Apgāda “Zelta Ābele” izveidotājs un vadītājs Miķelis Goppers (1908–1996).
Apgāda “Zelta Ābele” izveidotājs un vadītājs Miķelis Goppers (1908–1996).
Foto: Kārlis Bauls.

Leģendāro “Zelta Ābeli” pieminot 0

Ciklā “Klasiskās vērtības” Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs novembra izskaņā rīkos lekciju par leģendāro pirmskara Latvijas grāmatu apgādu “Zelta Ābele”, LA.lv uzzināja muzejā.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Ar iepriekš plašāk nezināmiem faktiem par latviešu grāmatniecības zelta leģendu un tās radītāju izdevēju Miķeli Gopperu iepazīstinās bibliofils un apgāda “Zelta Ābele” izdevumu kolekcionārs Laimonis Osis.

Ikreiz, kad publikācijās lasām par Latvijas grāmatu mākslas sasniegumiem 20. gadsimtā, neiztrūkstoši tajās pieminēts apgāds “Zelta Ābele” un tā izveidotājs un vadītājs Miķelis Goppers (1908-1996).

CITI ŠOBRĪD LASA
M. Goppers 1935. gadā nodibinātajam apgādam deva simbolisku, latviešu folklorā sakņotu nosaukumu – “Zelta Ābele”.

Latviešu pasakās zelta ābele simbolizē veiksmi un ir cieši saistīta ar Laimes māti, vienu no seno dievu panteona svarīgākajām personām.

Apgāda logotipa autors bija Voldemārs Krastiņš (1908–1960) – ainavists un oforta meistars, viens no pirmajiem apgādā izdoto grāmatu ilustratoriem.

“Zelta Ābeles” izdevumu skaits nav liels – tikai 179, apgādam nācies savu darbību uzsākt trīs reizes un katrā no tām M. Goppers noteicis tam atšķirīgu uzdevumu.

Tikai dažus gadus “Zelta Ābele” varēja darboties neatkarīgā Latvijas valstī.

Šo apgāda darbības posmu pārtrauca padomju okupācija 1940. gadā, kad apgāds tika nacionalizēts.

Pēc tam sekojošajā vācu okupācijas laikā M. Gopperam izdevās apgāda darbību atjaunot un ievērojami paplašināt, izdodot grāmatas visdažādākajam lasītāju grupām, tomēr virsuzdevums jau bija cits: dokumentēt padomju varas noziegumus un sniegt garīgu maizi latviešu karavīriem austrumu frontē.

Trešo reizi “Zelta Ābeles” darbību nācās atjaunot jau trimdas apstākļos Zviedrijā.

Nu apgāda grāmatām bija jākļūst par latviešu bēgļu kopā turētājām, nacionālā gara un latviešu kultūras vērtību glabātājām un arī to popularizētājām, virkni izdevumu izdodot angļu valodā.

Ieejas biļete (kopā ar muzeja pastāvīgo ekspozīciju apskati) pieaugušajiem 5 eiro, skolēniem, studentiem, pensionāriem – 2,50 eiro.

Lekcijas ietvaros apmeklētājiem ir iespēja apskatīt muzeja pastāvīgās ekspozīcijas.