
Kā kopt gerberu podiņā 0
“Pirms trim mēnešiem man uzdāvināja ziedošu gerberu podiņā. Tagad tai lapas palikušas nespodras – šķiet, tā ir kāda slimība. Kā puķi glābt?” Solvita Rīgā
Iespējams, augs cietis no pārlaistīšanas. Ja augsne ir pārāk mitra, var sākt pūt saknes. Attīstās arī īstā miltrasa (lapas pārklājas ar baltu vai pelēcīgi gaišu, it kā miltainu apsarmi, tās brūnē un sakalst) vai kvēpsarma (lapas izskatās kā ar sodrējiem klātas).
– Puķei patīk pastāvīgs, mērens mitrums, tā necieš lieku slapjumu, nedz arī iekaltēšanu, – norāda Nacionālā Botāniskā dārza siltumnīcu puķu speciāliste Lauma Ozoliņa.
Kas jāievēro?
• Parādoties pirmajām slimības pazīmēm, izretina lapas – nogriež inficētās, vecās (tās tāpat nekad neatgūs sākotnējo izskatu), tā nodrošinot vairāk gaismas pumpuriem. Ja miltrasa pārņēmusi vairāk nekā 50 % auga, labāk to likvidēt, jo mājas apstākļos šo slimību ir grūti apkarot.
• Gada tumšajos mēnešos, sākot ar novembri, gerberai nedod nekādu mēslojumu. Ziemas periodā augu vēlams nedaudz atpūtināt – novieto vēsākā (+12…+14 °C), bet noteikti gaišā telpā un mēreni laista. Pavasarī atsāk mēslot, laista vairāk. Var iznest ārā.
• Audzējot gerberu podiņā, ļoti svarīgi, lai telpā būtu labs apgaismojums, tāpēc jāatrod visgaišākā vieta uz palodzes, bet jāsargā no spilgta, tieša saules starojuma. Ja augam nepietiek gaismas, ziedpumpuri neveidojas. Savukārt, ja gaisma ir pārāk spoža un telpa pārlieku silta, nākamie ziedi nebūs tik skaisti.
• Jānodrošina līdz +20 °C siltums (vasarā var būt vairāk). Augšanas laikā gerberas ik nedēļu mēslo, izmantojot ziedošiem telpaugiem paredzētos barības šķīdumus. Regulāri laista, uzturot ap augu paaugstinātu gaisa mitrumu. Ik pa laikam nedaudz rasina lapas.
• Katru pavasari gerberas pārstāda irdenā, trūdvielām bagātā augsnē. Augus pavairo ar ceru dalīšanu.