Foto: Shutterstock

Veic nevis rentgenu ik gadu, bet zemas starojuma devas datortomogrāfiju. Plaušu vēža atklāšana un ārstēšana 0

Nodrošinot elpošanu, plaušas ir arī filtrs – kaitīgās vielas no elpceļiem nokļūst plaušās un negatīvi ietekmē gan tās, gan veselību kopumā.

VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
Inese Vaidere par vīra aiziešanu un dzīvi pēc tās: “Līdz pašam pēdējam brīdim ticēju, ka Arturs būs atkal vesels…”
Lasīt citas ziņas

Plaušas visvairāk bojā smēķēšana. 90 procenti vīriešu, kas sirgst ar ļaundabīgu plaušu audzēju, ir bijuši kaislīgi pīpmaņi. Turklāt vēzis attīstās arī pasīvajiem smēķētājiem, kuri spiesti ieelpot cigarešu dūmus.

Latvijā katru gadu atklāj ap tūkstoš plaušu vēža gadījumu. Parasti to konstatē nejauši, piemēram, ja, saslimstot ar plaušu karsoni, ārsts nosūta uz datortomogrāfiju. Citkārt, ja ilgstoši sāp mugura un izmeklē mugurkaulu, plaušās pamana kādu aizdomīgu plankumu vai bumbulīti, pēc tam padziļinātā izmeklēšanā atklāj audzēju. Var sacīt, ka šajā gadījumā slimniekam ir paveicies, jo agrīnā stadijā to iespējams veiksmīgi ārstēt ar saudzējošu ķirurģisku operāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāpēc klepus ieildzis

Visraksturīgākā plaušu vēža pazīme ir ilgstošs, parasti sauss un kairinošs klepus, kas nepadodas ārstēšanai. Reizēm var būt asiņu piejaukums krēpām. Uzmanība pievēršama arī hroniska klepus pārmaiņām. Protams, tas var būt daudzu citu slimību pazīme, tāpēc nevajadzētu vilcināties noskaidrot diagnozi.

Ja vēzis nosprostojis elpceļus, ir grūti elpot. Plaušas pašas par sevi ir nejutīgas – sāpes krūtīs mēdz rasties, kad vēzis ieaudzis krūškurvja sienā vai arī tam radušās metastāzes. Ja slimnieks ir gados jauns, ārstam šādā gadījumā var rasties aizdomas par citu slimību – pneimotoraksu, kad plauša, vienkāršoti runājot, pārplīst un saplok. Dažkārt šādas sūdzības gadījumā sāk ārstēt starpribu neiralģiju, taču, ja saslimušais ir smēķētājs vecumā virs 50 gadiem, noteikti jāpārliecinās, vai nav radusies onkoloģiska saslimšana.

Par plaušu vēzi, tāpat kā citām onkoloģiskām kaitēm, var liecināt vispārējs nespēks, neizskaidrojams svara zudums, sāpes kaulos un galvassāpes.

Ja audzējs izvietojies trahejā vai lielajos bronhos, mēdz rasties dīvainas skaņas elpojot, kas var liecināt arī par astmu.

Kad vēža šūnas ar limfu un asiņu plūsmu ir izplatījušās pa visu organismu, radot jaunus audzēja mezglus, metastāzes, piemēram, limfmezglos, galvas smadzenēs, aknās, virsnierēs un kaulos, tiek traucēta arī citu orgānu funkcija un var būt grūti kontrolējamas sāpes.

Smēķētāju nelāgās izredzes

Elpceļos atrodas īpašas šūnas, kas tos attīra no putekļiem un dažādiem netīrumiem. Šūnām ejot bojā, pigments, kuru tās absorbējušas dzīves laikā, izgulsnējas audos un plaušas kļūst tumšākas, kas īpaši raksturīgi smēķētājiem.

Sadegot cigaretei, veidojas tūkstošiem dažādu kancerogēnu jeb vēzi izraisošu vielu. Katras 15 izsmēķētas cigaretes rada vienu genoma (gēnu kopuma) mutāciju. Sākumā organisms ar šiem bojājumiem spēj tikt galā, taču ar katru nākamo cigareti tie kļūst arvien nopietnāki, pretošanās spējas izsīkst un sāk veidoties audzējs. Līdz brīdim, kad vēzi iespējams diagnosticēt, parasti paiet vairāki gadi.

Plaušu vēža riska grupā ietilpst cilvēki ap 60 gadu vecumu un ievērojamu smēķēšanas stāžu – aptuveni 30 gadu pa paciņai dienā vai arī 15 gadu pa pāris paciņām dienā.

Vidējs plaušu vēža attīstības risks pastāv, jau sākot ar 20 nosmēķētiem gadiem. Turpinot pīpēt, tas palielināsies. Turklāt jāņem vērā, ka smēķētāji riskē saslimt ar hroniski obstruktīvu plaušu slimību (HOPS), kas apgrūtina elpošanu, kā arī ar aterosklerozi un citām slimībām, kad vēža ārstēšana ir komplicētāka.

Atmetot smēķēšanu pat pēc daudziem gadiem, iespējams būtiski samazināt plaušu vēža attīstības risku, tomēr būtu naivi cerēt, ka plaušas pilnībā atjaunosies.

Diemžēl daži plaušu vēža veidi raksturīgi nesmēķētājiem, tostarp jauniem cilvēkiem. Šajos gadījumos organismā nedarbojas aizsargmehānismi, kas kontrolē šūnu augšanu un pasargā no audzēja veidošanās.

Kā pazīt plaušu vēzi

Ja spējam normālā tempā bez apstājas uzkāpt līdz ceturtajam stāvam, tas nozīmē, ka mūsu plaušas ir gana spēcīgas. Aizelšanās un nepieciešamība atpūsties liecina par sirds vai elpošanas mazspēju. Tad vērts pārbaudīt plaušu funkcionālās spējas ar dažādiem testiem, piemēram, ar spirogrāfiju.

Lai laikus diagnosticētu plaušu vēzi, mērķtiecīgi nevis katru gadu veikt rentgenu, bet gan zemas starojuma devas datortomogrāfiju. Šādi var atklāt pat dažus milimetrus lielus audzējus.

Vairākās valstīs, piemēram, ASV, šis izmeklējums ieviests kā plaušu vēža skrīnings. Polijā skrīninga programmas ietvaros ik gadu izmeklē miljons cilvēku. Latvijā puse iedzīvotāju smēķē, tāpēc arī pie mums būtu lietderīgi ieviest šādu programmu, bet valsts pagaidām to neatbalsta.

Vismaz 70 cilvēkiem no simta, veicot datortomogrāfiju, plaušās atrastu kādu potenciāli bīstamu mezgliņu vai plankumu. Nākamo izmeklējumu varētu veikt pēc trim mēnešiem un, neatrodot nekādas pārmaiņas, vēl pēc 6–12 mēnešiem. Pamanot veidojumus, kas izskatās pēc ļaundabīga veidojuma, nepieciešama papildu izmeklēšana. Šādi plaušu vēzis tiktu atklāts agrīnā stadijā.

Ja plaušās atrod kaut ko aizdomīgu – bumbuli vai aizēnojumu –, nepieciešama biopsija (audu paraugi jāpārbauda mikroskopiski), veicot bronhoskopiju ar speciālu adatu vai arī izdarot diagnostisku operāciju.

Tērēt naudu dažādām asinsanalīzēm onkomarķieru noteikšanai nav vērts, jo šis analīzes ir mazinformatīvas un reizēm nespecifiskas. To rezultāti vērtējami kontekstā ar citos izmeklējumos iegūtajiem datiem.

Kā ārstēt, ko ievērot

Atklājot plaušu vēzi, vispirms vajadzētu atmest smēķēšanu. Trūkstot motivācijai rūpēties par savu veselību, nav gaidāms labs ārstēšanas rezultāts. Jāņem vērā, ka plaušām un sirdij nav nekā labāka par samērīgu fizisku slodzi.

Diemžēl 80% gadījumu tiek diagnosticēts ielaists plaušu vēzis. Trešajā stadijā to dažkārt var veiksmīgi izoperēt ar labiem rezultātiem, taču ceturtajā stadijā ķirurģiska iejaukšanās glābs reti. Ja audzējs nav pārāk liels, to operē endoskopiski, daļu plaušas izņemot caur vienu vai dažām mazām atverēm.

Pastāvot pietiekamai plaušu rezervei, var izoperēt tās daivu, mazu gabaliņu vai reizēm pat visu plaušu, taču, ja pēc tam prognozējama elpošanas mazspēja, kas rada invaliditāti, šāda ārstēšana nav piemērota.

Plaušu ķirurgi Latvijā strādā augstā līmenī, izmantojot vismodernākās metodes. Pēc mazinvazīvas operācijas slimnīcā jāpavada tikai dažas dienas, tiek samazināts komplikāciju risks un nav jācieš sāpes pēc operācijas. Taču slimības vēlīnās stadijās, lai nostiprinātu ķirurģiskās ārstēšanas efektu un nonāvētu visas vēža šūnas, parasti nepieciešama arī ķīmijterapija un staru terapija ar jonizēto starojumu. Diemžēl pie mums mūsdienīgi valsts apmaksāti medikamenti plaušu vēža pacientiem nav brīvi pieejami.

Ja izveidojušās metastāzes, ārstēšana atkarīga no slimnieka vispārējā stāvokļa. Ja viņš knapi elpo un staigā, mūža pēdējās dienas var atvieglot vienīgi paliatīvā aprūpe.

Vēža slimniekam būtu jāuzņem pilnvērtīgs uzturs. Interneta resursos var atrast daudz aplamas informācijas par diētām, piemēram, ka audzēja veidošanos veicina dzīvnieku izcelsmes produkti. Tad, zaudējot svaru un progresējot nespēkam, sirdzēja vispārējais stāvoklis pasliktinās nevis audzēja, bet nesabalansēta uztura dēļ. Aplams ir arī ieteikums pret vēzi katru dienu lietot 20 pilienus ūdeņraža pārskābes un tamlīdzīgas pamācības.

 

KONSULTĒJIS P. STRADIŅA KLĪNISKĀS UNIVERSITĀTES SLIMNĪCAS PLAUŠU SLIMĪBU UN TORAKĀLĀS ĶIRURĢIJAS CENTRA VIRSĀRSTS ARTJOMS ŠPAKS

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns?
Elektroniskās cigaretes – revolucionārs izgudrojums vai drauds veselībai? 14
Tabakas dūmi saēd elpceļus, izraisot iekaisumu bronhos un plaušu audos 9
Kārlis Rācenis ar kolēģiem rada alternatīvu antibiotikām 24
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
Inese Vaidere par vīra aiziešanu un dzīvi pēc tās: “Līdz pašam pēdējam brīdim ticēju, ka Arturs būs atkal vesels…”
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Ziemeļkoreja noslēgusi galvaspilsētu uz vairākām dienām “elpceļu slimību” dēļ
Naudas par trešdaļu mazāk nekā nepieciešams: slimnīcas aicina veselības ministri nekavējoties risināt finansējuma problēmu 34
Ingrīda Circene: Tas viss iet uz maksas medicīnu tiešā ceļā 136
Circene: Ja izdotos Covid-19 vakcīnas iemainīt pret inovatīviem medikamentiem onkoloģijas pacientiem, Latvija būtu ieguvēja 19
Iekšlietu ministrs: Par jauniešu sliktās fiziskās sagatavotības problēmu ir jābļauj 37
Sīkie kaitnieki trombi – to ceļojums pa asinsriti un draudi dzīvībai 7
Kas būs nākamais Eiropas centrs? “Beidzies Francijas un Vācijas motora laiks” 60
Par Čehijas prezidentu kļuvis bijušais NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs, ģenerālis Petrs Pavels 15
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Analītiķiem baisas prognozes – Krievija gatavojas pastiprinātiem uzbrukumiem Ukrainā
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki
VUGD plūdu laikā lūdza nebraukt uz Jēkabpili ekskursijā. Vai sabiedrība klausījās un izprata situāciju?
4 iemesli, kāpēc vajadzētu kaļķot koku stumbrus: to vislabāk darīt, kad gaisa temperatūra ir ap 0 grādu
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Šodien tu spēsi aptvert visu nezināmo un sasniegt teju vai neiespējamo! Horoskopi 29.janvārim
22:10
Uzmini nu! Sastopama gan Āfrikā, gan Latvijā, dzied naktīs. Uzskatāma par ukraiņu iemīļotu simbolu
21:26
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns?
20:44