Foto: Shutterstock

Kam deklarācijas jāiesniedz obligāti? 2

Personas, uz kurām tas attiecas

VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
Lasīt citas ziņas

Daudziem Latvijas iedzīvotājiem gada ienākumu deklarācijas par 2015. gadā gūtajiem ienākumiem jāiesniedz obligāti.

Deklarācijas obligāti jāiesniedz tiem, kuri:

CITI ŠOBRĪD LASA

• veikuši saimniecisko darbību (piemēram, individuālajiem komersantiem, individuālā uzņēmuma īpašniekiem, tiem, kuri izīrē savu īpašumu, zemnieku saimniecības īpašniekiem, amatniekiem, profesionālās darbības veicējiem – advokātiem, mērniekiem, revidentiem, arhitektiem, grāmatvežiem u.c.);

• guvuši ienākumus ārvalstīs (piemēram, jūrniekiem, lidotājiem, citiem nodarbinātajiem, kas ir Latvijas Republikas rezidenti);

• guvuši ar nodokli neapliekamus ienākumus, kas 2015. gadā pārsniedza 4000 eiro (tie, piemēram, ir ienākumi no personiskās mantas pārdošanas, saņemtais mantojums, dāvinājums no radiniekiem, kompensācijas u.c.);

• guvuši ienākumus, kuri apliekami ar 10% nodokļa likmi (piemēram, no augoša meža vai kokmateriālu pārdošanas) un no kuriem nodoklis nav ieturēts ienākuma izmaksas brīdī;

• guvuši citus ar nodokli apliekamus ienākumus, no kuriem nodoklis nav ieturēts.

Ko uzrāda un ko neuzrāda

Ar nodokli apliekamie ienākumi, par kuriem jāmaksā nodoklis, noteikti likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8. pantā, bet ienākumi, par kuriem nav jāmaksā nodoklis, – šā likuma 9. pantā. Saskaņā ar likuma 19. panta otro daļu nodoklis tiek aprēķināts par gada apliekamā ienākuma kopējo apjomu, kuru nosakot saimnieciskās darbības zaudējumus nevar segt uz citu ienākumu veidu rēķina.

Deklarācijā uzrāda visus kalendāra gadā gūtos ienākumus, arī ar nodokli neapliekamos, ja šo ienākumu summa pārsniedz 4000 eiro gadā. Nevajag uzrādīt likuma 9. panta pirmās daļas 37., 37.¹, 37.², 38., 39. un 40. punktā minētos pabalstus vai Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras izmaksātos pabalstus, kā arī šā likuma 9. panta pirmās daļas 29. un 31. punktā minētos ienākumus.

Deklarācijā nav jāuzrāda algota darba ienākumi, kurus izmaksā mikrouzņēmums atbilstīgi Mikrouzņēmumu nodokļa likumam, kā arī saimnieciskās darbības ienākumi, kas gūti mikrouzņēmumā. Neuzrāda arī šā likuma 8. panta 4.¹ daļā minētos ienākumus, kurus saņem no Eiropas Kopienas (tās institūcijām) un kurus apliek ar Kopienas nodokli saskaņā ar Padomes regulu.

Obligātie 50 eiro

Maksātājs, kas reģistrēts kā saimnieciskās darbības veicējs, ne vēlāk kā 15 dienu laikā no šajā likumā noteiktās deklarācijas iesniegšanas dienas iemaksā budžetā 50 eiro, ja taksācijas gadā nav gūts ar nodokli apliekams ienākums no saimnieciskās darbības vai ja aprēķinātā nodokļa summa no saimnieciskās darbības apliekamā ienākuma nepārsniedz 50 eiro.

Taču šī norma nav attiecināma uz tiem, kuri taksācijas gadā veikuši iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksājumus vai valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par darbiniekiem, vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas par sevi kā pašnodarbinātu personu.

Tāpat to nepiemēro maksātājiem par pirmo taksācijas gadu, kurā veikta saimnieciskās darbības reģistrācija, un par nākamo taksācijas gadu, kā arī par gadu, kurā izbeigta saimnieciskā darbība vai pabeigts likvidācijas process. Nepiemēro arī proporcionāli par tām taksācijas gada kalendāra dienām, kurās maksātājs atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, kā arī par pārejošas darbnespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma kalendāra dienām, par kurām maksātājam ir izsniegta darbnespējas lapa B.


Svarīgi

• Deklarācija ar tai pievienotajiem dokumentiem jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam taksācijas gadam sekojošajā gadā no 1. marta līdz 1. jūnijam.

• Deklarācijā jāuzrāda tikai tā informācija, kas nav pieejama valsts informācijas sistēmās.

• Ja aprēķinātā nodokļa summa pārsniedz 640 eiro, maksātājs to var iemaksāt budžetā trijās reizēs – līdz 16. jūnijam, 16. jūlijam un 16. augustam, iemaksājot katru reizi trešo daļu no šīs summas.

• Deklarācijai jāpievieno informācija, kas apliecina maksātāja tiesības uz atvieglojumiem (ja par to nav VID informācijas), jānorāda attaisnotie izdevumi par izglītību, medicīnu u.c. taksācijas gadā, ziņas par ārvalstī gūto ienākumu un ienākumam pielīdzinātā aizdevuma atmaksu aizdevējam, kā arī ar aizdevumu saistīto procentu maksājumu samaksu.

• Ja izdevumiem saistībā ar maksātāja saimniecisko darbību ir noteiktas normas, nav nepieciešams iesniegt vai uzrādīt tos apliecinošus dokumentus (piemēram, par autoratlīdzību, augošu mežu, metāllūžņiem). Ja autoriem izdevumu normas nav piemērotas, bet nodoklis ieturēts, deklarāciju iesniedz, lai aprēķinātu nodokļa pārmaksu. Tas pats attiecas uz pārējiem nodokļu maksātājiem, kam izmaksātājs nav piemērojis atbilstīgās izdevumu normas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
VIDEO. Latvijas tenisa zvaigzne Aļona Ostapenko zaudējot spēli, rupji krievu valodā nolamā sāncensi no Amerikas
Krievijā aizliedz pieminēt “Vagner” un Prigožina vārdu. Kas noticis?
Lasīt citas ziņas
“Var gadīties, ka mums notiks kardināla iekšējā varas pārdale…” Saruna ar Ilgu Kreitusi pēc Valsts prezidenta vēlēšanām
SPECIĀLIZLAIDUMS. Vai Rinkēvičs tagad ir laimīgs? Saruna ar jaunievēlēto Latvijas prezidentu
“Krievi pāriet uz aizsardzību…” Slaidiņš pārliecināts, ka tuvākajā laikā gaidāma strauja notikumu attīstība Ukrainā
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Jautā skatītāja: Vai kāds neuzdzīvojas uz ziedojumiem ukraiņiem?
23:09
Divgadniekam Ziemeļkorejā piespriests mūža ieslodzījums, viņš nekad neredzēs dzīvi ārpus cietuma sienām
22:34
Daudzsološs sākums “Rīgas festivāla” programmai
22:01
Krievijas teritorijā atkal rosās krievu brīvprātīgie: notiek apšaudes, dzirdamas kaujas skaņas un sprādzieni
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
FOTOREPORTĀŽA. Ziedoņa muzejs Murjāņos sāk jauno jubilejas sezonu ar drosmīgiem jaunumiem
Tas ir tāpēc, ka Krievija nepiedalījās… Krievijas medijos izsmieti Latvijas hokeja izlases panākumi
FOTO. Dārza karalienes! Cita par citu skaistākas – Rīgas centrā 100 rožu šķirņu izstāde
Trīs zēni un viena meitene! Tallinā piedzimuši četrīši
Uz Dienvidu tilta apgāzusies kravas automašīnas piekabe ar koka dēļu atgriezumiem
Šausminošs moments: lidojuma laikā lidmašīnā uzsprāgst elektroniskā cigarete, izraisot paniku pasažieros
Bahmutas virzienā Krievijas armija pārgājusi aizsardzībā
FOTO. Aizvadīta Rīgas sezonas atklāšanas regate! Uzlabota vairāku Rīgas jahtklubu infrastruktūra
LTV par ķibeli ar hokejistu sagaidīšanas tiešraidi pie Brīvības piemineļa: “Atvainojamies ikvienam skatītājam par vilšanos…”
Nedaudz, bet tomēr – Latvijas iedzīvotāju skaits pērn palielinājies par 0,4%; Rīgā un Pierīgā dzīvo 53%
FOTO, VIDEO. Suņi, kaķi, putni un skaista Latvija: ar ko soctīklos dalās mūsu jaunais prezidents Rinkēvičs?
“Tas ir grūti. Darba vietā nemitīgi tiek baumots” – vai tam ir kāds risinājums?
PČ hokejā Latvijas ekonomikai piesaistījis 44 miljonus eiro. Par ko šī nauda tika tērēta?
“Šajā reizē sods ir par bargu,” SEPLP locekle par portāla sodīšanu vārda “deportācija” dēļ
CILVĒKSTĀSTS. “Es netīšām nošāvu govi. Pašam pilnas acis ar šaujampulveri” – Andris pēc negadījuma zaudējis redzi, taču ne dzīvesprieku
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
„Režisores priekšstatu skavās.” Dailes teātra iestudējuma „Lilioms” recenzija
“Es gandrīz nekad tās sirēnas nedzirdu…” Metla-Rozentāle norāda ne vien uz trauksmes sirēnu, bet arī mobilo tīklu darbības problēmām
Klimata izmaiņas. Tā ne tikai šķiet – alerģijas ik sezonu kļūst arvien spēcīgākas. Pētnieki meklē risinājumus
VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Drossinternets.lv: Sākoties vasaras brīvdienām, jāpievērš uzmanība bērnu pavedināšanas riskiem internetā
LA.LV jautā Slaidiņam: Kas varētu būt dronu sūtītājs pie Krievijas elites mājām, tādējādi pārbiedējot Kremļa svītu?