“Delimano”. Foto – Aija Geida

Laba panna ir saimnieces sabiedrotā. Salīdzinām piedāvājumu! 0

Atrast virtuvei labu pannu izrādās grūts uzdevums. Vienai sastāvā kaitīgi savienojumi, otrai virsma gatavota no ekoloģiskiem materiāliem, bet ātri nolietojas, savukārt čuguna panna aizmāršīgajiem mēdz sarūsēt. Kā par labu cenu nopirkt kvalitatīvu pannu?

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Lasīt citas ziņas

Pannu ražotāji izmēģina arvien jaunus materiālus, meklējot balansu starp trim lielumiem – izturību pret skrāpējumiem, izcilām pretpiedeguma īpašībām un nekaitīgumu videi un cilvēkam. Radīt šādu pārklājumu, kas būtu izturējis laika pārbaudi, šķiet, vēl nav izdevies, bet pamazām tam tuvojamies. Pēdējais jaunums – pannas ar akmens, marmora vai granīta pretpiedeguma pārklājumu, kas sola teicamu izturību pret skrāpējumiem un nesatur kaitīgās vielas. Šoreiz testējam, kā ir darboties ar šīm pannām, pārbaudām to virsmu izturību.

Akmens daļiņu pārklājums

Lai gan šos cepamos traukus dēvē par akmens pannām, tie nav izgatavoti no akmens. Pamatne ir no alumīnija vai nerūsējoša tērauda, bet iekšpusei un ārpusei nereti izmantoti dažādi materiāli. Virsmu pārklājumā iestrādātas akmens, marmora vai granīta daļiņas, padarot izstrādājumu izturīgāku pret skrāpējumiem. Atkarībā no pamatnes materiāla un uzklāto kārtu skaita atšķiras arī pannas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nerūsējoša tērauda pamatnei ir vairākas pozitīvas īpašības – tā ātri uzkarst, teju uzreiz ir gatava lietošanai un teicami saglabā siltumu arī pēc trauka noņemšanas no uguns, ēdiens tik ātri neatdziest.

Pretpiedeguma pārklājums, kurā iestrādāti akmens vai granīta gabaliņi, ir dabisks, nav toksisks, toties ir izturīgs pret skrāpējumiem, turklāt var gatavot ar minimālu taukvielu daudzumu. Atšķirībā no marmora šim pārklājumam ir būtiska priekšrocība – var lietot arī metāla virtuves piederumus, jo tas nesaskrāpējas.

Šo pannu ārpuse var būt pārklāta ar dažādiem materiāliem – marmoru, emalju un karstumizturīgu krāsu. Emalja ir dabisks materiāls, ko izgatavo, stikla pulveri apdedzinot līdz +850 °C temperatūrā un tādējādi piekausējot pie pannas pamatnes. Emaljai salīdzinājumā ar vienkāršu krāsu ir vairākas priekšrocības, piemēram, tā ir gluda, bez porām, izturīga pret skrāpējumiem, ilgi saglabā savu krāsu, viegli mazgājama un nepiedeg. Ja uzklāta tikai krāsas kārta, nereti pannu ir grūtāk kopt.

Skumji, ka informāciju par izmantotajiem materiāliem, trauka kopšanu un izturību ražotājs uzdrukā iepakojuma iekšpusē, līdz ar to veikalā nav iespējams ar to pilnībā iepazīties, jo pārdevējs neļauj plēst vaļā iepakojumu. Tāpēc pirms pannas pirkšanas jācenšas maksimāli vairāk uzzināt no pārdevēja vai internetā, izpētīt parametrus, nevis orientēties pēc cenas vai akciju iespaidā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.