Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

Mikroinsults – klusā katastrofa smadzenēs 0

Kāda paziņa stāstīja, ka viņai atklāti vairāki mikroinsulti, taču neko īpašu nav jutusi. Vai tiešām šāda katastrofa var notikt nemanāmi? “Insulta izpausmes atkarīgas no tā, kurš smadzeņu rajons un cik plaši ticis bojāts,” skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroangioloģijas nodaļas vadītāja Biruta Tilgale, piebilstot, ka apzīmējums “mikroinsults” tiek lietots tikai tautā.

Reklāma
Reklāma

Nepaliek bez sekām

Kokteilis
Sievietes spēks un iedvesma: 10 ietekmīgas dāmas līderes, kas veidojušas Latvijas vēsturi 29
Kokteilis
Viņi dzīvo, lai piedzīvotu! 10 vārdu īpašnieki, kuros mīt nepiesātināms ceļotāja gars
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
Lasīt citas ziņas

Par tā saukto mikroinsultu var liecināt noslīdējis mutes kaktiņš, nespēcīga roka vai kāja, notirpums un jušanas traucējumi vienā ķermeņa pusē, kustību koordinācijas un līdzsvara, runas, rīšanas, uzvedības traucējumi vai redzes dubultošanās. Šādas pazīmes liecina, ka skartas galvas smadzeņu stratēģiski svarīgas vietas. Bet, ja traucējumi rodas mazāk būtiskās zonās, simptomu var nebūt vai arī tie ir maz izteikti. Atkarībā no bojātā smadzeņu reģiona niecīgs insulta perēklītis var izraisīt nopietnus invalidizējošus simptomus, bet liels – tikko manāmus traucējumus.

Ja nekādu pazīmju nav vai arī tās pāriet, slimnieks ne vienmēr saprot, ka piedzīvojis insultu, taču tas nepaliek bez sekām, jo galvas smadzenēs izveidojas un paliek bojājums. Izmaiņas iespējams redzēt datortomogrāfijā, bet vislabāk – veicot magnētisko rezonansi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Rētas mēdz atstāt atšķirīgas sekas, piemēram, ja bojāta labā galvas smadzeņu puslode, var rasties uzvedības traucējumi un pasliktināties atmiņa, ja kreisā – saglabāties traucēta runa un saprašana.

Pārejoši galvas smadzeņu asinsrites traucējumi izpaužas ar tādiem pašiem simptomiem kā insults, bet izzūd divu stundu laikā, neatstājot rētu smadzenēs. Taču tie vēsta, ka galvas smadzeņu asinsvados radušās izmaiņas, kuras nedrīkst ignorēt.

 
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.