Foto: AFP/Scanpix/LETA

Apsteigt lipīgo vīrusu. Kā rīkoties, lai nepieļautu Covid-19 jaunā paveida strauju izplatību? 14

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Jaunā ļoti lipīgā kovida britu celma izplatības apjoms visos mūsu valsts reģionos pārsniedzis piecus procentus, tāpēc epidemiologi uzskata, ka ir jārīkojas, lai apsteigtu koronavīrusa mutācijas strauju izplatību.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Mums visiem bija jāaiziet, karaliene tur palika viena…” – Elizabetes II mazmeitas vīrs Maiks atklājis, kas notika pēc prinča Filipa bērēm 11
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visi sportisti dzīvojam uz ķiplokiem!” Ščerbatihs norāda uz nopietnu problēmu, kāpēc mūsu olimpieši nevakcinējas pret Covid-19 73
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kučinskis: Vienā brīdī kaut kas var “sprukt vienkārši vaļā”, ko valdība vairs nevarēs nokontrolēt 80
18 stundas
Lasīt citas ziņas

Vakar valdības sēdē ministri uzklausīja vairākus speciālistus, kuri ziņoja par vīrusa trešā viļņa izplatības draudiem, skaidroja, kādu taktiku izvēlējušās citas Eiropas Savienības valstis, lai apkarotu vīrusa britu mutāciju, un nonāca pie secinājuma, ka nākamo otrdien ministri beigšot tērzēt un pieņemšot konkrētu rīcības scenāriju.

Tērzēšana jeb semināra tipa sarunas būšot jābeidz arī Operatīvās vadības grupai, kuru vada Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis un kurā iekļauti ministriju vadošie ierēdņi, un jāpiedāvā Ministru kabinetam vismaz divi scenāriji turpmākajai rīcībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienam no tiem jābūt vērstam uz vēl stingrāku epidemioloģisko ierobežojumu ieviešanu, bet otram jāiezīmējot aina, kādas sekas varētu būt tam, ja, neraugoties uz jaunā koronavīrusa paveida izplatību, valsts virzītos uz saudzīgāku epidemioloģisko ierobežojumu režīmu.

Janvārī, kad Latvijā sāka pilna vīrusa genomas sekvenēšanu, jaunā vīrusa mutācija tika konstatēta tikai vienā procentā paraugu, bet pusotra mēneša laikā tas jau pieaudzis līdz 8%.

“Laikus sekvenējot, jaunā vīrusa paveida izplatība ir kontrolējama. Pagaidām Latvijā citi koronavīrusa lipīgie paveidi nav atrasti,” sacīja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra direktors asociētais profesors Jānis Kloviņš.

E. Gulbja laboratorijā pagājušajā nedēļā ar jaunu sertificētu metodi analizēja 1071 pozitīvu koronavīrusa paraugu, kas paņemti no cilvēku mutes un deguna gļotādas. No tiem simts paraugos tika atrasts Lielbritānijas celms.

“Labā ziņa ir tā, ka lipīgā vīrusa celma izplatības dubultošanās, kā varēja gaidīt, nav notikusi. Ja rēķina pret iedzīvotāju skaitu, jaunā mutācija visplašāk ir izplatījusies Rīgā, Preiļu, Balvu un Gulbenes reģionā. Redzams, ka šis jaunais celms ir sastopams praktiski visā Latvijā,” skaidroja laboratorijas speciālists Mikus Gavars.

Vēl vairāk strādāt attālināti

Kaut gan jaunā mutācija nav uzņēmusi strauju izplatības tempu, tomēr Slimību profilakses un kontroles centra Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoš­čikovs uzskata, ka svarīgi ir laikus pieņemt lēmumus, lai neļautu tai doties uzvaras gājienā.

Ņemot vērā starptautiskos ieteikumus un citu valstu pieredzi, viņaprāt, būtu vēl vairāk jāizmanto iespēja strādāt attālināti. Uz darbu vajadzētu doties tikai ražošanas uzņēmumu darbiniekiem, bet ierobežotā skaitā.

Darbs būtu jāorganizē plūsmās, maiņās, uzturot tā saukto kolektīvo burbuli.

Tajās darba vietās, kur cilvēki strādā klātienē un nav iespējams nodrošināt darbinieku distancēšanos, būtu nepieciešama regulāra strādājošo testēšana, lai pārliecinātos, ka cilvēki ir veseli.

Atkal runā par pacientu šķirošanu

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas galvenā speciāliste infektoloģijā profesore Ludmila Vīksna atbalsta Perevoš­čikova izklāstītos piesardzības pasākumus un brīdina, ka, ienākot Latvijā jaunajai koronavīrusa mutācijai, pacientu skaits lielākajā valsts slimnīcā, visticamāk, dubultosies – patlaban dienā ārstējas mazāk nekā 1000 slimnieku, tad, saskaņā ar epidemiologu prognozēm par saslimstības pieaugumu, tie varētu būt līdz pat 2000 pacientiem.

“Līdz ar to varētu būt tā, ka gultu skaits ne vienmēr ir pietiekams šiem slimniekiem. Bet pats galvenais, kas mūs ļoti biedē, ir tas, ka starp šiem pacientiem pieaugs arī to slimnieku skaits, kuriem ir nepieciešama intensīvā terapija.

Jāņem vērā, ka intensīvās terpijas gultas nav iespējams aprīkot straujā tempā, un tas diemžēl var novest pie tā, ka mums vajadzēs šos pacientus sākt šķirot, kas līdz šim nav noticis. Mēs šo situāciju esam pārdzīvojuši vismaz emocionāli.

Kad Latvijā bija lielākais saslimstības pieaugums ar Covid-19, mums tik tiešām likās, ka tūlīt tūlīt būs slimnieki jāšķiro. Tas ir ārkārtīgi nepatīkami ārstiem, nemaz nerunājot par pacientiem, kuri šķirošanas laikā var nonākt ne gluži tur, kur viņiem jābūt,” sacīja profesore Vīksna.

Viņa pastāstīja, ka slimnīca tagad esot daudz labāk sagatavojusies kovida slimnieku uzņemšanai. Vairāk nekā 1300 gultu esot aprīkotas tā, ka slimniekiem, kas tur ārstēsies, varēs pievadīt skābekli.

“Tomēr slimnīcu ārkārtīgi biedē tās bailes no jaunā celma sprādzienveida pieauguma, kas nav izslēgts. Tāpēc vēlos pievērst uzmanību tam, ka vajadzētu izdarīt visu, lai stabilizētu saslimstības lejupslīdi,” uzskata L. Vīksna.

No 5. aprīļa – skolotāju potēšana

Veselības ministrs Daniels Pavļuts sola, ka no aprīļa valstī sākšoties masveida vakcinācija – nedēļā sapotēšot 100 000 – 150 000 cilvēku. Lai sagatavotos šim procesam, tiek apzinātas ārstniecības ie­stādes, kas vakcinēs cilvēkus nacionāla mēroga kompleksos jeb vakcinēšanas vietās.

Vakcinācijas biroja vadītāja Eva Juhņeviča pastāstīja, ka no 22. marta tiks sākta hroniski slimu cilvēku potēšana, bet no 5. aprīļa – pedagogu potēšana.

Paredzēts, ka 9. martā Latvijā ievedīs 24 000 “AstraZeneca” vakcīnu devu, tieši šo vakcīnu piegāde turpināšoties arī no 15. līdz 21. martam, bet 4. aprīlī ievedīšot 25 000 “Moderna” vakcīnu devu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Juhņeviča sacīja, ka ģimenes ārsti bez sarežģījumiem turpmāk varēšot plānot savu vakcinējamo pacientu kalendāru, jo viņi laikus saņemšot informāciju, cik vakcīnu devu konkrēti kurā dienā viņiem tikšot piegādāts.

Aizvadītajā nedēļā ārstiem bija jāpiedzīvo vilšanās, jo viņi saņēma krietni mazāk vakcīnu, nekā tika solīts. To cilvēku sarakstu, kas pieteikušies interneta vietnē “manavakcina.lv” vai zvanījuši pa bezmaksas tālruni 8989, ģimenes ārstiem laikus nosūtīšot e-veselības portālā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA/AFP
Ziņas
Kanāda apstiprina “Pfizer/Biontech” Covid-19 vakcīnas lietošanu bērniem vecumā no 12 gadiem 4
3 stundas
LE
LETA
Veselam
Latvija saņēmusi 19 200 “Moderna” ražotās vakcīnas pret Covid-19 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Austrijā vēlas no jūnija ieviest digitālās Covid-19 “zaļās pases” 1
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Bruņotajos spēkos sākta vakcinēšana pret Covid-19 6
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Mums visiem bija jāaiziet, karaliene tur palika viena…” – Elizabetes II mazmeitas vīrs Maiks atklājis, kas notika pēc prinča Filipa bērēm 11
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Visi sportisti dzīvojam uz ķiplokiem!” Ščerbatihs norāda uz nopietnu problēmu, kāpēc mūsu olimpieši nevakcinējas pret Covid-19 73
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kučinskis: Vienā brīdī kaut kas var “sprukt vienkārši vaļā”, ko valdība vairs nevarēs nokontrolēt 80
18 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Pacenties neiekulties nepatikšanās! Horoskopi 6.maijam
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Slēgt to plīti vispār iekšā?” Cik liela iespēja, ka terasēm dos “zaļo gaismu”, bet uzņēmēji tās neatvērs? 17
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Saprātīga, slodze, pulsometrs, piemērots apģērbs, atbilstošs uzturs – padomi, uzsākot skriešanas treniņus 1
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā!
Nedēļa
LA
LA.LV
Veselam
Ietaupījuma iespēja aptiekas piedāvājumā kā atbalsts Latvijas iedzīvotājiem
26. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai visi skolēni mācās pie rakstāmgalda?
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
7 iemesli, kāpēc tavam mieram un miegam var noderēt senais, labais baldriāns 1
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Veselības centru apvienība” (VCA) mediķi šodien vakcinējuši 3250 vakcīnas pret Covid-19 4
16. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” atzīta par līderi veselības nozares zīmolu ilgtspējas indeksā 2
13. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazini stresa ietekmi! 10 speciālista ieteikumi, kā saglabāt normālu asinsspiedienu
12. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Lieldienās VCA apkalpotajos vakcinācijas punktos savakcinēti teju 3000 cilvēki 4
7. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka” pieejamākus padara 200 pieprasītus aptiekas produktus 4
6. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Kāpēc dermatoloģiju varētu uzskatīt arī par romantisku specialitāti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Melatonīna paaugstināšanai – ne tikai valrieksti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Smiltsērkšķa droga satur unikālu vitamīnu kombināciju! 2
22. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Organisma atjaunošanās pēc mājās izslimota Covid-19 – konsultē uztura speciāliste
17. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kas tā tāda – nekārtīga vēdera izeja?
16. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Viltīgi klusā redzes laupītāja – glaukoma
11. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
It kā naglas būtu saēdies! Garšas un ožas zudums var būt signāls nopietnai slimībai 1
10. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai protat uzveikt gremošanas kaprīzes?
9. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Iesnas, bronhīts, konjunktivīts, impetigo … Ko vēl mums var „uzdāvināt” cits vīrusa nēsātājs?
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā novērst elpceļus ietekmējošos faktorus, kas izraisa veselībai traucējošu krākšanu
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Asinsvadu veselību uz vēlāku laiku neatliec!
2. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pret sāpēm ar adatošanu
25. februāris, 2021
LA
LA.LV
Praktiski
Mājas mīluļu “dāvanas”. Kādas kaites un parazīti apdraud saimnieku?
24. februāris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mazā bioķīmijas vārdnīca un neaizstājamie mikroelementi – selēns, cinks
23. februāris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Par mūsu prasmi uzturēt veselīgu holesterīna līmeni 1
18. februāris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Iegurņa pamatnes fitness. Kā tas noder un kad jāķeras pie citām metodēm? 2
18. februāris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kādam termometram uzticēties, ja ir jāizmēra ķermeņa temperatūra?
17. februāris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienības” mediķi uzsākuši sociālās aprūpes centru klientu un darbinieku vakcināciju pret Covid-19
11. februāris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Stāsts par noderīgo Islandes cetrāriju jeb ķērpi
8. februāris, 2021
LE
LETA
Ziņas
“Būs iespēja apiet zināmus karantīnas ierobežojumus!” Lietuvā sāks izsniegt “iespēju pases” pret Covid-19 vakcinētajiem 13
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Liela daļa otrdien atklāto Covid-19 inficēšanās gadījumu reģistrēti divās pilsētās 2
8 stundas
LE
LETA
Veselam
“Veselības centrs 4”: Iespējams, šīs nedēļas otrā pusē vakcinācijas tempi būs lēnāki 4
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
EZA sākusi vērtēt “Pfizer/Biontech” Covid-19 vakcīnas lietošanu bērniem vecumā no 12 līdz 15 gadiem 9
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Stacionāros esošo Covid-19 pacientu skaits pieaudzis no 666 līdz 689 3
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Jautājums par alkohola tirgošanu restorānu terasēs varētu izšķirties ceturtdien 24
10 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
“Sapratu, ka palikšu Latvijā!” Saruna ar ārstu no Libānas Baselu Jakubu Vahbi, kam nesen piešķirta Latvijas pilsonība 42
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Tas ir izdzīvošanas jautājums daudziem!” Ēdināšanas bizness neizpratnē par ieceri aizliegt tirgot alkoholu āra terasēs 13
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Būs iespēja apiet zināmus karantīnas ierobežojumus!” Lietuvā sāks izsniegt “iespēju pases” pret Covid-19 vakcinētajiem 13
7 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Ja tas varēs ko ietekmēt, atteikšos no ordeņa jebkurā brīdī!” Domburs par piešķirto Triju Zvaigžņu ordeni 13
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tukumā degušā NMPD darbinieka lietu izmeklē kā novešanu līdz pašnāvībai 21
7 stundas
LE
LETA
Veselam
“Veselības centrs 4”: Iespējams, šīs nedēļas otrā pusē vakcinācijas tempi būs lēnāki 4
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
9.maijā neliegs ziedu nolikšanu Pārdaugavā pie pieminekļa padomju karavīriem 104
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saistībā ar traģisko ugunsgrēku nelegālajā hostelī policija meklē Ernestu Riekstu 14
8 stundas
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: Šķiet, izdzēšanas nekultūras tendence vedina uz visas Rietumu kultūras pakāpenisku likvidāciju 33
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. “Mums visiem bija jāaiziet, karaliene tur palika viena…” – Elizabetes II mazmeitas vīrs Maiks atklājis, kas notika pēc prinča Filipa bērēm 11
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Ģirts un Ģederts 1
18 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Traģēdija Indras stacijā: naktī kāds cilvēks pēkšņi no perona metās zem garāmbraucošas lokomatīves 12
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kučinskis: Vienā brīdī kaut kas var “sprukt vienkārši vaļā”, ko valdība vairs nevarēs nokontrolēt 80
18 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Slepenā ieeja: durvis, kas nav redzamas – atkal ir modē! 1
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Juriste Ieva Brante atklāj, kā tikt pāri šķiršanās sāpēm: “Bezkaunīgi uzraksti uz lapiņas, kādu vīrieti vēlies sev blakus!” 11
15 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Neparasti un ļoti gardi! Zeltainās krabju nūjiņu kotletītes ar sieru 4
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jādomā, kā turpmāk dzīvosim, nevis turēsim visus ieslēgtus!” Kilbloka par scenāriju, ka ar Covid-19 būs jāsadzīvo visu mūžu 43
19 stundas
LE
LETA/AFP
Ziņas
Kanāda apstiprina “Pfizer/Biontech” Covid-19 vakcīnas lietošanu bērniem vecumā no 12 gadiem 4
22:57
LE
LETA
Ziņas
Krievija noteikusi aizliegumu griķu eksportam 5
22:50
LE
LETA
Veselam
Latvija saņēmusi 19 200 “Moderna” ražotās vakcīnas pret Covid-19 2
22:30