Foto: PIXABAY

Pēdējos gados palielinājusies meža vērtība 3

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 174
“Krievi mūs burtiski aprīs!” Ukraiņu komandieris skaidro iespējamās kara pauzes briesmas 139
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Latvijas meža vērtība, saglabājoties pašreizējai apsaimniekošanai un galvenās cirtes aprēķina metodikai, ir 5,668 miljardi eiro jeb 1725 eiro par vienu hektāru salīdzinājumā ar 4,950 miljardiem eiro jeb 1530 eiro hektāru pirms desmit gadiem.

Līdz ar to šajā periodā meža vērtība ir palielinājusies par 14,5% jeb 718 miljoniem eiro, secināts Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotajā informatīvajā ziņojumā. Tajā arī teikts – lai aprēķinātu meža kā kapitāla vērtību, tiek aprēķināta tikai kokaudžu kā patērējamu bioloģisko aktīvu vērtība, t.i., kokmateriāliem audzējamie koki. Pēc Latvijas mežzinātnes institūta “Silava” prognozēm, pieņemot, ka nākotnē meža apsaimniekošana radikāli nemainīsies, kā arī saglabāsies līdzšinējās meža politikas nostādnes, Latvijas meža kapitāla vērtība tuvākajos gadu desmitos nemazināsies.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tāpat ziņojumā norādīts, ka meža zemes aizņem 53% valsts teritorijas, Latviju Eiropas Savienībā ierindojot ceturtajā vietā pēc meža platības aiz Somijas, Zviedrijas un Slovēnijas. Latvijā ik gadu tiek iegūti 12 miljoni kubikmetru koksnes, kas tiek pārstrādāta dažādos produktos, bet no ražošanas pārpalikumiem un mazvērtīgās koksnes tiek iegūta enerģija. Meži ir galvenais CO2 piesaistes avots.

Vienlaikus ziņojumā norādīts, ka teritorijas ar dažādiem saimnieciskās darbības ierobežojumiem Latvijā aizņem 28,2% no kopējās mežu platības. Dabas vērtību saglabāšanai izveidotas īpaši aizsargājamās dabas teritorijas, kopskaitā 658. Daļa no tām iekļautas vienotajā Eiropas nozīmes aizsargājamo teritoriju tīklā “Natura 2000”.

Dažādu vērtību aizsardzībai 14% teritoriju ir ierobežota koku ciršana – vairāk nekā 7% teritoriju ir spēkā stingri ierobežojumi vai pat aizliegums. Aktuāls jautājums ir par taisnīga kompensācijas apmēra noteikšanu privātajiem mežu īpašniekiem par zaudējumiem, kas radušies dažādu meža apsaimniekošanas, īpaši koku ciršanas, ierobežojumu dēļ, norāda ZM.

Ziņojumā arī norādīts, ka Latvijā meži līdzīgās daļās pieder valstij (49%) un privāto mežu īpašniekiem (48%). Latvijā meža nozare ir viena no galvenajām nozarēm valsts ekonomikā – tā veido vairāk nekā 5% iekšzemes kopproduktā un nodrošina 20% kopējā eksporta.

Savukārt meža biomasa, kas ir atjaunojams resurss, ir nozīmīga izejviela siltuma ražošanā Latvijā. Kurināmā koksne stabili dominē primāro energoresursu ražošanā – 87%. Pakāpeniski notiek pāreja no malkas uz citu koksnes enerģētikas produktu izmantošanu, un tas dod iespēju modernizēt, automatizēt un ieviest efektīvākas siltuma ražošanas tehnoloģijas kā centrālajā siltumapgādē, tā mājsaimniecībās.

Lai gan nozarē ienāk jaunas tehnoloģijas, kas atsaucas uz nozarē strādājošo skaitu, tā saglabā līdera lomu darba vietu nodrošināšanā laukos un novadu pilsētās. Darba samaksa nozarē strādājošajiem palielinās, un 2020. gadā bruto darba alga pārsniedza 1000 eiro robežu.

Reklāma
Reklāma

Publikācija tapusi sadarbībā ar Meža attīstības fondu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.