Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: PA Pictures/Scanpix/LETA

Roberts Zīle: Trīs aspekti, kas vistiešākajā mērā ietekmēs Latvijas lauksaimnieku nākotni 8

Roberts Zīle, Eiropas Parlamenta deputāts, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem 67
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
TV24
Vai tā ir patiesība, ka skursteni var iztīrīt ar kartupeļu mizām?
Lasīt citas ziņas

Pagājušajā nedēļā noslēdzās Eiropas Parlamentā ilgi plānotais plenārsēdes balsojums nedēļas garumā par trīs ES kopējo lauksaimniecības politiku veidojošajiem ziņojumiem, kuri vistiešākajā mērā ietekmēs Latvijas lauksaimnieku nākotni.

Pašreizējais regulējums zaudēs spēku šī gada beigās, lai gan būtībā tā politika var turpināties kā pagaidu mehānisms, iekams nav oficiāli panākta vienošanās ar EP un ES Padomi, kuru šobrīd vada Vācija, un domājams, ka tomēr gala vienošanās būs tuvāka ES Padomes zemkopības ministru redzējumam, kuru uzskatu arī par izdevīgāku Latvijas saimniecībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Balsojumi par lauksaimniecības regulām izvērtās četru dienu un vairāku tūkstošu labojumu ilgā cīņā, pēc kuras, šķietams, neviena puse nav īsti apmierināta. Haoss, kurš valdīja plenārsēdē, primāri sakņojas nesaskaņās EP komitejās.

Ziņojumu izstrādāt tika uzdots lauksaimniecības un vides komitejām, taču šīs komitejas nespēja rast kompromisu un vienoties par lauksaimniecības nākotni, kas, iespējams, nebūtu neparastākā lieta, ko nācies dzirdēt.

Lielāku izbrīnu gan raisīja fakts, ka arī pati lauksaimniecības komiteja iekšienē nespēja rast vienbalsību par to, kā lauksaimniecības regulējumam jaunajā periodā būtu jāizskatās, līdz ar to tika pieņemts lēmums attiecības skaidrot plenārsēdē.

Latvijas zemniekiem īpaši interesanti varētu būt trīs šīs politikas aspekti.

Šovasar ar samērā pieklājīgu lauksaimniecības politikas piedāvājumu nāca klajā Eiropadome. Latvijai tas nozīmēja nedaudz samazinātu Lauku attīstības finansējumu, taču tiešo maksājumu ziņā Latvijas lauksaimnieki 2027. gadā varētu nostāties uz vienas taisnes ar sīvākajiem reģiona konkurentiem – Poliju, un saņemt aptuveni 82% no ES vidējā tiešo maksājumu apmēra.

Tomēr arī ar 82% Latvija turpinātu palikt pēdējā vietā ar zemāko tiešo maksājumu apmēru Eiropas Savienībā. Šī iemesla dēļ kopā ar Baltijas kolēģiem no citām politiskajām grupām virzījām priekšlikumu par pilnīgu tiešo maksājumu izlīdzināšanu līdz 2027. gadam, izbeidzot vairāk nekā 15 gadus ilgstošo netaisnību.

Tomēr spiediens no tām valstīm, kuras tiešajos maksājumos saņem krietni virs ES vidējā apmēra, izrādījās nepārlaužams. Lielākajām politiskajām grupām saslēdzoties pret šo piedāvājumu, grozījums cieta neveiksmi.

Latvijas lauksaimniecības sektors divtūkstošo gadu sākumā pieredzēja ļoti agresīvu ārvalstu investoru ienākšanu lauksaimniecības un mežsaimniecības zemes tirgū.

Lielākā daļa šo investoru nāca no citām ES dalībvalstīm, kas ierobežoja Latvijas iespējas izvērst dažādus protekcionisma pasākumus, saglabājot lauksaimniecības un mežsaimniecības zemi vietējo saimniecību rokās.

Tomēr pēdējā desmitgadē aizvien plašāk novērojama vēl kāda tendence Austrumeiropā un Baltijas valstīs – trešo valstu investoru ienākšana zemes tirgū.

Lai novērstu potenciālu trešo valstu investoru agresijas vilni lauksaimniecības zemes tirgū, virzījām priekšlikumus, kuri paredz to, ka Eiropas Savienības lauksaimniecības finansējums nedrīkst tikt novirzīts tām fiziskajām un juridiskajām personām, kuras nāk no Eiropas Savienības ārpuses.

Kaut arī šāds piedāvājums ir šķietami loģisks veids, kā saglabāt stabilu ģimenes saimniecību modeli Eiropā, tostarp aizstāvot Latvijas nacionālās intereses, piedāvājums neguva Eiropas Parlamenta vairākuma atbalstu, diemžēl arī vairākiem Latvijas deputātiem no sociāldemokrātiem un liberāļiem balsojot pret.

Pašreizējā EP sasaukumā, spēku samēram izteikti mainoties uz kreiso pusi, īpaši spēcīgs spiediens bija uz aizvien ambiciozāku vides un klimata mērķu ieviešanu maksājumu saņemšanas nosacījumos – pamatprasībās, ekoshēmās, agrovides pasākumos un citviet. Nenoliedzami, Eiropas Savienībai ir lielas ambīcijas Zaļā kursa ietvaros.

Lauksaimniecība nav izņēmums, arī Latvijas lauksaimniekiem nāksies virzīties uz aizvien klimatam un videi draudzīgāku praksi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tomēr virkne objektīvu indikatoru, tostarp meža platību īpatsvars, augu aizsardzības līdzekļu lietojums un zemās barības vielu noplūdes, skaidri norāda uz to, ka Baltijas lauksaimnieki uz Eiropas fona nav grēkāzis, bet piemērs, kam sekot.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
TV24
Vai tā ir patiesība, ka skursteni var iztīrīt ar kartupeļu mizām?
“Es varēšu paturēt pāris zobu un aci?” Nepilngadīgās transpersonas slepkavas bija sagatavojušas slimīgu plānu, kā nogalinās
Ukrainas Drošības dienests sarīkojis sprādzienu Krievijas Severomuiskas dzelzceļa tunelī
Lasīt citas ziņas
TV24
“Nauda nesmird…” Adamovičs stāsta par atrasto krievu “Shahed” dronu, kurā ievietots Ukrainā ražots akumulators
TV24
Izglītības ministre: Man ļoti simpātiska šķiet ideja par obligātu mācīšanos līdz 18 gadu vecumam
Sniegs un apledojums visā Latvijā apgrūtina braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Viņa izskatās sensacionāli un visu laiku turas vīra tuvumā!” Keita un Viljams pēc ilgāka pārtraukuma atkal kopā izgājuši sabierībā
Kokteilis
FOTO. “Nekad nedomāju, ka jums kaut ko tādu atklāšu!” Adriana Miglāne ļoti patīkami pārsteidz savus sekotājus
12:48
Maiks Pompeo: Runas par “Kyivstar” nacionalizāciju būtu solis atpakaļ
12:32
Arī šogad valsts mežos katra ģimene drīkst cirst vienu eglīti Ziemassvētkiem
12:26
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
Turcijā ceļa malā nogalinātu atrod palagā ietītu bijušo krievu modeli un viņas 15 gadus veco meitu. Pieļauj, ka slepkavību veicis Lietuvas pilsonis
Kremlis baidās par neveiksmju karā Ukrainā ietekmi uz prezidenta vēlēšanām
“Es varēšu paturēt pāris zobu un aci?” Nepilngadīgās transpersonas slepkavas bija sagatavojušas slimīgu plānu, kā nogalinās
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Vienbalsīgs tiesnešu balsojums! Latviešu dejotāja uzvarējusi prestižākajā vogue ballē Parīzē
TV24
Horens Stalbe: “Tiklīdz jūs nonākat Rīgā, tā jūs saprotat, ka mašīna sadalīsies gabalos!”
Knifi, kā pagatavot 24 dienu Adventes kalendāru
Traģisks negadījums pie Liepājas: ceļu satiksmes negadījumā gājusi bojā autobusa pasažiere
Arī šogad valsts mežos katra ģimene drīkst cirst vienu eglīti Ziemassvētkiem
Kokteilis
FOTO. Slavenības un kino mīļotāji pulcējas Dž.Dž.Džilindžera pirmās spēlfilmas – erotiskās drāmas “Ekstāze” pirmizrādē
Dārzs
Alveja, zelta stīga un citi vērtīgi “dakteri” uz palodzes
TV24
Kas notiks ar pastāvīgi dzīvojošiem Krievijas pilsoņiem Latvijā pēc 2. decembra?
Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamnedēļ laikapstākļus Latvijā ietekmēs Krievijas anticiklons. Paliks krietni aukstāks?
Receptes
Sautēti kāposti visām gaumēm. 5 dažādas versijas
Izraēlas armija paziņo par kauju atsākšanu Gazas joslā
Ir divi scenāriji: bijušais Putina runu autors stāsta, kā var mainīties vara Krievijā
Pēc spēcīgās vētras Krimā pazuduši okupantu apmācītie kaujas delfīni
VIDEO. Pilnīgi viens! Kataras lidostā neviens nesagaida Vācijas prezidentu
Kāpēc sīpolus nedrīkst glabāt kopā ar kartupeļiem un citi padomi par sīpoliem
Putinam Latvijā dzīvo vairāki uzvārda brāļi
Izpētīts: suņi neuzticas meļiem un atpazīst sliktus cilvēkus
Laikapstākļus nosaka ciklons – snigšana turpināsies arī piektdien. Kur prognozē visspēcīgākos nokrišņus
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
“Restorāna darbinieku vārdā izsakām lielu nožēlu par notikumiem.”Juško, kurš iesita sievietei, atkāpies no “COD” vadības