Bijušajam Krievijas premjerministra vietniekam Igoram Šuvalovam, kuru uzskata par Krievijas prezidenta Vladimira Putina tuvu sabiedroto, pieder divi dzīvokļi 11 miljonu mārciņu vērtībā 19. gs. ēku kompleksā Londonas centrā.
Bijušajam Krievijas premjerministra vietniekam Igoram Šuvalovam, kuru uzskata par Krievijas prezidenta Vladimira Putina tuvu sabiedroto, pieder divi dzīvokļi 11 miljonu mārciņu vērtībā 19. gs. ēku kompleksā Londonas centrā.
Publicitātes foto

“Kā jūs maksājāt par namu Londonā?” Britānijas varas iestādes izjautā ārzemju naudas maisus 2

Lai izzinātu britu nekustamo īpašumu pircēju naudas avotus un vērstos pret naudas atmazgāšanu, Britānijas varas iestādes sagatavojušas virkni jautājumu ārzemju pircējiem, kas savrupnamu Londonā uzskata par savas turības, ietekmes un varas apliecinājumu.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
Krituši visi antirekordi – savākts 600 000 narkomānu izlietoto šļirču. Atrasta arī traģiskā “narkozombiju” viela 8
Krievija identificē divas “smirdīgas” valstis, kas būtu tās nākamais mērķis 183
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Lasīt citas ziņas

Ilgāk nekā desmit gadus 55 gadus vecā Zamira Hadžijeva, kura ieceļojusi Britānijā no Azerbaidžānas, katru gadu tērēja miljoniem mārciņu dārgiem pirkumiem un lepnai dzīvei. Viņai pieder 18 miljonus mārciņu vērts savrupnams izsmalcinātajā Naitsbridžas rajonā Londonā un golfa klubs Anglijas laukos. Viņa regulāri par lielām summām iepērkas ar zelta klienta karti prestižajā “Harrods” veikalā.

Nesen Hadžijevu šokēja britu tiesībsargāšanas iestāžu uzdots jautājums: “Kā jūs varat atļauties šādus pirkumus, un no kurienes ir jūsu nauda?” Šādi jautājumi ir pamatā britu varas iestāžu sāktajai izmeklēšanai par ārzemnieku veiktajos pirkumos izmantotās naudas izcelsmi. Britu amatpersonas grib apturēt naudas ieplūšanu, kas saistīta ar korupciju un noziedzību, atzīmē laikraksts “The Washington Post”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vairākus gadu desmitus bagātnieki no bijušās Padomju Savienības, Ķīnas un Tuvo Austrumu valstīm pirka dārgus savrupnamus un dzīvokļus Londonā, Ņujorkā, Maiami un citviet. Nekustamo īpašumu tirgus virknē Ziemeļamerikas un Eiropas pilsētu ir kļuvis par ieguldījumu vietu turīgiem ārzemniekiem, no kuriem daļa apsūdzēti korupcijā un citos likumpārkāpumos savās valstīs. Eksperti atzīst, ka finanšu un kontroles ie­stādēm abos Atlantijas okeāna krastos līdz šim nav izdevies apturēt šo naudas plūsmu, kas veicinājusi nekustamo īpašumu cenu strauju augsmi, padarot tos nepieejamus vietējiem iedzīvotājiem.

Britu varas iestāžu sāktā izmeklēšana par ārzemju pircēju naudas izcelsmi varētu kļūt par iedarbīgu aizsprostu netīrās naudas plūsmai. Juristi atzīmē, ka tagad bagātniekiem būs jāpierāda, ka īpašums pirkts ar likumīgi nopelnītu naudu, nevis izmeklētājiem tiesā jāpierāda, ka izmantota nelikumīgi iegūta nauda. Tas ir būtisks pavērsiens, pieprasot kādam izskaidrot viņa ienākumu likumību, nevis kā līdz šim pieprasot, lai valsts iestāde pierādītu, ka īpašums iegādāts par nelikumīgu naudu, uzskata juristi, kas specializējas finanšu jomā.

Hadžijevas, kuras vīrs Azerbaidžānā ir notiesāts par naudas izšķērdēšanu valsts bankā, lieta ir pirmā no vairākām tiesvedībām, kas ierosinātas Britānijā, pieprasot pircējiem izskaidrot pirkumā izmantotās naudas izcelsmi. Jaunais likums paredz, ka tiesībsargāšanas iestāde var pieprasīt tiesas orderi, ja ir pamatots iemesls aizdomām, ka pircējam nav pietiekamu likumīgu ienākumu liela pirkuma veikšanai un šī persona ir saistīta ar kādu ārvalsts amatpersonu vai noziedzīgām aprindām. Ja minētās personas nevar pierādīt, ka to ienākumi ir gūti likumīgi, tiesa var atļaut likumsargiem pārņemt īpašumu. Bijušajam Krievijas premjerministra vietniekam Igoram Šuvalovam, kuru uzskata par Krievijas prezidenta Vladimira Putina tuvu sabiedroto, pieder divi dzīvokļi 11 miljonu mārciņu vērtībā 19. gs. ēku kompleksā Londonas centrā. Viņa oficiālie ienākumi nekādi neizskaidro šāda īpašuma pirkumu.

Britānijas Nacionālās noziegumu apkarošanas pārvaldes ekonomisko un kibernoziegumu nodaļas vadītājs Donalds Tūns, kurš lūdza tiesas orderi, lai vērstos pret Hadžijevu, uzskata, ka tiesībsargāšanas iestādēm ir stingri jāīsteno parlamenta pieņemtais likums. Viņaprāt, Britānijā ir vajadzīgs īsāks ceļš, lai atklātu netīras naudas plūsmu no ārzemēm, jo bieži ir grūti iegūt drošus pierādījumus par noziedzīgām darbībām no valstīm ar neuzticamu juridisko sistēmu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.