Ivars Prudāns
Ivars Prudāns
Foto no “Veselības centra 4” arhīva

Skolotājiem un pensionāriem vēnu slimības biežāk. Astoņi jautājumi par vēnu operācijām 0

Sākoties vasaras sezonai, “Veselības centrs 4” tradicionāli aicina izglītības darbiniekus un seniorus parūpēties par savu vēnu veselību, piedāvājot īpašas atlaides. Kādēļ skolotāji un pensionāri vairāk pakļauti vēnu slimību riskam un vai vēnu operācija nebūs šķērslis, lai aktīvi izbaudītu vasaru, jautāju Baltijas vēnu klīnikas asinsvadu ķirurgam, flebologam Ivaram Prudānam (attēlā).

“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Lasīt citas ziņas

 

Kādēļ jau vairākus gadus pēc kārtas pievēršat uzmanību tieši šīm pacientu grupām?

CITI ŠOBRĪD LASA

Gan skolotājiem, gan pensionāriem vēnu problēmas ir aktuālas. Pensionāriem tāpēc, ka daudzi no viņiem visu mūžu ir strādājuši profesijās, kas saistītas ar ilgstošu stāvēšanu vai sēdēšanu, kas nelabvēlīgi ietekmē kāju vēnu veselības stāvokli. Pēc darba gaitu beigšanas daļa senioru pārāk daudz laika pavada pie televizora Arī skolotāji, darba pienākumus veicot, vai nu sēž, vai stāv klases priekšā. Nereti vēnu problēmas kombinējas ar citām, līdzīgām patoloģijām, tādēļ seniori un izglītības darbinieki ir laipni gaidīti flebologa kabinetā, lai kopā ar speciālistu noskaidrotu, kāds ir diskomforta, smaguma sajūtas, tūskas un citu simptomu patiesais iemesls un ko darīt tālāk.

 

Agrāk uzskatīja, ka vasara nav piemērots gadalaiks vēnu operācijām, jo brūces dzīstot sliktāk, visu vasaru būšot jāstaigā kompresijas zeķēs.

Mūsdienās vēnu operācijas ir ļoti saudzīgas – nav lielu rētu, nav jāliek šuves. Mūsu klīnikAstoā tiek piedāvātas tikai visjaunākās metodes, kuras pasaulē pašreiz izmanto vēnu ārstēšanā: gan lāzerķirurģiju, gan radiofrekvences ķirurģiju, gan vēnu termisko slēgšanu ar tvaika impulsiem, gan vēnu slēgšanu ar bioloģisko līmi. Piemēram, bioloģiskas līmes izmantošanu vēnu ārstēšanā ieviesa samērā nesen, bet mūsu klīnikas ķirurgi šo metodi apguvuši tik labi, ka apmāca citu Eiropas valstu speciālistus. Turklāt, operējot ar šo metodi, anestēzija vispār nav nepieciešama, pacientam nav jāvalkā arī kompresijas zeķes.

Operējot ar citām metodēm, tās kādu brīdi ir jāvalkā, bet ne jau nu visu vasaru. Turklāt šīs zeķes kļuvušas daudz kvalitatīvākas, tādēļ pat karstā laikā tās nesagādā lielas neērtības.

 

Dažreiz seniori domā, ka ir jau par vecu vēnu operācijām. Vai gadi mēdz būt šķērslis?

Nē, nav nekādu vecuma ierobežojumu. Vecākajam pacientam, kuram ar lāzeru operēju vēnas, bija 96 gadi. Viņš dzīvoja viens pats, vēnas bija bojātas, arī venozais spiediens augsts, un naktī tās sāka asiņot. Sirmgalvis nevēlējās, lai asiņošana atkārtotos, nevēlējās palikt uz gultas, tādēļ izlēma veikt operāciju.

 

Cik noturīgs ir operācijas rezultāts? Kas jāievēro pēcoperācijas periodā?

Garantēju, ka pēc mūsu klīnikas asinsvadu ķirurgu veiktās operācijas bojātā vēna ir salabota uz mūžu. Taču kājās ir arī citas vēnas, kurās ar laiku var rasties bojājumi.

Operācija ilgst mazāk par stundu. Pēc tam pacientu pārsien, uzvelk kompresijas zeķes un viņš var doties mājās veseļoties. No lidošanas ar lidmašīnu gan kādu laiku vajadzētu atturēties, jo gaisā ir spiediena starpība, kas var izraisīt trombu veidošanos. Spiediena starpība vispār nelabvēlīgi ietekmē venozo sistēmu. Ir pierādīts, ka katrai otrajai stjuartei, kas nostrādājusi savā profesijā vismaz pusgadu un nav valkājusi kompresijas zeķes, rodas lielākas vai mazākas vēnu problēmas.

 

Kā saprast, vajadzīga operācija vai vēl ne un kura no tām labākā?

Pirmais solis – vizīte pie asinsvadu ķirurga, flebologa. Otrais – veikt kāju vēnu duplekssonogrāfiju, kas ļaus noteikt, vai un cik nopietni bojātas vēnu vārstules, bojāto vēnu posmus, izvērtēt venozo atteci dziļajās un virspusējās vēnas, atklāt trombozi un citas vēnu slimības. Pie viena apskatāmies arī artērijas. Ja ir problēmas ar artērijām, operāciju nedrīkst veikt un jāizmanto citas ārstēšanas metodes.

Gribu uzsvērt, ka vislabāk, ja šo izmeklējumu veic ārsts, kurš pacientu arī operēs. Bieži vien pacienti ierodas ar duplekssonogrāfijas izmeklējumiem, kas veikti citās medicīnas iestādēs, kur nav vēnu speciālistu. Izmeklējums, kura aprakstā teikts tikai tas, ka pacientam ir vēnu varikoze, nav pietiekami informatīvs, izsmeļošs. To pašu var secināt arī pacienta apskates laikā. Pēc tam asinsvadu ķirurgs izvērtē, kuru ārstēšanas metodi labāk izmantot, vai pacientam ir vajadzīga operācija vai pagaidām pietiek ar profilaktiskiem pasākumiem.

 

Valsts apmaksā tikai klasiskās vēnu operācijas. Baltijas vēnu klīnikā šo metodi neizmanto. Kāpēc?

No tās jau sen esam atteikušies. Arī Eiropas valstu flebologu kongresos šādu metodi vairs nepiemin. Šāda operācija ir traumatiskāka, jo bojāto vēnu caur griezumu cirksnī vienkārši izrauj laikā. Daudz lielāka iespēja, ka tās laikā tiks bojāts nervs, kas atrodas tās tuvumā. Tādā gadījumā āda operētajā vieta būs mazāk jutīga, var parādīties tirpšana. Piemēram, lāzeroperācijas laikā ap bojāto vēnu tiek radīts šķidruma aizsargvalnis, kas pasargā nervu no ievainošanas. Arī atveseļošanās periods pēc šādas operācijas ir ilgāks.

 

Vasarā, kad var iztikt bez zeķu valkāšanas, sieviešu kājas, kuras klātas vēnu mezgliem, neizskatās glīti, lai gan nesāp un nerada diskomfortu. Vai tas ir pietiekams pamats operācijai?

Jā, palīdzam risināt arī paplašinātu asinsvadu radītās kosmētiskās problēmas. Pirms tam izvērtējam gan vēnu diametru, gan tīklojumu, gan pacienta vasaras plānus. Ja tuvākajā laikā paredzēts lidojums uz ārzemēm, iesakām atlikt operāciju līdz rudenim.

Dažreiz virspusējo vēnu tīklojuma rašanos uz kājām provocē hormonālo preparātu, piemēram, kontracepcijas lietošana. Tad pareizākais risinājums būtu jāmeklē kopā ar ginekologu. To veicina arī grūtniecība, tādēļ, gaidot bērniņu, noteikti jāvalkā kompresijas zeķes. Šajā laikā sievietes organismā norisinās hormonālas pārmaiņas, pieaug svars, bet pats galvenais – ar laiku auglis kļūst tik liels, ka sāk spiest uz dziļajām vēnām, kas nodrošina lielāko – līdz pat 90% – venozās asinsplūsmas daļu. Ja asinīm nav kur atplūst, tās meklē jaunus ceļus, paplašinot virspusējās vēnas.

 

Dažreiz cilvēki domā, ka tad, ja vēnas nav redzamas, ar tām viss ir kārtībā.

Svarīgi noskaidrot, kādā stāvoklī ir vēnu vārstules, kuras pilda sūkņa funkcijas, pumpējot asinis uz augšu. Jā šīs vārstules ir bojātas, vēnā, tāpat kā caurulē, sakrājas asinis. Ja ir šāda problēma, ļoti slikti ir ilgstoši sēdēt un stāvēt bez kompresijas zeķēm kājās, jo vēnās var veidoties trombi. No virspusējām vēnām tie var nokļūt dziļajās, bet no tām aizceļot uz plaušām, kas ir bīstami dzīvībai.

Ja pacients nevēlas operāciju veikt uzreiz, flebologs var izskaidrot, kā vasaras periodā izvairīties no dažādiem sarežģījumiem, piemēram, lietot medikamentus, valkāt atbilstošas pakāpes kompresijas zeķes.

 

Kompresijas zeķes mūsdienās nopērkamas arī internetā. Varbūt valkāt tās drošības pēc?

Gribu piebilst, ka bez flebologa ieteikuma un iepriekšējas izmeklēšanas vēnu zeķes nevajadzētu iegādāties. Ja pacientam ir slimas artērijas, to valkāšana var izraisīt dažādus sarežģījumus. Arī aptiekās brīvi nopērkamās vēnu ziedes nemaz nav tik nevainīgas. To sastāvā ir mentolam līdzīgas vielas. Pacientam šķiet, ka, tās lietojot, kļūst vieglāk, bet tās var izraisīt alerģisku reakciju, ādas problēmas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ilze Aizsilniece: Vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju ir ļoti nopietnas veselības problēmas
VIDEO. Ķīnā nopietni pieiet Covid-19 inficēto izķeršanai. Kā to dara lidostās? 2
Kādēļ pēc ilgāka darba ar datoru sāk grauzt un sūrst acis? 7
Sargā sevi no gripas un citiem vīrusiem – tie uzņem apgriezienus visā Eiropā
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
VIDEO. Jauna latviešu sieviete veikusi eksperimentu, vai var izdzīvot ar 100 eiro mēnesī: “Es ļoti gribu ēst!” 137
Kam jāatmaksā dēla ņemtais kredīts, ja pats to vairs nevar izdarīt? Vai vecākiem?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas?
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Dzalbs: Tiek prognozēts, ka gripa šogad varētu būt diezgan smaga un skart lielu iedzīvotāju daļu 69
“Gribam žeņšeņu arī Latvijā!” Ar ko šobrīd nodarbojas Vides risinājumu institūta pētnieki? 4
Galvas mežģis – kā atrast bērnam piemērotāko pulciņu? Šeit dažas atbildes 1
Bērnu slimnīcas virsārste: Katru diennakti vismaz pieciem mazuļiem atklājam respiratori sincitiālo vīrusu 11
Latvijā būtiski pieaug RSV izraisītās infekcijas izplatība – sevišķi bīstama šī infekcija ir jaundzimušajiem 13
Pavēro krācēju! Miega apnoja var izraisīt dzīvībai bīstamas veselības problēmas 3
Cietusī spriedumu nesagaida… Paziņoti tiesas spriedumi rekordsenās – pirms 30 gadiem ierosinātās – krimināllietās
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
Saldus novadā grāvī ieslīdējis autobuss 4
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien svin 85. dzimšanas dienu 3
Latviju šķērsos jaunas nokrišņu zonas. Kurās dienās snigs visvairāk? Prognoze nākamajai nedēļai
Mūžībā devies latviešu dziesminieks un jumiķis Haralds Sīmanis
“Nešaubījos, ka došos karot!” Jurko stāsts par kaujām līdz spēku izsīkumam un ko karam nodarīja korupcija 74
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Pirms 100 gadiem Nacionālajā operā Rīgā izrādīja pirmo Latvijā patstāvīgi iestudēto baleta izrādi
21:26
Saldus novadā grāvī ieslīdējis autobuss 4
20:48
Lietuva izraida Krievijas vēstniecības darbinieku
20:47