Kadrs no Matīsa Kažas dokumentālās filmas “Klejotāji”.
Kadrs no Matīsa Kažas dokumentālās filmas “Klejotāji”.
Publicitātes foto

Doties sevis meklējumos ir nevis neizbēgams, bet pašu izvēlēts ceļš. Matīsa Kažas “Klejotāji” 0

Filmā “Klejotāji” (kinoteātros no 5. marta) jaunais režisors Matīss Kaža jutīgi dokumentē trīs savu vienaudžu Tomasa, Taņas un Valtera gaitas pasaulē, kurā brīvības tik daudz, bet ilgas tādas pašas kā daudzām paaudzēm pirms tam. Spoguļojoties mainīgajā pasaulē, šīs ilgas pagriež arvien jaunu šķautni, tādēļ šādus stāstus skatīties neapnīk.

VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Lasīt citas ziņas

Savā pirmajā dokumentālajā filmā “Vienu biļeti, lūdzu” (2017; par filmu saņēmis kinokritiķu apvienības FIPRESCI Latvijas nodaļas balvu festivālā “Lielais Kristaps”) tolaik vēl Ņujorkā studējošais Matīss Kaža nodemonstrēja gan talantu ieraudzīt un iegūt spilgtas varones uzticību, gan filmu bagātinošu izdomu (inscenējot nepieejamos Brodvejas izrāžu fragmentus ar latviešu aktieriem).

Filma “Klejotāji”, lai gan izvēlēta tradicionālāka dokumentālā stāstniecības forma, apliecina gan Kažas talantu ieraudzīt neparastus un harismātiskus varoņus – šoreiz savos vienaudžos –, gan viņa izaugsmi kā režisoram, strādājot ar dokumentālo materiālu, prasmīgi savijot trīs visnotaļ dažādo filmas personāžu stāstus vienotā un precīzā vēstījumā par savas vietas meklējumiem pasaulē (kopā ar montāžas režisori Guntu Ikeri).

CITI ŠOBRĪD LASA
Jaunu briedumu šķiet ieguvusi arī operatora Aleksandra Grebņeva vienmēr drosmīgā kamera,

kas skandalozākajās no dokumentālajām filmām, kuras viņš filmējis – “Ģimenes lietas”, “Mans tēvs baņķieris” –, ielaužas varoņu privātajā telpā manierē, ko brīžiem varētu dēvēt par brutālu; “Klejotājos”, lai gan redzam tās varoņus intīmos brīžos, nerodas sajūta, ka kamera būtu pārkāpusi robežu, kas pašiem varoņiem varētu būt nepieņemama.

Tas, kas par varoņiem paliek nepateikts, organiski iekļaujas filmas vēstījumā – Tomass, Taņa un Valters ir ceļā, un tajā ir vēl daudz neapjausta arī pašiem par sevi.

Brīvība, ar kuru kaut ko var iesākt

Apzināti vai intuitīvi, trīs filmas varoņi atklāj savu, šodienas divdesmitgadnieku, paaudzi plašā griezumā, saskatot gan atšķirīgo, gan vienojošo viņu dzīvē. Tomass, tipisks digitālais nomads, kurš šobrīd no sava makbuka strādā Japānā (taču, kā saprotam no filmas, dzīvojis vismaz arī Brazīlijā un Indijā); nojaušams, ka Tomass nāk no turīgas ģimenes, par kuru plaši runāt viņš izvairās.

Savai attāluma draudzenei Verai viņš šķietami vieglu roku uzsauc biļeti uz Tokiju.

Taņa, kura savulaik pārcēlusies uz ASV pie mātes, strādā par fitnesa treneri sporta klubā. Viņas attieksme pret gados vecākajiem klientiem ir humora un maigas stingrības pilna; rāma mīlestība strāvo no viņas attiecībām ar vairāk nekā 20 gadus vecāko, ratiņkrēslam piesaistīto Alanu.

Taņa šķiet vecāka par saviem gadiem kā sarunās ar draudzenēm, tā ar vecākiem, attiecībās ar kuriem jaušams neatrisināts pagātnes smagums.

Ekscentriskākais no trim filmas varoņiem Valters ir bezkompleksains savu radošo ideju īstenošanā un apsēstībā ar grāmatām;

viņa pagātni aptumšo traģēdija – Valtera vecāki pirms vairākiem gadiem gājuši bojā ugunsgrēkā.

Savās ilgās pēc jēgpilnas dzīves “Klejotāju” varoņi man atgādina gan Aleksa Gārlenda “Pludmali” (un kritiķu ne pārāk augstu vērtēto Denija Boila filmu ar Leonardo di Kaprio galvenajā lomā), gan Duglasa Koplenda “X paaudzi” – grāmatas, kas latviešu valodā iznāca ap gadsimtu miju un ko vēlīnajos tīņa gados un agrīnajos divdesmitajos lasīja mana paaudze, – un caur to atgādina arī mūsu tā vecuma ilgas, kas savukārt atbalsoja šo vēl desmit gadus agrāk sarakstīto romānu autoru paaudzes pasaules sajūtu.

Taču ar būtisku atšķirību.

Brīvība, ar ko saskaras “Klejotāju” varoņi, nav vienmēr prasīta, nedz arī viegla,

tomēr tā nav arī nasta vai paralizējoša dabas stihija. Tā ir brīvība kaut ko ar to un sevi iesākt, un šodienas divdesmitgadnieku – vai vismaz Tomasa, Taņas un Valtera – attiecības ar pasauli un sevi šķiet daudz veselīgākas un apzinātākas.

Doties sevis meklējumos ir nevis neizbēgams, bet pašu izvēlēts ceļš.

Šī patstāvība un ticība saviem spēkiem, un pārliecība, ar kādu Matīsam Kažam to izdevies atklāt, ir iedvesmojoša.

Joprojām ceļā

Nobeigumā atgriežoties pie filmas kinematogrāfiskajām kvalitātēm, uzslavējama ir Kažas prasme un talants precīzi atklāt varoņus caur viņu interakciju ar otrā plāna personāžiem.

Starp izteiksmīgākajām, aizkustinošākajām un humorīgākajām ainām jāmin Taņas draudzeņu ballīte un sarunas ar vecākiem; Valtera paziņa, kas remontē viņa māju; draugs, ar ko viņš kopā līmē saplīsušo podu; pensionāre, ar kuru viņš apspriež savu izdoto dzejas grāmatu; Tomasa skaipa saruna ar bijušo romantisko partneri.

Šīs sarunas, pat ja filmas veidotāju iniciētas, dabiski iekļaujas tās audumā,

īstajā brīdī atbildot uz tiem jautājumiem, kas rodas arī skatītājiem.

Par filmas vājajiem punktiem varētu uzskatīt dažas negludas montāžas pārejas (piemēram, pāreja no Taņas sarunas ar māti pie viņas sarunas ar tēvu).

Iespējams, kādam gribēsies piesieties arī šķietami aprautajam finālam,

taču man pamatots šķiet paša režisora skaidrojums par šādu izvēli – atstāt varoņus viņu klejojumos, jo viņi joprojām ir katrs savā iekšējā ceļā.

SAISTĪTIE RAKSTI

Godīgi sakot, galvenais iemesls, kādēļ būtu gribējies, lai filma vēl nebeidzas tad, kad tā beidzas, vismaz man ir tāds, ka gribētos vēl turpināt ceļu kopā ar šiem tik pievilcīgajiem jaunajiem cilvēkiem.

Par laimi, vismaz ar režisoru drīz gaidāma atkalsatikšanās viņa topošajā debijas spēlfilmā, kas intriģē jau ar tās žanrisko uzstādījumu – Latvijas vesterns – un zīmīgo nosaukumu “Kur vedīs ceļš”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes
VIDEO. “Kas notiktu, ja raķešu triecienā uzsprāgtu Zaporožjes atomstacija? Radiācija būs pa visu Eiropu?”: atbild Jānis Slaidiņš 7
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums
VIDEO. Henriks Danusēvičs: “Latvija ir viena no retajām ES valstīm, kurā ir tik augsts PVN pārtikai” 3
Iznīcināts, izlaupīts, nozagts… Eksperti dokumentē kultūras vērtību milzīgos zaudējuma apmērus Ukrainā
FOTO. Latvietim nakts laikā izdodas iemūžināt ļoti reti sastopamu un skaistu dabas parādību Latvijas debesīs
35% autovadītāju pie stūres runā pa telefonu, gandrīz tikpat daudzi dzer kafiju
21:31
Dace Baltruma: “Valsts parlamentā vajadzētu pulcēties tautas gaišākajiem prātiem. Kandidātu saraksti manu pārliecību ir sagrāvuši”
19:55
Lielu lomu šodien tavā dzīvē spēlēs dažādas nejaušības. Horoskopi 15.augustam
19:03
Princis Harijs savā grāmatā visskarbāko kritiku veltīs trim ģimenes locekļiem: ar ko šie cilvēki viņu nokaitinājuši?
Pie ASV Kapitolijas ēkas nošāvies kāds vīrietis 11
Vidusslānis Latvijā dzīvo labi: pieprasījums pēc apvidus auto pieaudzis un katrs otrais pircējs interesējas par elektroauto
Uzkritis traktors, pļaušanas mehānismā ierauts cilvēks: darot lauksaimniecības darbus nelaimes gadījumi mēdz būt arī letāli
VIDEO. Raita Karnīte: “Viedokļi atšķiras – vai vēja parks ietekmē veselību, tāpēc pārsteidz, ka to pie mums grib izvietot uz zemes, ne jūrā…
Polija strādā pie koncepcijas, kas ļaus neizsniegt vīzas Krievijas pilsoņiem 22
VIDEO. “Tā ir īsta sliņķu metode!”: zaļā dzīvesveida piekritēja Anitra Tooma pastāsta, kā uz kartona izaudzēt kartupeļus 16
VIDEO. Asa sižeta notikumi Purvciemā: aizturēts piedzēries mopēda vadītājs bez tiesībām, braucot pa pretējo joslu un cenšoties bēgt no policijas
Dace Baltruma: “Valsts parlamentā vajadzētu pulcēties tautas gaišākajiem prātiem. Kandidātu saraksti manu pārliecību ir sagrāvuši”
Planētas noslēpumi: Kā Džordžs Bušs un NATO neģēlīgi piekrāpa Gorbačovu
Pirmās prognozes pirmdienai – svelme vēl neatkāpsies, taču ir arī kāda priecīga ziņa 8
VIDEO. Pirmajā lidojumā devies mazais ērglis Otto, kurš jau kļuvis par soctīklu slavenību 2
FOTO. Saglabāts pat saimnieka krēsls, kas pildīts ar salmiem! Kā Viktors apvieno senu Jūrmalas vasarnīcu ar mūsdienu arhitektūru 3
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs