Ilustratīvs foto

Konjunktivīta iemesls var būt arī Covid-19 11

Konjunktivīts ir nepatīkama slimība – acis asaro, grauž, plakstiņi uztūkst. Tam mēdz būt dažāda izcelsme, un dažkārt konjunktivīta iemesls ir tieši Covid-19.

VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
“Tas nekas, ka Latvija NATO, te ir daudzi, kuri Putina tankus sagaidītu ar sajūsmu,” uzskata krievu miljonārs Čičvarkins
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
Lasīt citas ziņas

Oftalmoloģe Veselības centru apvienībā Irina Korņilova  un „Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza norāda atbildes uz jautājumiem – kas konjunktivītu var izraisīt, kā to ārstēt un ko darīt profilaksei?

Iespējams, Covid-19

CITI ŠOBRĪD LASA

“Konjunktivīts ir acu apvalka konjunktīvas iekaisums. Tā etioloģija jeb izcelsme var būt dažāda, piemēram, konjunktivīts rodas pēc acs traumas vai attīstās spilgtas saules ietekmē, var būt alerģisks konjunktivīts vai tāds, ko veicinājis sausas acs sindroms. Tomēr lielākoties konjunktivītam ir bakteriāla vai vīrusu, tostarp var būt arī Covid-19, izcelsme,” skaidro Irina Korņilova, oftalmoloģe Veselības centru apvienībā.

Ārste atzīst, ka ir grūti izsekot, cik bieži Covid-19 izraisa konjunktivītu. “Ja cilvēks vēršas ar šādām sūdzībām pie oftalmologa un, piemēram, nākamajā vai pēc pāris dienām konstatē, ka ir Covid-19 pozitīvs, oftalmologs visticamāk par to neuzzina. Taču ir pamats domāt, ka konjunktivītu izraisa arī šis vīruss. Covid-19 ir daudz un dažādas izpausmes, un tas var skart gandrīz visas orgānu sistēmas, tādēļ nav pārsteiguma, ka šis vīruss var izraisīt arī konjunktivītu, turklāt, kā vienu no pirmajām pazīmēm.”

Visbiežāk – adenovīrusu izraisīts konjunktivīts

Jebkāds adenovīruss var izpausties kā gļotādu iekaisums – deguns tek, acis asaro. “Tāda ir audu reakcija uz vīrusa iekaisumu. Diezgan bieži mēdz būt tā, ka, līdz ar iesnu parādīšanos, iekaist arī acis un tās ir jāārstē. Praksē esmu novērojusi, ka aptuveni divas trešdaļas konjunktivīta gadījumu ierosinātājs ir kāds adenovīruss, gripa vai pat rotavīruss, un bieži vien slimība sāk izpausties tieši kā konjunktivīts, kam vēlāk pievienojas iesnas, temperatūra. Parasti konjunktivīts ilgst trīs līdz piecas dienas.

Vīrusa izcelsmes konjunktivīts visbiežāk sākas vienā acī un tad aptuveni vienādi attīstās abās acīs. Vērojams acu apsārtums, asarošana, izteikta plakstiņu tūska, redzes dubultošanās, ir grūti skatīties uz gaismu, var būt nedaudz paaugstināta, 37-37,2 grādu temperatūra.

Cik ilgst inkubācijas posms, precīzi pateikt ir grūti. Piemēram, ja bērns atgriezies no skolas, kur kādam klasē ir vīrusa izraisīts konjunktivīts, jau vakarpusē arī viņam var sākt parādīties simptomi. Uzreiz ir jācenšas ievērot higiēnu un, cik iespējams, distancēties no pārējiem ģimenes locekļiem.”

Kā ārstē konjunktivītu?

Ārstēšana ir atkarīga no konjunktivīta etioloģijas.

Ja konjunktivīts ir alerģisks

Oftalmoloģe skaidro: “Ja ir alerģisks konjunktivīts, tad parasti lieto antihistamīnu medikamentu, kas samazina tūsku, ja nepieciešams, kādu nesteroīdo pretiekaisuma līdzekli. Ja alerģiskā izpausme ir spēcīga, ārsts lemj par hormonpreparāta pievienošanu un ārstē pacientu, sadarbojoties ar alergologu vai imunologu.

“Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza stāsta: “Pirms ieteikt zāles, farmaceits noteikti precizēs konjunktivīta izcelsmi. Gan tad, ja konjunktivītam ir alerģiska, gan arī tad, ja tam ir vīrusu vai bakteriāla izcelsme, būtu jārīkojas līdzīgi. Pirmā darbība – acu skalošana, plakstiņa un acs konjunktīvas atbrīvošana no izdalījumiem, otrā – konjunktivīta simptomu mazināšana un novēršana, trešā – slimības seku likvidēšana.

Ja ir konstatēts alerģiskais konjunktivīts, acis skalo, pilinot vairākus pilienus vairākas reizes dienā. Visbiežāk skalošanai izmanto pilienus, kas satur ārstniecisko žibulīti, rudzupuķu ekstraktu, jo tie ir piemēroti dabas līdzekļi tieši neinfekcioza konjunktivīta gadījumā.

Plakstiņu un acs virsmas atbrīvošanai no izdalījumiem ieteicams lietot sterilās salvetes acu higiēnai. Tās nesatur krāsvielas, smaržvielas un konservantus, taču satur hialuronskābi, Āzijas vairoglapi, Florences īrisu.

Pret alerģisku konjunktivītu ieteicams arī medikaments, kas satur azelastīna hidrohlorīdu. Pilieni ātri novērš alerģisku acu izpausmes, tiem ir tieša iedarbība uz acu konjunktīvu. Tos drīkst lietot arī bērni no četru gadu vecuma, kā arī pilināt profilaktiski, ja ir zināms, ka būs saskare ar alergēnu, piemēram, suņa spalvām, ziedputekšņiem, putekļiem.

Ja alerģija ir plašāka (arī iesnas, nieze), ieteicams lietot sistēmisku antihistamīnu līdzekli. Jaunākās paaudzes antihistamīna līdzekļi ir drošāki – tiem ir mazāk blakņu un tie ir piemēroti arī profilaksei.”

Ja ir vīrusa vai bakterialas izcelsmes konjunktivīts

Farmaceite norāda, ka šāda konjunktivīta gadījumā ārstēšana būtu jāuzsāk maksimāli ātri. “Ieteicams lietot šiem simptomiem paredzētus acu pilienus, kas var saturēt gan augu ekstraktus, gan homeopātisko zāļu kompleksus, piemēram, kliņģerīšu, ceļteku, emblika, kurkuma, Damaskas rozes ekstraktus, kas efektīvi samazina konjunktivīta simptomus.”

Oftalmoloģe norada, ka ir medikamenti, ko izmanto tieši adenovīrusu izraisīta konjunktivīta ārstēšanā, un piebilst, ka citāda terapija būs tad, ja konstatēts herpes vīrusa izraisīts konjunktivīts.

“Savukārt bakteriālā konjunktivīta gadījumā ir jāveic speciālas analīzes – uzsējums – un, ņemot vēra baktēriju jutīgumu pret antibiotikām, terapiju nosaka tieši pret to baktēriju, ko uzrāda analīžu rezultāti,” uzsver ārste.

Slimības sekas

Sezonālie adenovīrusu izraisīti konjunktivīti ir ierasta slimība. Oftalmoloģe teic, ka, visticamāk, gandrīz 95 procentos gadījumu pēc pārslimota andenovīrusu izraisīta konjunktivīta nebūs nekādu jūtamu seku, tomēr ir iespējami gadījumi, kad sekas var būt nepatīkamas.

“Smagākās ir, piemēram, acs radzenes bojājums, asaru ceļu problēmas, redzes izmaiņas, plakstiņu malas hronisks iekaisums. Visbiežāk gan ir sūdzības par diskomfortu un sausuma sajūtu acīs, un dažkārt tā ilgst pat līdz pus gadam,” teic ārste.

Farmaceite novērojusi, ka ilgstošs acs sausums, nogurums, kairinājums mēdz būt jebkura veida pārslimota konjunktivīta gadījumā.

“Bojāto acs gļotādu ir nepieciešams atjaunot un, ja to dara mērķtiecīgi, tad var paļauties, ka acis būs veselas, turklāt ieguvušas lielisku aizsargbarjera, lai tajās atkārtoti nenonāktu vīruss, baktērija vai alergēni. Aptiekā pieejami gan pilieni, gan inovatīvi aerosoli, gan uz nakti acī ievadāmi geli. Galvenokārt šie līdzekļi satur dekspantenolu, nātrija hialuronātu, nātrija karboksimetilcelulozi, A un E vitamīnu, hipromelozi. Galvenais šo līdzekļu uzdevums ir novērs sausumu un atjaunot gļotādas veselību.”

Oftalmoloģe brīdina, ka atsevišķos gadījumos konjunktivīta gaita var būt ar īpaši smagām izpausmēm. “Tad noteikti nedrīkst nodarboties ar pašārstēšanos. Nereti šādos gadījumos ir jāpievieno speciāla terapija, lai laikus samazinātu konjunktivīta iespējamās negatīvās sekas. Smagas sekas var būt, ja, piemēram, konjunktivītu izraisa herpes vīruss. Ārkārtīgi reti, tomēr ir iespējams pat pilnīgs redzes zudums.”

Ko darīt, sajūtot pirmās pazīmes?

Ja ir sajūta, ka acis sāk grauzt, tās asaro, jārīkojas ir tūlīt. Oftalmoloģe iesaka: “Ja lieto kontaktlēcas, tās noteikti ir uzreiz jāizņem. Vajadzētu daudz dzert ūdeni, var lietot C vitamīnu, uz nakti iedzert bezrecepšu antihistamīna preparātu un, ja nepieciešams, bezrecepšu pretiekaisuma zāles. Ja ir temperatūra virs 38 grādiem, tā būtu jāpazemina. Acīs pilina pilienus – mākslīgās asaras.

Nekādā gadījumā nedrīkst ķerties pie antibiotikām, ja tās ir palikušas no kādas citas slimošanas reizes! Pirmkārt, katrā konkrētajā gadījumā tās var izrakstīt tikai ārsts. Otrkārt, ja konjunktivītu iztaisījis adenovīruss, ar antibiotikām to neārstē.”

Svarīgi ir ievērot personīgo higiēnu – gulēt atsevišķā gultā, lietot savus traukus, dvieļus, nākamās trīs, piecas dienas neapkampties, neskūpstīties, nedoties uz darbu, bērnudārzu vai skolu. Ārste arī norāda, ka tad, ja šī vīrusa infekcija izplatās ģimenē, kurā ir gan bērni, gan pieaugušie, no pirmā inficēšanās gadījuma līdz beidzamajam ģimenes loceklim, kurš saslimst ar konjunktivītu, var paiet pat mēnesis.

Konstatējot pirmās saslimšanas pazīmes, noteikti vajadzētu palikt mājās vismaz trīs dienas (atkarība no slimības norises) un ierastajās gaitās doties tikai tad, kad slimība izārstēta.

“Lai gan sabiedriskās vietās nēsājam maskas, vīrusu izraisīta saslimšana tomēr notiek, jo saskaramies arī ar dažādām virsmām, piemēram, rokturiem, bankomātiem, pakomātiem, iepirkumu groziem. Turklāt bērni apmeklē skolas un bērnudārzus, kur ir ciešā kontaktā ar vienaudžiem. Konjunktivīta profilakse – regulāri mazgāt rokas un neberzt acis,” uzsver oftalmoloģe Irina Korņilova.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ko mēs zinām par miegaino narkolepsijas rēgu
Risinājumi īslaicīgu sāpju mazināšanai mājas apstākļos
Rada virtuālo asistentu medicīnas iestādēm. Kā tas palīdzēs mūsu ārstiem?
Regulāri aizmirstais piedegušais katliņš uz plīts ir signāls, ka vajadzīga konsultācija. Kā saglabāt atmiņu?
VIDEO. Vai vasara vispār būs? Bricis par laikapstākļiem maijā un jūnijā
“Tas nekas, ka Latvija NATO, te ir daudzi, kuri Putina tankus sagaidītu ar sajūsmu,” uzskata krievu miljonārs Čičvarkins
FOTO. “Tērps pa tiešo no Maskavas pasūtīts?”: Jolantas Gulbes-Paškevicas apģērbs soctīklos izraisa “vētru”
“300 000 Latvijas iedzīvotāju prezidents ir Putins,” atklāj bijušais ministrs
Apinis: Kariņ, ļauj Pavļutam turpināt Golubevas darbu, paņems vēl Juhņēviču līdz, lai vada dzeloņdrāšu iepirkuma biroju
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Vairāk nekā puse galvas un muguras sāpes novērš ar bezrecepšu medikamentiem, nevis dodas pie ārsta
Mēness aptieka: Visvairāk bēgļiem no Ukrainas un karadarbībā cietušajiem ziedo līdzekļus ar organizāciju starpniecību
Ceļotāja pirmās palīdzības komplekts
6 padomi, lai āda pavasarī nebūtu sausa
Starptautisks ilgtspējas indekss apliecina „Mēness aptiekas” līderību farmācijas nozarē
5 iemesli, kādēļ iekļaut ēdienkartē olas
Kādēļ graudaugi ēdienkartē tik svarīgi
50 skolēni visā Latvijā iepazīst “Mēness aptieku” farmaceitu ikdienas darbu
Sāpes sprandā… Sildošu ziedi vai parasto?
6 universāli padomi acu veselībai pavasarī
Kā mūsdienu farmācijā izmanto mājas dakteri – alveju
Kā pateikt “nē” pagurumam pavasarī
Riska faktori un risinājumi jutīgiem zobiem
Visiem “Repharm” farmācijas uzņēmumu darbiniekiem ir iegādāta veselības apdrošināšanas polise
Mundruma avots – diedzēti graudi un sēklas
10 signāli, lai nieru luksoforā iedegtos sarkana gaisma
Kā risināt miega traucējumus? Atbild psihiatrs Elmārs Tērauds
Ētera personība iesaka: Ja gribas lustīgu noskaņojumu, salasiet tējai sauju kļavas ziedu!
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Statistika nav iepriecinoša – Latvijā sastopamas trīs bīstamas ērču sugas
Jaunas ziņas par AIDS: viens no karavīriem nogalinātas šimpanzes sadalīšanas laikā viegli savainojies un inficējies
Laiks pārbaudīt dzimumzīmes! Melanomas nedēļā plašākas iespējas veikt ādas veidojumu diagnostiku
Kariņš aicina NA un AP nekavēties ar lēmumiem par jaunu ministru izvirzīšanu
“Vai latvieši ir pelnījuši savu valsti? Politiķi dara to, ko neviens neuzdrošinātos savā biznesā un mazdārziņā,” uzskata Lapsa
“Tā arogance!” Rostovskis atklāj, kurš pēc uzņēmēju domām ir neprofesionālākais ministrs
APTAUJA. Vai esat gatavi ziedot okupāciju simbolizējošā pieminekļa Rīgā nojaukšanai?
SPECIĀLIZLAIDUMS. Jaunākais par karu Ukrainā ar Igoru Rajevu
Pirmā tiesu instance attaisno autovadītāju krimināllietā par Rīgas mēra ģimenes locekļu sabraukšanu
Vairākas uzņēmēju organizācijas aicina Vitenbergu saglabāt ekonomikas ministra amatā
Podoļaks: Sarunas ar Krieviju ir apturētas
VIDEO. “Viņiem jāsaprot, ka šausmīgā Krievija ir blakus!”: TV kanālā “Pervij kanal” izteikti draudi Latvijas politiķiem
Bijušais iekšlietu ministrs Gulbis: Golubevai nevajadzēja pamest valsti
“Ruka kungs šobrīd ir vairāk nobažījies par savu vietu,” Kreituse komentē šī brīža “politisko vētru” pēc 9. maija
Iznākusi jauna “Kurbads. Latviju varoņstāsts” grāmata: ilustrācijas tapušas, iedvesmojoties no komiksiem un videospēlēm
VIDEO. Diriģents Ints Teterovskis Tavs Auto TV izmēģina jauno Hyundai TUCSON Hybrid
Pēc rietumvalstu sankciju noteikšanas Krievija samazina automobiļu ražošanas drošības standartus
VIDEO. “Jā, man ir svarīgi apprecēties!”: žurnāliste Una Ulme gatavojas trešajām kāzām
Sēj salātus, stāda zemenes un vasaras puķes. Kas darāms dārzā no 17. līdz 23.maijam?
Cepeškrāsnī ceptas sēnes ar sieru
Attaisno četrus cilvēkus notriekušo autovadītāju
22:13
Ar buldozeru nonāvēja šoferi. Morāle: skaties, kur brauc
21:55
Kuras partijas ierindojušās partiju reitinga augšgalā?
21:47