Šie jūras kājnieki 2014. gada martā bloķēja Ukrainas armijas daļu un neslēpa, ka dienē Krievijas armijā.
Šie jūras kājnieki 2014. gada martā bloķēja Ukrainas armijas daļu un neslēpa, ka dienē Krievijas armijā.
Foto: Atis Klimovičs

Kas ir “zaļie cilvēciņi”, un ko ar viņiem darīt? Saruna ar atvaļināto kapteini Bružu, kas piecus gadus pavadīja Ukrainā 19

Atis Klimovičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ārkārtīgi būtiska loma hibrīdkara noslēdzošajā fāzē, kā bijis redzams Krimā 2014. gadā, piederējusi karavīriem bez piederības zīmēm jeb tā sauktajiem zaļajiem cilvēciņiem. Tas bija nozīmīgs spēks Ukrainai piederošās pussalas sagrābšanā.

LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 96
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 59
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Atrodoties Krimā, jau tolaik varēja saskatīt tur dislocēto Ukrainas armijas daļu apjukumu, agresijas īstenotāju Krievijas bruņoto spēku pārliecību, ka pretestības tomēr nebūs, un starptautisko organizāciju nevēlēšanos reāli atturēt Maskavu no šādas rīcības.

“Nemarķētu” karavīru izmantošanu rūpīgi vērojuši Latvijas Bruņotie spēki, kas savās mācībās iekļāvuši cīņu ar “zaļajiem cilvēciņiem”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par to, kādam mērķim izmantoti “zaļie cilvēciņi” un kādas kļūdas pieļāva Ukrainas vadība, “Zemessargam” stāsta ārrindas zemessargs, atvaļinātais kapteinis Māris Bruža, kas iepriekš piecus gadus pavadījis Ukrainā kā EDSO novērotājs.

Atgādiniet, ko nozīmē “zaļie cilvēciņi”?

Māris Bruža: Par “zaļajiem cilvēciņiem” sāka saukt Krievijas armijas karavīrus, kas 2014. gadā iegāja Krimā. Tā kā viņiem nebija nekādu piederības zīmju, pilnīgi nekādas valsts piederības, tad ukraiņi viņus vienkārši sāka saukt par “zaļajiem cilvēciņiem”.

Arī paši Krimas pārstāvji, kas nepiekrita okupācijai, viņus dēvēja par “zaļajiem cilvēciņiem”. Viņiem bija kamuflēta forma, aizklātas sejas, bez redzamas valsts piederības, un tā arī nosauca – par “zaļajiem cilvēciņiem”.

Ar kādu mērķi tiek izmantoti “zaļie cilvēciņi”? Ko ar to vēlas panākt?

Domāju, tas bija viens no tā saucamā hibrīdkara mēģinājumiem, kas sākumā krieviem diezgan veiksmīgi izdevās.

Ja viņi būtu ieģērbti amerikāņu formās bez atšķirības zīmēm, tad varbūt tiktu uzdots daudz dažādu jautājumu, bet, tā kā “zaļie cilvēciņi” bija ieģērbti krievu standarta armijas uniformās pat bez atšķirības zīmēm, jautājumu nebija, kas tie tādi.

Bet kopumā, kamēr sprieda, kas tie tādi, no kurienes, kāpēc, tika iegūts laiks. Un, kamēr “zaļie cilvēciņi” bija ielās, mēģinot nodrošināt kaut kādu sev labvēlīgu kārtību, tikmēr visu laiku nāca iekšā papildinājums – tolaik tas notika caur Sevastopoles ostu.

Papildspēki nāca iekšā ar vi­sām piederības zīmēm?

Jā, tie nāca iekšā oficiāli. Kad visi saprata, ap ko lieta grozās, bet jebkurā gadījumā tas jau bija pazaudēts laiks, un ukraiņi paši – domāju, ka viņi bija gatavi pretdarbībai, viņi bija gaidījuši, bet bija tāda pro­blēma – neviens tā īsti negribēja tam noticēt un nedeva saprātīgas pavēles un rīkojumus, ko ar tādiem “zaļajiem cilvēciņiem” darīt.

Tā bija suverēnas Ukrainas daļa, bet pēkšņi parādās kaut kādi – reāli viņus varēja uzskatīt par “redebeliem”, krimināliem elementiem, ar kuriem varētu ļoti ātri tikt galā. Krievi to visu darīja, lai iegūtu pēc iespējas vairāk laika.

Vai tolaik pasaulē noticēja versijai par “zaļajiem cilvēciņiem”, ka nav zināms, no kurienes tie ir ieradušies, ka varbūt tie ir vietējie spēki?

Tā jau tika pavēstīts – Krievija izmantoja visus savus medijus un ar to starpniecību mēģināja pārliecināt, ka tie ir vietējie pašaizsardzības spēki, vienkārši viņiem līdzīga forma un tamlīdzīgi, un tas vēstījums aizgāja.

Sākumā pasaulē varbūt visi bija nelielā šokā, bet pēc tam jau visiem bija vienalga, vai tie ir pašaizsardzības spēki vai Krievija. Man šķiet, ka Rietumus Austrumu problēmas maz interesē.

Vai “zaļie cilvēciņi” pārsvarā bija no sevišķo uzdevumu vienībām?

Vairāk vai mazāk tā bija regulārā armija. Tur bija kājnieki, kaut kāds jūras kājnieku elements, jo Krima tomēr ir teritorija pie jūras un jūras kājnieki ir tādi kā ekspedicionārie spēki.

Tie varbūt bija arī gaisa desantnieki, kas tur kaut kā nonāca, ne jau tieši viņus nometa no lidmašīnām, bet, kā saka, sakrāva kuģos un izsēdināja Sevastopolē.

Ukraiņi bija iepriekš kļūdījušies, ka atļāva Krievijas armijai izmantot tās ostas, un tas varbūt ir viens no iemesliem, kāpēc tas tika izplānots un īsā laikā īstenots. To neizdarot, Krievija būtu pazaudējusi normālu izeju uz Melno jūru un līdz ar to kontroli pār Melnās jūras akvatoriju.

Vai pēdējā laikā vēl arī citās valstīs ir darbojušies “zaļie cilvēciņi”?

Es domāju, ka tā ir tāda Krievijas “firmas zīme”, vismaz es neesmu redzējis citur kaut ko līdzīgu. Beidzamais konflikts norisinājās Kalnu Karabahā, bet tur galvenokārt karoja regulārie spēki. Tur nav īsti izpētīts, kurš veica pirmo gājienu un kurš atbildēja.

Varbūt, ka tur savu roku pielika kāda cita valsts, kas arī bija iesaistīta konfliktā. Lielās līnijās Krimas okupācija ir vienīgais gadījums ar “zaļajiem cilvēciņiem”, kur valsts noliedza, ka tie ir tās bruņoto spēku pārstāvji, un, kad beidzot to atzina, tur jau bija notikušas vēlēšanas, pašaizsardzības spēki pārņēmuši varu, un atpakaļceļa vairs nebija.

Pastāv vienības, tā saucamās privātās militārās kompānijas, piemēram, “vāgnerieši”. Tie jau strādā arī Sīrijā. Viņiem arī nav nekādu atšķirības zīmju. Viņi zināmā mērā ir kaut kāda Krievijas bruņoto spēku struktūra, ar kuru noslēgts līgums par sadarbību.

Tas dod iespēju uz svarīgām operācijām aizsūtīt “vāgneriešus”, nenodarot kaitējumu Krievijas tēlam. Tad var reaģēt vienkārši – tie nav mūsējie, tie nav mūsu regulārā armija. Ļauj apgalvot, ka mēs tur neesam iesaistīti – tā ir privātā struktūra.

Vai ukraiņi jums ir stāstījuši par “zaļajiem cilvēciņiem” Krimā, vai sapratuši savas kļūdas?

Esmu runājis ar ukraiņu karavīriem, viens bija inteliģences pārstāvis, pulkvedis. Viņš stāstīja, ka izsenis valdījis uzskats, ka ukrainis un krievs ir brāļi. Nevis kaut kādi brālēni, bet īsti brāļi. Mēs taču visi esam savējie, mēs taču viens otram…

Runas par draudiem ir muļķības, neviens mums virsū neklups, un tādā garā. Un otra lielākā kļūda bijusi tāda, ka Ukrainas augstākā ranga virsnieki, kas kādreiz bija kopā mācījušies ar tiem Krievijas armijas virsniekiem, bija vadošajos amatos. Un vienkārši viens piezvanīja čomam, otrs piezvanīja citam čomam, tie tur – nē, nē, ko jūs! Nekas tāds nenotiks! Un apveda visus ap stūri.

Tā bija kļūda, ka pārāk uzticējās savam lielajam brālim, kā viņus tur sauca. Neatceros, kurš, bet tas bija viens labi pazīstams inteliģences pārstāvis, un viņš pateica – paldies Putinam, ka viņš beidzot izveidoja ukraiņu nāciju. Un tagad viņi vairs nav nekādi brāļi.

Atgriežoties pie “zaļajiem cilvēciņiem” – par viņiem taču bija zināms ukraiņu izlūkdienestam. Masveidā tika izpirktas telefonu priekšapmaksas kartes, lielā mērā izpirka – no humpalām ļoti ātri pazuda dažādas civilās drēbes, jo visus, kas tur ieradās, vajadzēja kaut kā fiksi apģērbt. Un bija arī jāuztur kaut kādi sakari.

Militārās rācijas nevar lietot, jo tās uzreiz var atšifrēt. Armijas rācijām seko noteiktās frekvencēs, bet mobilajiem telefoniem neseko. Tas ir mīts, ka visu mēs varēsim nobloķēt.

Arī pretiniekam vajag sakarus, un pagaidām vienīgais stabilākais, kas ir izveidots diezgan augstā līmenī un spējīgs pārraidīt gan balss datus, gan parastos datus, kā saka, digitālos, ir mobilais telefons GSM. Un to Krimā pašā sākuma stadijā “zaļie cilvēciņi” izmantoja sakaru uzturēšanai.

To visu izlūkdienesti ziņoja uz augšu, ka nenormāli tiek izpirkti priekšapmaksas numuri, ļoti ātri pazūd visas lētās drēbes, treniņtērpi. Un atkal – indikācijas bija, bet neviens tās neņēma vērā. No lielās vadības bija pārāk vieglprātīga attieksme pret visu.

Kā līdzīgā situācijā vajadzētu rīkoties, ja pamanīti šādi “zaļie cilvēciņi”?

Būtībā – mēs nevaram gaidīt, kamēr cilvēki pieņems kaut kādus lēmumus. Zināmā mērā tas, kas notika Krimā, 1940. gadā bija pieredzēts šeit, Latvijā. Tajā laikā pie mums bija viens cilvēks, kas varēja pieņemt lēmumu, bet tagad lēmuma pieņemšana ir deleģēta līdz zemākajam līmenim.

Un Ukrainas gadījumā, kad šādi “zaļie cilvēciņi” parādījās Sevastopoles ielās, ukraiņu kontingentam, kas atradās dažādās armijas daļās, bija jābūt skaidram rīcības plānam bez pavēles gaidīšanas no augšas.

Tas nozīmēja, ja notiek uzbrukums vai okupācija ar nelikumīgu varas pārņemšanu, viņi drīkst atklāt uguni. Ja būtu sadevuši pa zobiem kādiem piecpadsmit tūkstošiem uzreiz, tad tie pārējie piecdesmit tūkstoši nemaz nebūtu paspējuši ienākt. Tas jau bija uzbrukums suverēnai valstij.

Tas izpildījums bija tāds, ka vienā pusē pavēles bija skaidras, par katru cenu – tikko kaut kas, tā šaut, bet ukraiņu puse nereaģēja pilnīgi nekā. Ieslēdzās savās armijas daļās un gaidīja, kad pienāks labāki laiki. Tādi, protams, nepienāca.

Krimā bija ļoti daudz atvaļināto padomju militāristu dažādās pakāpēs. Arī daudzi, kas Krievijas Federācijas laikos dienēja Krimā, palika tur uz pastāvīgu dzīvošanu, un viņus visus ar masu mediju palīdzību Krievija nozombēja.

Cilvēki pavisam vienkārši, kad nāca “zaļie cilvēciņi”, gandrīz vai zābakus viņiem bučoja. Teica – beidzot mūsu atbrīvotāji klāt!

Arī tas bija liels atbalsts “zaļajiem cilvēciņiem”, ka lielākā daļa no Krimas iedzīvotājiem bija vienkārši piemānīti un svēti ticēja, ka tie atnesa viņiem brīvību.

Zemessargi jau vairākus gadus apgūst prasmi cīnīties un apkarot šādus nezināmas piederības kaujiniekus. Vai tas ir nepieciešami?

SAISTĪTIE RAKSTI

Lielās līnijās jā. Pie mums to nosaka likuma izmaiņas, ka kaut kāda uzbrukuma gadījumā atbilstoša līmeņa komandierim ir tiesības negaidīt pavēli no augšas un atbildēt. Lai nenotiek tā kā 1939., 1940. gadā.

Protams, cilvēki arī mācās konvencionālo karadarbību, un papildus tam, ņemot vērā Gruzijas pieredzi, kas bija 2008. gadā, gan to, kas notika Ukrainā, gan agrāk Čečenijā, apgūst nekonvencionālās karadarbības principus. Dievs dod, ka tas viss nebūtu jāizmanto.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 96
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 59
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
15 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
11 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 59
10 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
5 stundas
LE
LETA
Kokteilis
BBC saņēmusi Lielbritānijas vēsturē lielāko sūdzību skaitu par princim Filipam veltītajām pārraidēm 4
7 stundas
LE
LETA
Veselam
Nedēļas nogalē septiņu pilsētu vakcinācijas centros ar “AstraZeneca” varēs vakcinēties ikviens iedzīvotājs 36
11 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
23:09
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
22:13
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jaunais Augšdaugavas novads: kuriem būs jāsadzīvo, starp kuriem paredzama sāncensība
21:00
LE
LETA
Ziņas
“Liels šoks!” LFF prezidents Ļašenko par Bezzubova nežēlīgo slepkavību 11
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tarmo, uzdod jautājumu!” Parlamenta deputāts Igaunijā tiešsaistes sēdes laikā atrodas gultā, kūpina elektronisko pīpi un klausās skaļi mūziku 10
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik tūkstošus pagājušajā gadā dividendēs no “Infinity Coffe” saņēma Rīgas mērs Staķis? 14
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
15 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai par atteikšanos vakcinēties pret Covid-19 drīkst atlaist no darba? Komentē zvērināts advokāts 60
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Motokluba bijušajam prezidentam par dalību karadarbībā Doņeckā lūdz piemērot brīvības atņemšanu. Uz cik gadiem? 8
10 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Plānās pankūkas ar citrona miziņu: aromātiskas gardēžu vakariņas
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavasaris atgriežas! Cik silts laiks gaidāms nedēļas nogalē? 1
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī Purvciemā naktī nodedzināts “BMW X5”. Policija atklāj, vai ir saistība ar futbola aģenta slepkavību 9
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 42
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga saņem vakcīnas pret Covid-19 otro devu 39
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viena veida vakcīna uz mūžu? Vai cilvēks varēs revakcinēties ar citu Covid-19 vakcīnu, skaidro infektoloģe 28
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nav neiespējami, ka premjers varētu padzīt vēl vienu veselības ministru.” Politologs skaidro, ar ko riskē Pavļuts 60
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pusgads bez taustāmiem rezultātiem: vai Pāvela Rebenoka slepkavība tā arī paliks neatklāta? Atbild Ralfs Nemiro 15
15 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Uzbrukumā futbola aģentam izmantotā automašīna atrasta sadedzināta Mežaparkā 27
17 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kur, jūsuprāt, valstij ņemt papildu naudu, lai palielinātu algas mediķiem, skolotājiem, policistiem? 25
16 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Skapis nav atmiņu klade: 7 padomi, kā ieviest kārtību
12 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nenoliegšu, reizēm vajadzīga drosme…” IDB priekšnieks par amatpersonu noziegumiem, politisko spiedienu, policijas vardarbības problēmu 12
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 32
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 53
1 diena