Foto – Shutterstock

Laikus pamanīt signāllampiņu vīrieša neveselībā 0

Ja saķer spējas sāpes, kas nepāriet, katrs zina: jāmeklē ārsta palīdzība. Bet citas izpausmes nereti mēdz šķist mazsvarīgas – īpaši vīrietim, kurš nav radis sūroties par savām ķibelēm. Taču ir simptomi, kas liecina par nelāgām norisēm organismā, ko nedrīkst ignorēt.

VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
Lasīt citas ziņas

“Ne viens vien domā – ievietos mani tādā universālā datorā, kas uzreiz atklās visas slimības, ja tādas būs, kā arī pateiks, kas jādara. Diemžēl šāda iekārta vēl nav izgudrota. Tādēļ pašam jābūt gana vērīgam, lai neatstātu bez ievērības organisma signālus, un jāuzticas ārstam,” skaidro ģimenes ārsts Andris Lasmanis.

Regulāri pie ārsta


CITI ŠOBRĪD LASA

Dakteris Lasmanis zina teikt, ka vīrieši mēdz dažādi izturēties pret savu veselību. Vieni – viņu ir mazākums – pārlieku saasināti uztver katru sīkāko izmaiņu organismā, nepārtraukti analizē šo sajūtu, pārdzīvo, metas pie ārsta. Taču, izrādās, izpausme bijusi niecīga.

Vairākums gan reaģē citādi – pret nelāgu sajūtu savā organismā izturas rezervēti, kaunas par to likties zinis, ne ar vienu par to nerunā. Sak, esmu spēcīgs vīrietis, varu to pārdzīvot, tikt galā saviem spēkiem. Pie ārsta nesteidz vai aizgājis neizstāsta visu, kas satraucis.

“Īstā formula ir cita – regulāri jāpārbauda sava veselība, pie ģimenes ārsta jādodas vismaz divas reizes gadā. Droši sakot dakterim: man nekas nekaiš, tomēr gribu pārbaudīties. Gan jau ārsts pamudinās izpaust to, kas kaiš, pastāstīt par simptomiem, kas varētu būt svarīgi veselības izvērtēšanā,” rosina Andris Lasmanis.

Nevajadzētu būt pārāk pašapzinīgam un lielīgam, bet reālam – izvērtēt savu dzīvesveidu, veselību, nevis uzskatīt: gadi taču krājas, tur tā vaina. Daudzi neejot pie ārsta, jo baidās, ka tik kaut ko neatrod. “Ja vainu atrod laikus, var paspēt palīdzēt,” uzmundrina ārsts.

Pazīmes, ko svarīgi neatstāt bez ievērības


✔ Klepus


Ja tas ilgst vairāk nekā mēnesi, pat ja nav pārāk stiprs – jāizvērtē, vai nav kāda plaušu saslimšana.

Smēķētājam ir tipiski no rīta izklepoties, par to nav jāuztraucas. Tomēr tam, kurš smēķē, reizi gadā noteikti jāveic plaušu caurskate. Pat ja klepojis visu dzīvi, ir pie mūžīgās kāsēšanas pieradis, tā tomēr var slēpt kādu slimību.

Mazāk bīstams ir hronisks iekaisums, daudz nopietnāk, ja ir tuberkuloze vai vēzis. Ir zināms, ka pīpmaņiem plaušu audzējs mēdz rasties biežāk nekā nesmēķētājiem. Sākumā nekas par to neliecina, arī smēķētāja klepošana ir tāda pati kā pirms gada vai pieciem, tomēr audzējs jau var būt ieperinājies. Jo vēlāk tiek atklāts, jo grūtāk ko vērst par labu.

✔ Sāpes krūtīs, smaguma sajūta, īpaši fiziskas piepūles laikā. 


Dažkārt gan šādus simptomus var izraisīt muguras smadzeņu nervu saknīšu saspiedums, jo līdz ar gadiem bieži vien rodas izmaiņas mugurkaula sistēmā. Tomēr svarīgi noskaidrot, vai iemesls nav daudz draudīgāks – sasirgusi sirds. It īpaši, ja šādas sāpes jūt bieži, noteikti jāvēršas pie ārsta.

✔ Dedzināšana un sāpes kuņģa apvidū


Šādas sajūtas var liecināt par kādu gremošanas sistēmas kaiti. Vīriešiem bieži vien ir saspringts darba režīms, ēst neiznāk gana regulāri. Ja radusies kuņģa čūla, tā ar laiku var kļūt par iemeslu vēža izveidei. Kaite sākumā var noritēt bez simptomiem.

Valsts programma ikvienam pēc 50 gadu vecuma sniedz iespēju izmeklēt izkārnījumus uz slēptām asinīm. Ja tās konstatē, skaidrs, ka kuņģī vai zarnās ir kāda asiņojoša vaina – tā var būt gan čūla, gan polips, gan arī audzējs. Nepieciešami tālāki izmeklējumi.

✔ Biežāka vajadzība urinēt


Ja vakarā nav lietots pārmērīgi daudz šķidruma, tomēr nakts laikā vismaz divas trīs reizes jādodas urinēt, tas ir nopietns simptoms – varētu liecināt, ka sašaurinājies urīnizvadkanāls.

Statistika liecina, ka 30 procentiem vīriešu pēc 50 gadu vecuma ir palielināta prostata jeb priekšdziedzeris. Pat ja šis process ir labdabīgs, tas var sašaurināt vai pat nosprostot urīnkanālu, apgrūtinot urīna nolaišanu.

Jādodas pie ģimenes ārsta, lai izvērtē prostatu. Vispirms jāveic asins analīzes, jo izmaiņas asinsainā vai bioķīmiskos rādītājos var liecināt par iekaisuma procesiem vai audzēja esamību. Tiek noteikts, vai asins serumā nav paaugstināts prostatas specifiskais antigēns (PSA). Tā ir imūnreaktīva viela, kas veidojas tikai prostatas audos, nav sastopama citos. Šis izmeklējuma veids nav absolūts, tomēr novirzes no normas darīs ārstu uzmanīgu un palīdzēs saprast, kā turpināt izmeklēšanu. Pēc 45 gadu vecuma šis antigēns jāpārbauda reizi gadā.

Ja tiks veikts vēl kāds izmeklējums, ārsts paskaidros manipulācijas būtību un to, ko vīrietis sajutīs.

Prostatas audzējs ir viens no biežākajiem vēža veidiem vīriešiem. Taču sākumā tas var attīstīties bez simptomiem vai arī tā pazīmes līdzināties labdabīgam prostatas palielinājumam.

✔ Dzimumtieksmes un potences vājināšanās, ja tā nav bijis iepriekš. 


Tā kaitē dzīves kvalitātei, attiecībām ar otru pusīti un var liecināt arī par kādu infekciju vai prostatas problēmu.

Bieži vien vīrieši par intīmajiem jautājumiem nevēlas runāt. Iejūtīgs ģimenes ārsts taktiski ievirzīs sarunu vēlamās sliedēs.

Dzimumtieksmes un spējas pazemināšanu var izraisīt dažādi iemesli.

Ap 50 gadu vecumu bieži vien norit tā dēvētais vīriešu klimakss jeb andropauze. Mazinās testosterona daudzums – tas ir hormons, kas nodrošina vīrieša dzimumtieksmi –, līdz ar to krītas arī potence.

Vēl viens iemesls – ateroskleroze, jo sašaurinās arī tie asinsvadi, kas ar asinīm apgādā svarīgākos vīrieša orgānus. Ja asins piegāde nav pietiekama, potence var vājināties.

To ietekmē arī neiroloģiski iemesli – stress, pārdzīvojumi, pārgurums, pārlieku saspringts darbs, sarežģījumi ģimenē, tāpat lietotie medikamenti. Dažreiz ārsts tos var nomainīt, lai uzlabotu dzimumdzīvi.

✔ Iešanas traucējumi – pieklibošana, sāpes kājās


Nereti ejot drīz vien sāk gurt ikru muskuļi. Mēdz raut krampji. Dažkārt sāpes kājās jūtamas arī miera stāvoklī un naktī guļot.

Šādu sūdzību cēlonis var būt kāju artēriju sašaurināšanās vai slēgšanās. Svarīgi, cik bieži simptomi parādās. Ārsts pārbauda pulsu kājās, asinsvadu stāvokli.

Artēriju veselību var ietekmēt ilgstoša smēķēšana, arī paaugstināts holesterīna līmenis asinīs.

Komplekts vīrieša drošībai


 Vienreiz gadā veikt pilnu asinsainu, izmeklēties padziļināti. Konkrētus izmeklējumus ieteiks ārsts atkarībā no sūdzībām un pamanītajiem veselības traucējumiem.

Mūsdienās ļoti daudziem ir mazaktīvs dzīvesveids, pietrūkst kustības, tādēļ ar laiku kļūst lēnāka asinsrite, rodas ateroskleroze, veidojas aptaukošanās. Tas var izraisīt hroniskas sirds un asinsvadu kaites, draudēt ar endokrīnu saslimšanu, piemēram, cukura diabētu.

 Sasniedzot pusmūža vecumu, vajadzētu regulāri, vismaz reizi gadā pārbaudīt cukura līmeni asinīs.

 Lai izvērtētu aterosklerozes iespējamību – noteikt holesterīna daudzumu asinīs: cik lielā mērā tas nogulsnējies asinsvadu sieniņās, vai var izraisīt smagas kaites, piemēram, miokarda infarktu, insultu, trombozi.

Svarīgi noskaidrot ne tikai kopējo holesterīna līmeni, bet arī tā frakcijas – noteikt, cik daudz ir tā dēvētā sliktā holesterīna (ZBL jeb zema blīvuma lipoproteīns). Tieši tas nogulsnējas asinsvados – šim rādītājam asins analīzēs jābūt pēc iespējas zemākam.

 Ja holesterīna skaitlis ilgstoši bijis augsts, der pārbaudīt kakla asinsvadus. Holesterīns nogulsnējas uz sirds asinsvadu sieniņām, veido plāksnītes jeb pangas. Tas var izraisīt asinsvadu sašaurināšanos un tādējādi apgrūtināt asins apgādi gan sirdij, gan smadzenēm un citiem orgāniem.

SAISTĪTIE RAKSTI

 Noteikti jāveic kardiogramma. Pēc tās var spriest, vai nav nepieciešama arī padziļināta izmeklēšana, piemēram, sirds vainagartēriju caurskate.

Ar infarktu sasirgst arvien jaunāki cilvēki, turklāt vīrieši biežāk nekā sievietes. Brīdinošus simptomus pats var nepamanīt, tāpēc vīrietim jau pēc 45 gadu vecuma jāsāk daudz vairāk rūpēties par savu veselību un tā regulāri jākontrolē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēteris Apinis: Vājš ministrs ir Pavļuts, kas patiesībā ir laba ziņa, jo viņam nav liekā svara
Valdis Keris: Veselības ministra katra diena amatā ir kā nagla veselības nozares zārkā
Ko mēs zinām par miegaino narkolepsijas rēgu
Risinājumi īslaicīgu sāpju mazināšanai mājas apstākļos
VIDEO. Gobzems Saeimas tribīnē paziņo, ka ir gejs. Vēlāk soctīklos teic, ka “pa visiem kopā jums izdevās salauzt manu dzīvi”
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
“Ir viena iestāde, kurā darbiniekiem tika maksāts par vakcinēšanos,” Valsts kontrolieris atklāj, kura tā ir
Mariupolē krievi pabeiguši sabombardētā teātra drupu novākšanu un līķu izvešanu
“Pēc karavīru ievainojumiem var redzēt, kuri ieroči ir visefektīvākie,” Rajevs stāsta par efektīvākajiem ieročiem
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Vairāk nekā puse galvas un muguras sāpes novērš ar bezrecepšu medikamentiem, nevis dodas pie ārsta
Mēness aptieka: Visvairāk bēgļiem no Ukrainas un karadarbībā cietušajiem ziedo līdzekļus ar organizāciju starpniecību
Ceļotāja pirmās palīdzības komplekts
6 padomi, lai āda pavasarī nebūtu sausa
Starptautisks ilgtspējas indekss apliecina „Mēness aptiekas” līderību farmācijas nozarē
5 iemesli, kādēļ iekļaut ēdienkartē olas
Kādēļ graudaugi ēdienkartē tik svarīgi
50 skolēni visā Latvijā iepazīst “Mēness aptieku” farmaceitu ikdienas darbu
Sāpes sprandā… Sildošu ziedi vai parasto?
6 universāli padomi acu veselībai pavasarī
Kā mūsdienu farmācijā izmanto mājas dakteri – alveju
Kā pateikt “nē” pagurumam pavasarī
Rada virtuālo asistentu medicīnas iestādēm. Kā tas palīdzēs mūsu ārstiem?
Regulāri aizmirstais piedegušais katliņš uz plīts ir signāls, ka vajadzīga konsultācija. Kā saglabāt atmiņu?
Kā risināt miega traucējumus? Atbild psihiatrs Elmārs Tērauds
Ētera personība iesaka: Ja gribas lustīgu noskaņojumu, salasiet tējai sauju kļavas ziedu!
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
Statistika nav iepriecinoša – Latvijā sastopamas trīs bīstamas ērču sugas
FOTO. “Atbrīvošanās no padomju mantojuma” gājienā pulcējušies vairāki tūkstoši cilvēku
“Tā ir tikai pirmā lakstīgala, esmu pārliecināts, ka krievi turpinās šādi darboties,” Rajevs dienas notikumu apskatā
Mariupolē krievi pabeiguši sabombardētā teātra drupu novākšanu un līķu izvešanu
“Pēc karavīru ievainojumiem var redzēt, kuri ieroči ir visefektīvākie,” Rajevs stāsta par efektīvākajiem ieročiem
Izskan iespējamo ekonomikas ministru vārdi
Mēnesi pirms vēlēšanām 18 000 iedzīvotāju būs nederīgas pases. Gaidīt sodu, stundām stāvēt rindā, ko darīt?
Kijiva: Situācija karadarbības zonā saglabājas saspringta
Policija aizturējusi personu, kura centās bloķēt patriotu gājienu Rīgā
Pēteris Apinis: Vājš ministrs ir Pavļuts, kas patiesībā ir laba ziņa, jo viņam nav liekā svara
DLRR padomes priekšsēdētāja: Esam lielākā rūpnīca nozarē, bet Linkaita kungs nekad nav licies par mums ne zinis
VIDEO. Andris Kivičs beidzot satiek savu vecāko meitu. Tikšanās viņu aizkustina līdz asarām
Lasītāja jautā: kad var stādīt gurķus siltumnīcā un laukā?
“Viņus piespieda doties uz Krieviju. Viņiem atņēma visu” – kas notiek ar ukraiņu bēgļiem, kas nonāk Krievijā?
VIDEO. Harkivas robežsargs piepilda savas meitas kvēlāko vēlēšanos
Kā vērtējat premjera Kariņa rīcību saistībā ar ministru maiņu?
VIDEO. Satiksmes mierināšana Nīderlandes pilsētā Utrehtā pārspēj Rīgas stabiņus
VIDEO. “Dzimtene, draugi, nav prezidenta pakaļa, ko visu laiku jābučo!”: koncertā Ufā pasaka slavens krievu dziedātājs
Pasākums “Par atbrīvošanos no padomju mantojuma” noslēdzies bez īpašiem starpgadījumiem
22:07
Izskan iespējamo ekonomikas ministru vārdi
21:34
Krievi saveduši Čornobajivkā 130 kara tehnikas vienības
21:25