
22:12
Uzbrukuma mēģinājums Vuhledarā beidzies ar smagu “pērienu” – likvidēts Krievijas komandieris ar visu štābu
21:32